Зміна уряду Великої Британії не знизить рівень підтримки України, тому що позиція лейбористів, які прийшли до влади, у зовнішній політиці особливо не відрізняється від консерваторів. Про це сьогодні, 6 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, засновник громадської організації “Соціал-демократична платформа” Богдан Ференс.
Він зазначив, що новий прем’єр Кір Стармер — політик, якому вдалося переформатувати Лейбористську партію, що перебувала в опозиції до консерваторів.
“Після невдалих для лейбористів виборів 2019 року мало хто очікував, що їм вдасться відірватися від консерваторів на нинішніх виборах із таким розривом. Тобто Кір Стармер прийшов, переформатував Лейбористську партію і зараз успішно завів її у парламент”, — сказав Ференс.
Стармер родом із досить простої британської сім’ї, його батько займався виробництвом слюсарних інструментів. Водночас попередній прем’єр, лідер консерваторів Ріші Сунак — з дуже багатої сім’ї.
“Лейбористи — це та політична сила, яка відстоює інтереси якраз тих, кому в житті, можливо, не так пощастило фінансово. А також дає можливість такій людині стати прем’єр-міністром країни. В уряді Стармера міністром закордонних справ Великої Британії став Девід Леммі — дуже харизматичний політик, теж виходець із простої сім’ї (один із п’ятьох дітей у сім’ї іммігрантів із Гаяни, — ред.). А сьогодні він очолює МЗС країни”, — продовжив політолог.
Ференс упевнений, що зміна влади в Британії не знизить рівень відносин з Україною.
“Гадаю, що вони будуть тільки поглиблюватися. Принаймні, ми працюємо над цим. Однозначно за увагу потрібно буде боротися. Зараз новому уряду важливо швидко показати ефективність їхнього приходу до влади. Проблем у Великій Британії достатньо, тому внутрішньополітичний порядок денний домінуватиме. І нам потрібно працювати на різних рівнях, щоб підтримка України тривала й збільшувалася. Для політики лейбористів важливі цінності. Гадаю, що вони будуть готові розширювати співпрацю в контексті встановлення стійкого і справедливого миру в Україні. Тому що для них справедливість — не порожні слова, це дуже важливі патерни, навколо яких вибудовується їхня політика”, — наголосив Ференс.
Він нагадав, що за уряду Сунака Велика Британія підписала з Україною двосторонню угоду щодо гарантій безпеки. І політолог упевнений, що уряд Стармера буде її реалізовувати.
“Реалізація цих домовленостей — це перший важливий аспект у наших взаєминах. По-друге, можна спробувати розширити формати співпраці з чіткішим фокусом, особливо з економічною, енергетичною складовою. Гадаю, лейбористам так само важливо показати якусь позитивну відмінність від попереднього уряду. І, власне, зовнішня політика. Новий міністр закордонних справ Британії дуже прогресивний політик, який розуміє контекст російської війни”, — перелічив Ференс.
“Британських виборців найбільше турбує внутрішній порядок денний — думаю, 80% точно. Щодо зовнішньої політики немає великих відмінностей між консерваторами та лейбористами. Гадаю, ми не особливо спостерігатимемо ці відмінності й надалі. У міжнародному плані у лейбористів, сподіваюсь, буде схожа політика, яка була до їхнього приходу до влади. Я не очікую кардинальних змін, а якщо вони будуть, то, найімовірніше, це будуть тільки позитивні зміни”, — резюмував політолог.
Читайте також: У Британії представили новий уряд — як перемога лейбористів вплине на політику щодо України (ВІДЕО)
Нагадаємо, новим прем’єр-міністром Великої Британії став Кір Стармер. Це сталося вперше за 14 років після перемоги лейбористів на парламентських виборах, які відбулися 4 липня. За явки виборців у 60% Лейбористська партія здобула 33,8% голосів (411 місць у парламенті), Консервативна партія — 23,7% (121 місце), партія “Ліберальні демократи” — 12,2% (72 місця).
За два роки Велика Британія змінила трьох прем’єр-міністрів. Новий очільник британського уряду Кір Стармер пообіцяв, що вестиме країну в бік більш “тихих вод” після турбулентного правління попередників.