Які події вплинуть на війну Росії проти України у 2025 році — думки глядачів FREEДОМ та експерта

Український військовий. Ілюстративне фото: 93ombr.army

2025 рік ознаменується приходом до влади в США Дональда Трампа, який на дуже багато що може вплинути щодо російської агресії проти України.

Перехідна команда обраного президента США вже працює над планом організації переговорів між Києвом і Москвою. Від Трампа і його команди вже неодноразово лунали тези про необхідність обох сторін піти на компроміс. В Офісі президента України на це вкотре вказують: у компроміс не можуть бути заховані територіальні поступки або такі, що порушать суверенітет України.

Військові експерти наголошують, що на початку року на фронті російські окупанти нарощуватимуть свою активність, оскільки для них дуже важливо зайняти якомога більше українських територій. Вони хочуть встановити контроль над правобережжям України на Херсонщині та спробують прорватися в Дніпропетровську область.

Поки глава Кремля Володимир Путін не зважає на втрати на фронті, російська економіка входить у ще складніший період. Центральний банк Росії підвищив ключову ставку з 19 до 21%, що стало найвищим показником з початку повномасштабної війни проти України. Паралельно на РФ тиснуть західні санкції, які, до речі, можуть посилитися 2025 року.

У геополітичному полі в Путіна теж не все гаразд. Росія втрачає вплив у Сирії, регіоні, в якому багато років стояла “біля керма”. Повалення режиму Башара Асада стало важкою політичною і моральною поразкою для російського диктатора. Водночас експерти прогнозують, що зараз російське військове і політичне керівництво прагнутиме встановити якийсь контакт із новою владою Сирії, щоб зберегти свої військові бази, зберегти вплив.

Читайте також: Ключові події у війні РФ проти України за 2024 рік: аналіз експерта та думки глядачів FREEДOM

Думки глядачів FREEДОМ

Які події вплинуть на війну РФ проти України у 2025 році? Як саме це станеться? Таке запитання телеканал поставив глядачам. Популярні відповіді були зачитані в прямому ефірі:

  • “Україна повинна сама вирішувати своє майбутнє, не сподіваючись і не озираючись ні на кого. Інакше програє війну”;
  • “Падіння Сирії — це початок розвалу РФ. Знак поразки Путіна і його банди”;
  • “Це насамперед тотальне перенесення війни на територію РФ — там є що підривати. А ще розвиток власного ВПК та економіки — важливі чинники. У майбутньому ввести загальну військову повинність, хоча б на рівні мінімуму”;
  • “На Трампа сподівайся, та сам не схиб! Нова приказка”;
  • “Ще не факт, що РФ вийде з Сирії вся, якщо вони з якихось меркантильних інтересів дозволять частині залишитися, можуть гірко помилитися. На мою думку, на РФ можуть вплинути тільки масштабні руйнування їхньої військової промисловості, а може бути і руйнування власності так званих “гаманців” Путіна. Цього багатії йому не пробачать”;
  • “У 2025 буде набагато більше бід. Адже Україна б’є зовнішнього ворога, але зберігає чомусь внутрішнього: увесь кримінал і агентів Путіна, що замаскувалися, в усіх сферах життя. Тому це дуже дивна війна, нею задоволений Путін. Адже так можна 100 років воювати. Раз Україна не зрозуміє — зі своїми внутрішніми ворогами до поразки йде!”;
  • “У 2024 році Україна втратила шанс розгромити ворога в самій РФ, тобто Курську операцію було розпочато, але, на жаль, вона зупинилася в прикордонні, на Москву ЗСУ так і не наважилися йти. Тому буде довгою ця війна…”;
  • “У 2025 році треба мудро ворога бити, а для цього терміново створити спецвідділ, щоб розкласти РФ страшною правдою. Інтернет-війна потрібна, щоб до них дійшло: вони — м’ясні раби. І що Путін — ворог РФ, який нескінченно нахабно бреше”.

ЛЮДМИЛА ПОКРОВЩУК: Москві невигідна непередбачуваність Трампа

Своє бачення ситуації у 2025 році, фактор Сирії та подальші дії Дональда Трампа в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучила докторка філософії, експертка із зовнішньої та внутрішньої політики Людмила Покровщук.

— Які є важелі у Трампа і якою має бути сила, щоб посадити Росію за стіл переговорів?

— Трамп зможе, якщо дуже сильно захоче. Ми ж знаємо, наскільки Трамп непередбачуваний у своїй зовнішній політиці. Ми ж чули його заяви. Ці заяви були і до, і під час виборів, і вже після того, як він виграв вибори. А після інавгурації, я думаю, це вже буде зовсім інший Трамп, тому що він матиме доступ до деяких даних і до документів, яких він зараз не має.

І ось коли в нього буде ця повна картина, коли йому його ж аналітики дадуть прогноз усіх плюсів і мінусів, тоді він вийде з певними заявами про те, як він бачить завершення цієї війни.

Росія дуже сильно активізувалася. Це свідчить тільки про те, що в Кремлі теж не розуміють непрогнозованість дій Трампа. А їм би хотілося вже до 20 січня хоча б щось розуміти. Тому ми чуємо про російських візитерів у Сполучених штатах. Росії потрібно розуміти, що з чим вийде Трамп після 20 січня. Ми ж розуміємо, що сьогодні у Росії дійсно дуже великі проблеми. Центробанку не вдалося знизити темпи перегріву економіки. Ці моменти впливатимуть на дії Росії. Вона буде максимально ескалувати ситуацію на лінії фронту, на інформаційному фронті теж буде максимальна ескалація. На сьогодні тривають негласні переговори росіян у Європі, де вони пропонують деякі умови, на які вони можуть піти.

Хоча Путін стоїть на своєму. Але була дуже цікава заява Лаврова, який перед Новим роком заявив про те, що, так, справді, у Кремлі б хотіли почати переговори, але вони б хотіли б отримати гарантії безпеки. І він підкреслив, що Росія хоче отримати гарантії відповідальності за невиконання тих сторін, які дадуть цю безпеку Росії. Це вже дуже цікаво. Росія говорить про якесь невиконання і якусь відповідальність, хоча сама за Будапештським меморандумом вона ніякої відповідальності за собою не визнає.

У Києва є плюси. Його радник Трампа з питань України Кіт Келлог. І ми знаємо вже його позицію. Вона була озвучена. Однак ця позиція може бути відмінною від того, що обере Трамп.

Добре, що в команді Трампа наголосили, що Мінських угод-3 бути не може. Це вже добре, тому перша половина 2025 року буде особливо складною і для України, і для Європи, і для наших європейських партнерів. Тому що адміністрація Трампа тільки пройде інавгурацію. І Трампу потрібно буде вирішувати вал геополітичних питань.

Дуже складно прогнозувати рішення Трампа. Тому ми бачимо, як західні партнери намагаються максимально синхронізувати з Україною свою політику щодо питань війни. Щоб вона була в одній позиції з нами. Це дасть нам змогу говорити зовсім на інших умовах із Трампом.

— Що або хто може вплинути на завершення війни? Чи це все одно буде пауза, як ви вважаєте?

— Завершення війни — це мирний договір, а про це говорити дуже рано. У мирний договір входять усі безпекові аспекти. Де ми маємо розуміти, яка буде безпека, хто її буде нам гарантувати, якими будуть репарації.

На жаль, я не думаю, що у 2025 році вдасться повністю вийти на цей мирний договір. Та й про це говорять низка аналітиків.

А прийти до цих переговорів, щоб російська сторона хоча б почала слухати — тут Америка може зіграти свою дуже велику роль.

У Трампа для цього є всі можливості, дуже великі економічні важелі. США можуть ухвалити низку санкцій. Також у них є низка стратегічних партнерів і в Європі, і на Близькому Сході, яких США може об’єднати в напрямку санкцій. Вони можуть домогтися припинення паралельного імпорту, перекрити шляхи тіньового флоту РФ. Це все в руках президента США, але, звісно ж, він має узгоджувати деякі моменти з Конгресом.

Ось якщо це ось ми побачимо в перші ось такі місяці президентства Трампа, то це буде, звичайно ж, дуже добре. Я думаю, що наша дипломатія максимально спрацює, щоб це сталося. Тим більше ми знаємо, що до нас їде Кіт Келлог.

— Як ви вважаєте, чи може Сирія вплинути цього року на війну РФ проти України?

— Для Росії події в Сирії стали ударом. Сьогодні вона втратила там контроль. Плюс до всього РФ могла тримати там і політичний, і економічний баланс саме завдяки Сирії. Але Москва вже відмовилася від Сирії, заявивши, що Асад сам винен. Путіну дали політичного ляпаса, який сказав про те, що не все так у нього однозначно. Росія давала гарантії у 2017 році. Путін заявив, що Росія в Сирії назавжди, але не минуло й 5 років, як Росія опинилася там не назавжди. Тож Росія кидає своїх.

Читайте також: Що таке політичний інфантилізм і як відрізнити реальні гарантії безпеки для України від фіктивних: інтерв’ю з Михайлом Подоляком

Прямий ефір