Україна відстежує всю зброю, яку постачають американські партнери, через систему, до якої має доступ посольство Сполучених Штатів Америки. Про це заявила голова комісії з відстеження іноземної військової допомоги в Україні Олександра Устінова в ефірі програми CBS News “60 хвилин”, інформує FREEДОМ.
За словами Устінової, американські офіційні особи можуть відвідати склади з озброєнням, яке постачають.
“Вони можуть зайти, набрати, скажімо, Javelin або HIMARS, і подивитися, у якій бригаді він перебуває, а потім піти перевірити, якщо не вірять”, — сказала вона.
У липні минулого року Верховна Рада України створила тимчасову спеціальну комісію з моніторингу отримання та використання під час воєнного стану міжнародної матеріально-технічної допомоги, зокрема зброї.
У жовтні в Україні контролювати розподіл американських коштів почне провідний генеральний інспектор Міністерства оборони США Роберт Сторч.
Він працюватиме з Державним департаментом та спостерігачами з Агентства США з міжнародного розвитку, щоб контролювати понад 100 млрд дол. допомоги, спрямованої Україні та іншим країнам від початку повномасштабної війни Росії проти України.
“Дислокуватися зі своєю командою він буде тепер в Україні безпосередньо. Він працюватиме як на Пентагон, так і взаємодіятиме з Агентством США з міжнародного розвитку і з Конгресом США — відповідатиме на їхні запити. Це така команда, яка працює в Україні. Чому Сторч? Тому що від самого початку широкомасштабного вторгнення він очолював саме український напрямок у цій генеральній інспекції”, — заявив керівник військових програм безпеки Центру глобалістики “Стратегія ХХI” Павло Лакійчук.
За інформацією CNN, частина інспекторів прибули до Києва ще наприкінці серпня, а решта членів команди приїдуть до кінця вересня. Перевірки поставок й використання озброєння в Україні вже проводилися. Тоді інспектори від уряду Сполучених Штатів Америки не знайшли порушень, пов’язаних із використанням американської військової та фінансової допомоги Україні.
“Міністерство оборони повністю відкрите. Постійно взаємодіє з представниками Пентагону, всіх наших партнерів щодо тих чи інших поставок. Тут у нас повна прозорість, що відзначають і наші партнери. Насамперед це і стосується тієї військової допомоги, яку надають нам партнери”, — сказав Лакійчук.
Не лише США, а й більшість країн-партнерів України мають системи контролю над постачанням зброї та можливості їх відстежити. Існує система, яка дає змогу, наприклад, визначити, коли якісь боєприпаси опиняються поза територією країни і куди вони були поставлені. Тоді спецслужби перевіряють, яким чином ці боєприпаси опинилися в третій країні.
Також НАТОвська система LOGFAS (Logistic Functional Area Services) забезпечує прозорість постачання озброєння Україні. Завдяки інтеграції LOGFAS з модулем інформаційно-аналітичної системи “СОТА”, здійснюється повний контроль кожної одиниці зброї, переданої на територію України від країн-партнерів.
Читайте також: Україна кровно зацікавлена у стабільному та повноцінному постачанні озброєння, — Селезньов
Нагадаємо, Вашингтон оголосив про пакет військової допомоги Києву на суму 325 млн дол. США поставлять Збройним силам України системи протиповітряної оборони та боєприпаси до них, додаткові боєприпаси для HIMARS та інше озброєння.