Яке озброєння може виробляти Україна під час війни — думка Самуся

Михайло Самусь. Скриншот: uatv.ua

Україна не може симетрично реагувати на дії Росії, і тому потрібно концентрувати ресурси, яких набагато менше, ніж у РФ, на найефективніших проєктах. Таку думку сьогодні, 26 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь, коментуючи питання виробництва озброєння.

“Ракети нам потрібні, звичайно, далекобійні ракети, які зможуть змусити Росію відчути, що таке війна набагато далі, ніж, наприклад, 50-100 км від кордону. Бажано, щоб така зона була до Уралу. Нам потрібні ракети дальністю понад 1000 км. Це факт відомий. І над цим українська промисловість давно працює. Але проєкти дуже дорогі. Тому, зокрема, розраховує на залучення західного або іноземного інвестора”, — сказав він.

Експерт пояснив, що із залученням інвесторів були проблеми до 1 червня 2023 року у зв’язку з існуванням структури “Укроборонпрому”.

“Цю структуру потрібно було розпустити і ліквідувати ще одразу після Революції Гідності. Вона була створена Януковичем виключно для корупції та реалізації корумпованих схем. Реформа “Укроборонпрому” розпочалася лише 2020 року. 1 червня він припинив своє існування, і з цього моменту в нас з’явилася можливість залучати іноземних інвесторів, які можуть принести гроші та технології. Тому дійсно, зараз такі проєкти, зокрема зі створення українських ракетних систем, які теоретично навіть у якихось зразках, певних компонентах цієї системи вже є, є зараз можливість їх збудувати і запустити в серійне виробництво”, — розповів Самусь.

Щодо розвитку серійного масового виробництва якогось озброєння на території України, то експерт нагадав, що країна перебуває під постійною ракетною загрозою з боку РФ.

“І якщо у нас з’являться великі оборонні заводи, зокрема із залученням іноземних інвесторів, вони моментально стануть першочерговими цілями, об’єктами для російських ракетних атак. Тому ми можемо говорити про створення таких виробництв саме на території України до перемоги, тільки якщо в нас буде створена комплексна, багатоешелонована, багатошарова протиракетна оборона, протиповітряна оборона. Якої зараз у нас, на жаль, поки що немає. Удари, наприклад, по одеській інфраструктурі, яка забезпечує зернову угоду і експортні можливості України, показує, що в нас поки що немає гарантованого захисту від таких атак. А це означає, що так, ми можемо розвивати зараз виробництво. Я б говорив дійсно про ракети, про дрони, можливо, системи протиповітряної оборони, те, що нам зараз потрібно”, — каже він.

Тому що, як уточнив Самусь, бронетехніку Україні можуть постачати зараз ще союзники.

“Ми ще не отримали танки Abrams, у США їх багато сотень. Тому, наприклад, на наступний рік, у горизонті року ми можемо говорити про те, що США можуть нам поставляти ще сотні Abrams, і це заповнюватиме наші потреби. А ось системи ракетні, дронові — це все-таки те, що нам потрібно. Краще зараз ці виробництва розміщувати за кордоном, у наших партнерів-сусідів, які перебувають під захистом парасольки НАТО, у нас такої парасольки немає. Тому я б не ризикував розміщувати. Наприклад, будувати тут завод із виробництва балістичних або крилатих ракет”, — резюмував заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань.

Зазначимо, що міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін заявив, що Україна хоче стати найбільшим виробником зброї в Європі, водночас особлива увага може бути зосереджена на виробництві ракет. За останній місяць потужності українського оборонно-промислового комплексу зросли вдвічі.

Читайте також: 28 моделей БПЛА та САУ “Богдана”: над чим працює український ВПК в умовах війни (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше Самусь заявив, що РФ фокусується на затяжній війні проти України, тому збільшує виробництво ударних і розвідувальних дронів, зокрема FPV-дронів і “Ланцетів”. І Україні важливо розуміти, що “ми виходимо на формат війни на виснаження”.

Прямий ефір