Скрін з відео
Понад сто років тому експозицію Миколаївського обласного краєзнавчого музею складали зразки мінералів, опудала птахів, риб, тварин, корали, губки, гербарії тропічних рослин і безліч інших речей. Сьогодні він об’єднує п’ять музеїв різної спрямованості. А в планах побудувати такий собі “український оксбрідж” – музейний комплекс в рамках цілого кварталу.
Місцевий миколаївський вапняк широко використовувався різними племенами і народами для господарських цілей, в тому числі і для виготовлення надгробних пам’ятників, творів мистецтва. З нього була зроблена стела 1,20 м заввишки і 27 см завтовшки, яка сьогодні зберігається в краєзнавчому музеї.
“Цілком ймовірно вона була вище сантиметрів на 20 – для кріплення у вертикальному положенні”, – розповідає старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею Наталія Гаркуша.
На скіфській стелі зображені меч, лук і сумка для його зберігання, бойовий набірний пояс, точильний брусок.
“Але в нашій стелі найголовніший предмет – чаша ритон (посудина у вигляді рогу – ред.). Описував подібні чаші мандрівник Геродот з Галікарнасу. Стелі більше двох з половиною тисяч років, і належала вона іранській групі народів індоєвропейської сім’ї, іменованої скіфами“, – каже Наталя Гаркуша.
Скіфська стела датується V століттям до нашої ери. У ХХ столітті до того, як її виявили археологи, унікальний артефакт довгий час служив фундаментом для госпбудівлі.
Скіфські стели – це кам’яні скульптури, на яких нанесено зображення обличчя. Найбільш частий сюжет – це воїни, які тримають ритон. І хоч найчастіше на таких скульптурах зустрічаються зображення чоловіків, артефакти мають ще одну назву – скіфські баби.
Скіфські баби – це такі собі ангели і демони сучасної скіфології. При тому, що вони багато всього розповіли вченим про скіфів і допомогли розгадати багато загадок скіфських часів, самі вже багато років залишаються загадкою. Дослідники так і не можуть однозначно відповісти, хто ж зображений на цих стародавніх артефактах. Хоча як їх використовували стародавні скіфи для сучасних вчених не секрет.
“Такі скіфські скульптури, як правило, ставили на курганах. Не на всіх – на найбільших. Хтось вважає, що це зображення героїзованого небіжчика, інші – що це зображення Колоксая – бога сонця, скіфського першопредка”, – говорить кандидат історичних наук Любов Клочко.
Більше выпусків проекту “Ніч у музеї” дивіться за посиланням.