Які дрони та ракети потрібні Силам оборони України — розбір Боровика

Дрон на оптоволокні. Фото: GeneralStaff.ua

У 2024 році було виконано велику роботу з оснащення Сил оборони України безпілотними літальними апаратами, зокрема ударними дронами. Для лінії фронту було закуплено багато FPV-дронів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова правління Альянсу “Нова енергія України”, засновник компанії-розробника дронів “Перший контакт” Валерій Боровик.

Він зауважив, що дронів із фіксованим крилом літакового типу для фронту закупили недостатньо, тому в майбутньому їх має бути більше.

“Ударні площі від 25 до 60-80 км на сьогодні мало покриті ударними дронами. І цей підхід має бути змінений у 2025 році, щоб ми могли наситити наші підрозділи ударними безпілотниками середньої тактичної ланки. Щодо Deep Strike, наскільки я знаю, становище краще, і уряд справді правильно робить усе для контрактування виробників Deep Strike, тобто дальніх дронів — за 100-300 км, а також до 2000 км”, — повідомив Боровик.

За його словами, попереду у виробників українських дронів і Сил оборони багато амбітних планів.

“Наскільки вони реальні — все залежатиме від допомоги наших союзників, тому що український бюджет це не витримає”, — додав засновник компанії-розробника дронів.

Боровик звернув увагу, що виробництво Україною власних ракет має велике значення, зокрема їх можна буде використовувати в разі, якщо з якихось причин від західних партнерів знизяться постачання такого виду озброєння.

“Зрозуміло, що його не наростять дуже швидко, на це потрібен час, на це потрібні компоненти, верстати та постійні постачання, захищені логістичні ланцюжки тощо. Але це вже серйозний крок уперед не тільки “Трембіт”, а й інші можливості є в розвитку. Я знаю кілька команд, які працюють над аналогом Storm Shadow, іншими можливими аналогами, тому будемо протистояти. Кардинально війну це не змінить, але дасть розуміння противнику, що він може отримати у відповідь серйозні руйнування своєї промисловості, своїх оборонних можливостей”, — упевнений він.

Експерт звернув увагу, що в Росії активно налагоджено виробництво ударних дронів типу “Шахед”, і тому Україні потрібно більше розробок, щоб протистояти силам противника.

“Не треба плекати себе ілюзіями, росіяни дуже добре розробляють нові види озброєння. Вони, зрозуміло, в топці палять те, що в них на складах, воно закінчується. Але зараз ми вже бачимо ракети нового виробництва, зараз ми вже бачимо “Шахеди” та їхні інші безпілотники з новими, випущеними нещодавно компонентами із західних країн, бо не так уже щільно закрита санкційна завіса. У них хороші фахівці, які розробляють смертоносне озброєння, яке добре фінансуються. Тому наше зараз завдання — спробувати відновити паритет своїми силами. Це не просто, і, напевно, неможливо буде найближчого часу, тому що вони це все розвивали, а наші попередні уряди не всі, звісно ж, але працювали, зокрема, і на Москву, “завалювали” історію розвитку оборонної промисловості. Тому нам зараз треба спробувати підтягнутися щодо цього різними методами. Головне — точними та дешевими”, — резюмував Боровик.

Читайте також: Дальність українських дронів зросла з 800 до 1 800 км при масштабуванні виробництва: як це відчуває Росія, розібрав аналітик

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що за тиждень у російських ракетах і дронах, випущених по Україні, було виявлено понад 50 тис. підсанкційних компонентів.

Прямий ефір