Як зупинити потік доходів російських “кривавих” алмазів — думка експерта

Ігор Бураковський. Фото: ukrinform.com

Алмази входять до 10 найпопулярніших експортних російських товарів, якщо не брати до уваги ресурси енергетичної галузі. Про це заявив сьогодні, 16 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.

Він пояснив, що сьогодні існує так званий процес Кімберлі — сертифікація виробництва алмазів, де на першому етапі можна чітко зрозуміти, звідки конкретний алмаз прийшов.

“Це було зроблено для того, щоб алмази не використовувалися різними терористичними угрупованнями чи кривавими антидемократичними режимами як фінансування своєї діяльності. Однак, коли алмази надходять, наприклад, до торгових будинків, вони безпосередньо починають перероблятися. Частина алмазів йде на створення ювелірних виробів, а частина використовується у промисловому виробництві. У результаті зникає інформація про походження цих алмазів”, — пояснив експерт.

У зв’язку з цим нині йдуть інтенсивні пошуки способів відстеження алмазів від моменту їх видобутку в шахті до кінцевого виробника.

“Це справді складна проблема, тому що алмази є відносно невеликими предметами, на відміну від мільйонів тонн газу, де можна ясно простежити, куди вони вирушають. Експорт алмазів йде невеликими партіями, але вони мають значну вартість”, — додав гість ефіру.

Він пояснив, що, окрім Європейського Союзу, існують інші країни, які досить активно використовують російські алмази.

“У цьому випадку потрібна ефективна та жорстка співпраця як на державному, так і на бізнес-рівні. Тут питання організації приватно-державного партнерства для реалізації санкцій. Це складне завдання, але впевнений, що можна знайти способи його вирішення, оскільки вже є приклади щодо санкцій проти нафти та газу”, — додав Бураковський.

Читайте також: Санкції щодо “кривавих” російських алмазів обговорять на зустрічі G7 — подробиці

Нагадаємо, як розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, 11-й пакет санкцій ЄС проти Росії буде спрямований на закриття лазівок для обходу вже введених обмежень, на посилення контролю. На нинішньому етапі є дві великі поки непідсанкційні галузі країни-агресора: атомна та алмазна. Але щодо атомного бізнесу РФ компроміс швидко досягнутий не буде.

Читайте також: Санкції щодо “кривавих” російських алмазів: у чому складнощі у їх введенні, розповів Несходовський

Прямий ефір