Які загрози для Грузії несуть нові ініціативи парламенту — розбір (ВІДЕО)

Прапори ЄС та Грузії. Фото: eurointegration.com.ua

Якщо Грузія не змінить свій нинішній політичний курс, то європейська інтеграція країни фактично зупиниться, заявили лідери держав Євросоюзу. Серйозну стурбованість Європейської ради викликав ухвалений парламентом Грузії закон “про іноагентів”, а також силові розгони мирних протестів і переслідування опозиції. Тим часом у грузинському парламенті в першому читанні проголосували ще один законопроєкт, який суттєво обмежує в правах громадян держави, інформує FREEДОМ.

Ухвалений парламентом Грузії закон “Про прозорість іноземного впливу” суперечить рекомендаціям Єврокомісії щодо надання Тбілісі статусу кандидата в ЄС, йдеться в заяві за підсумками зустрічі лідерів країн Євросоюзу.

Брюссель закликав владу Грузії припинити практику залякування, погроз і нападів на представників громадянського суспільства, журналістів та опозиціонерів.

У день, коли цю заяву опублікували — 27 червня — грузинський парламент ухвалив у першому читанні ще один спірний законопроєкт, “Про захист сімейних цінностей і неповнолітніх”, і зміни ще до 18 чинних законів.

Один з авторів законопроєкту, голова комітету з прав людини та громадянської інтеграції, представляючи ініціативу в парламенті, назвав “пропаганду ЛГБТ” викликом, з яким потрібно боротися.

“Необхідно звернути увагу на ці питання і з метою превенції ухвалити рамкові механізми, які, з одного боку, не обмежать права людини — і я хочу особливо наголосити на цьому питанні, — а з іншого боку, захищають майбутнє покоління, неповнолітніх від шкідливого впливу та розповсюдження такої інформації, яка не відповідає традиційним цінностям”, — заявив голова комітету з прав людини та громадянської інтеграції Раті Іонатамішвілі.

Чергова ініціатива правлячої партії “Грузинська мрія” спрямована на обмеження прав ЛГБТК+, кажуть експерти. Як і закон “про іноагентів”, який є копіркою російського закону, ухваленого 2013 року.

“Вони [грузинська влада] знають, що для ЄС неприйнятні закони, які встановлюють цензуру і порушують рівноправність. Це буде і порушенням принципів візової лібералізації [з ЄС], тієї ж самої антидискримінаційної політики та законодавства. Тому вони намагаються сказати електорату, що ЄС вимагає від них визнання прав ЛГБТ, вони на це не можуть піти й нібито саме тому відвертаються від ЄС, а не тому, що змінюють зовнішньополітичний курс країни”, — наголосила директорка програм неурядової організації Центр соціальної справедливості Тамта Мікеладзе в коментарі Російській службі BBC NEWS.

Спроба зіграти на настроях консервативної частини суспільства не принесе “Грузинській мрії” більше голосів на виборах восени, вважають аналітики. По-перше, багато людей у Грузії вкрай негативно ставиться до будь-яких ініціатив керівної партії. По-друге, для громадян країни євроінтеграція має велике значення. А дії влади роблять її все більш примарною.

“Досить багато політиків, експертів у Європі говорять про останню хвилю розширення Євросоюзу, яка може відбутися 2030 року, і Грузія може опинитися поза цією хвилею. Тому я думаю, що коли на шальках терезів опиняться якраз закон про “іноагентів”, який сприйняли досить негативно, і європейське майбутнє, то грузинське суспільство все ж таки обере європейське майбутнє”, — упевнений виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

Правозахисники кажуть, що якщо законопроєкт “Про захист сімейних цінностей і неповнолітніх” і зміни до інших законів ухвалять, то становище представників ЛГБТК+ у Грузії погіршиться. Раніше неурядові організації могли надавати їм допомогу і захист, але тепер, через закон “про іноагентів”, їхня робота під загрозою.

Читайте також: Як закон “про іноагентів” може вплинути на вступ Грузії до ЄС і що змінилося в країні після його ухвалення — розбір

Прямий ефір