Як захистити Харків від російських обстрілів — аналіз експертів

Наслідки удару по будівельному гіпермаркету у Харкові. Фото: t.me/synegubov

27 травня знайдено ще двох жертв удару по гіпермаркету “Епіцентр” у Харкові. Таким чином, кількість загиблих зросла до 18 осіб, ще 48 — поранені. Безвісти зниклими залишаються ще 5 осіб. 

Удень 25 травня російські війська здійснили два удари коригованими авіаційними бомбами (КАБами) по будівельному гіпермаркету в одному зі спальних районів міста. У будівлі відразу почалася пожежа. На момент атаки там перебувало близько 200 осіб. 

Пошуково-рятувальна операція триває третю добу. Рятувальники працюють як із застосуванням техніки, так і вручну: просівають рештки сміття та попіл, щоб не пропустити останки загиблих.

Черговий воєнний злочин Росії 

У перші хвилини після удару на місце приїхали всі рятувальні служби — вогонь охопив приміщення площею 15 тис. квадратних метрів. 

За даними Головного управління національної поліції України (ГУНПУ), було два осередки займання — один із них припав на відділ лакофарбових виробів.

“Попередньо завдано двох ударів УМПБ Д-30 — пряме влучання в “Епіцентр”. Одразу виникла пожежа, і ми можемо зробити висновок, що влучання відбулося, найімовірніше, туди, де знаходилися лакофарбові вироби. Тому що пожежа майже одразу почалася. На зараз у нас є постраждалі, які перебували на стоянці. І загиблі, які також перебували на стоянці. Попередньо ми аналізуємо кількість співробітників, які не виходять на зв’язок — такі є — і кількість покупців, які перебували в момент удару в приміщенні. Те, що там ще є люди — це безумовно!”, — повідомив начальник ГУНПУ в Харківській області Володимир Тимошко.

Через пів години після першого удару — російська армія завдала повторного. Усіх, хто перебував біля гіпермаркету, попросили терміново евакуюватися. 

За словами електрика гіпермаркету Ігоря, під час першого удару по будівлі він перебував у щитовій. Від уламків чоловіка захистили стіни, він встиг знеструмити будівлю і вибігти на вулицю. Хотів бігти в торговий зал, бо знав, що там були люди. Але на місці вже працювали рятувальники. Другий удар — спровокував сильну пожежу. 

“Пожежники молодці, воно ще не почало обвалюватися, а вони вже туди побігли. Один співробітник був на виробах із металу — його вбито, а інший, із третього маркету — у нас працював, теж… Там частки хвилини, ми побігли людей глянути та співробітників, але вже не могли всередину пройти… Там охоронець, який був на складі, він вийшов, але в шоці, чорний — його швидка допомога забрала. Я не знаю, вийшли вони [інші люди] чи не вийшли. (А паніка почалася?) Ні. Це ж раніше був магазин OBI, тому спрацював “пожежний запобіжник”. Тобто в нас стоять зенітні вікна, їх повітрям вириває, одразу спрацювала система — почала вода заливатися, скільки було в пожежному резервуарі, воно хоч щось дало”, — розповідає Ігор. 

На місці поліцією і прокуратурою було організовано спільний штаб і розгорнуто ДНК-лабораторії. Для гасіння пожежі залучили 120 рятувальників і 30 одиниць техніки.  

Після удару по гіпермаркету російські окупанти випустили балістичну ракету С-300 по центральному парку Харкова. За даними мерії, вона впала на території спортивного майданчика і не розірвалася. Поранено щонайменше 18 осіб. 

Президент України Володимир Зеленський назвав удар по Харкову черговим терористичним актом з боку Кремля. 

“Коли ми говоримо лідерам світу, що Україні потрібно достатньо захисту протиповітряної оборони (ППО), коли ми говоримо, що потрібна реальна рішучість — для дозволу захищати життя наших людей саме так, як це буде ефективно, щоб російські терористи не могли навіть наблизитися до наших кордонів, — ми говоримо про те, як буквально не допустити подібних терористичних ударів. Я дякую лідерам, які нас дійсно підтримують, дійсно бачать, що кожне рішення на підтримку України є рішенням на захист і порятунок життів”, — сказав президент.

Воєнним злочином атаку на гіпермаркет “Епіцентр” у Харкові назвав верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель

“Ситуація на лінії фронту також дуже важка. Росія посилює бомбардування українських цивільних об’єктів і населення. Кількість загиблих зростає з двох сторін. Кількість людей, загиблих унаслідок воєнних дій, збільшується, якщо взагалі можна сказати, що бомбити супермаркет і цивільну інфраструктуру, коли вони сповнені цивільних осіб, — це воєнні дії. Атака на будівельний магазин у Харкові в суботу є ще одним прикладом воєнних злочинів і жорстокості Росії”, — сказав Боррель.

Про те, що росіяни вбивають мирних жителів Харкова щодня, заявила посол Сполучених Штатів Америки в Україні Бріджит Брінк. Вона анонсувала продовження допомоги Вашингтона для захисту від російського терору.

“У відповідь на жорстокі атаки російських військ на Харків, які щодня вбивають і ранять мирних жителів, ми оголосили про новий пакет допомоги. Він включає зброю та обладнання на суму 275 млн дол. Попереду ще більше”, — заявила Брінк.

Уже розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів і звичаїв війни, пов’язаного з умисним убивством (ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України).

27 травня в Харкові оголошено День жалоби. 

Думки експертів

Які авіабомби армія РФ використовує для ударів по Харкову? Чи знають російські пілоти про те, що б’ють по цивільних об’єктах? Як можна захистити Харків від інтенсивних обстрілів? Чи дадуть західні партнери “зелене світло” Україні на використання їхнього озброєння на території РФ? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Дмитро Чубенко, речник Харківської обласної прокуратури; 
  • Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
  • Віктор Ягун, генерал-майор запасу Служби безпеки України, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.);
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Анатолій Храпчинський, авіаексперт, керівник української компанії, що займається військовими технологіями; 
  • Володимир Фесенко, політичний аналітик. 

ДМИТРО ЧУБЕНКО: Росіяни цілеспрямовано били по цивільному об’єкту

— Тіла дуже сильно обгоріли, їх важко знайти на території гіпермаркету, тому що після пожежі все змішалося і перебуває під завалами. Після такої сильної пожежі та таких температур тіла дуже сильно обпалені, від них мало що залишається. Криміналісти збирають тіла просто по шматочках, щоб встановити точну кількість загиблих людей. 

Зараз проводиться ДНК-експертиза, щоб встановити особи загиблих. Але основна проблема — труднощі виділити ДНК з обпалених тіл. ДНК відбирається зі слини, волосся і кісток. Але після таких пожеж мало що залишається від тіла, тому важко відбирати матеріал для проведення експертизи. 

Щодо деяких тіл ідентифікація, можливо, буде тривалішою. Це може зайняти кілька тижнів, поки фахівці справляються з тими проблемами, які виникли. 

Те, що після першого авіаудару росіяни за пів години завдали другого, говорить про те, що вони цілеспрямовано били по цивільному об’єкту.

Це саме та ціль, яку росіяни хотіли вразити, і це саме той результат, якого вони хотіли досягти. 

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в Харкові та області від ракетних обстрілів росіян загинуло понад 2,5 тис. осіб і понад 3,5 тис. дістали поранення. 

Російські окупанти найчастіше застосовують балістичні ракети С-300, авіабомби УМПБ Д-30 і безпілотники Shahed (“Шахед”). У всіх цих озброєнь різна швидкість польоту, дальність ураження, але у жителів міста мало часу, щоб встигнути сховатися.

Швидкість авіабомби УМПБ Д-30 становить близько 600 км/год і окупанти запускають її з відстані приблизно 70-90 км від Харкова. У харків’ян є десь 4-6 хвилин — залежно від того, де було здійснено запуск і куди планує вдарити бомба. 

Повітряні сили ЗСУ передають інформацію про напрямок руху “Шахедів”, що дає можливість спуститися в укриття. У принципі, це 10, 15, 20 хвилин підльоту до міста з моменту їх ідентифікації на кордоні з Україною. 

Найскладніше з балістичними ракетами — швидкість ракет С-300 і “Іскандер-М” становить понад 5 000 км/год. Це до 1 хвилини польоту, якщо запуск здійснено з території Бєлгородської області. 

Харків розташований за 30 км від кордону з Бєлгородською областю Росії. Тому армія РФ використовують С-300 і УМПБ Д-30, які б’ють до 100 км. Також використовують “Шахеди” через близькість міста і можливості заходити з різних кутів, обходячи мобільні вогневі групи та установки ППО. 

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Трагедії в Харкові можна було б уникнути, якби союзники дали “зелене світло”

— Щоразу ми говоримо про те, що союзники України нарешті мають визначитися і дати Україні “зелене світло” на використання західної далекобійної зброї для ударів по військових базах на території Росії. Поки що такого дозволу немає. 

У підсумку відбуваються такі трагедії, як у Харкові. І вони можуть повторюватися. Ворог весь час готує чергові удари по мирному населенню України та ракетами, і КАБами, і “Шахедами”. 

Якби в України був дозвіл від союзників використовувати їхню зброю на території РФ, то Кремль би вже вичерпав свій ресурс на цю війну.

Україна знає місця дислокації більшості літаків, які обстрілюють українські міста, наприклад, військовий аеродром Балтимор у Воронезькій області, військовий аеродром Міллерово в Ростовській області, аеропорт Старий Оскол у Бєлгородській області тощо. Також є аеропорти, які розташовані на досить близькій відстані від України, наприклад, Бельбек на північному заході Севастополя. Якби Україна могла завдати ударів по цих об’єктах і літаках, які на них знаходяться, можливо, трагедії в Харкові можна було б уникнути. 

Західним союзникам під час ухвалення рішення потрібно керуватися насамперед безпекою мирних громадян. Саме цим потрібно керуватися для того, щоб ось це “зелене світло” діяло для України, діяло необмежено і на постійному рівні. 

Трагедії, подібні до харківської, можуть відбуватися і в інших українських містах. І може я скажу не коректно, але ці жертви будуть також і на совісті наших союзників.

ВІКТОР ЯГУН: Який сенс у F-16, якщо не можна бити по території РФ? 

— Противника необхідно зупиняти на його території, якщо це можливо. У випадку з Харковом, коли російські війська перебувають на відстані кількох десятків кілометрів, це могло б бути можливим, якби був дозвіл на використання західної зброї по території РФ. У такий спосіб можна було б запобігти й удару по гіпермаркету в Харкові, внаслідок якого загинули й дістали поранення десятки містян. 

Якби ми могли підтягнути хоча б теоретично американські системи Patriot або німецькі IRIS-T, які б на підході до Харківської області, на території Росії, почали збивати літаки, які запускають бомби та ракети. Якби можна було не озиратися на наших союзників, то ситуація була б зовсім інша. 

В України є можливість бити по аеродромах і логістичних центрах, які знаходяться в найближчому прикордонні в радіусі 100-200 км. Це теж дало б результати. Подібна зміна ситуації була на південному фронті, де літаки Російської Федерації змушені були “відсунутися” десь на 300-400 км, щоб не потрапляти під удари нашої армії. 

Заборона на використання західної зброї для ударів по об’єктах на території РФ має особливо дивний вигляд у світлі очікуваних постачаннь в Україну літаків F-16. 

Якщо F-16 і з’являються — у них дальність стрільби може бути до 160 км — то який сенс їхнього перебування на території України, якщо ми не зможемо цими літаками знищувати противника на підльоті до лінії фронту або до нашого кордону, коли вони явно йдуть на виконання бойового завдання зі знищення наших міст? 

Проблеми виникають на стадії, коли ці літаки навіть ще не з’явилися. Я думаю, розв’язати це питання потрібно негайно. 

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Потрібно знищувати російські пускові установки та авіацію

— Удари по Харкову здебільшого завдаються з використанням ЗРК С-300, модифікованих для ударів по наземних цілях. У них дальність ураження — від 200 до 250 кілометрів. Тому, якби був дозвіл з боку США на використання ракет ATACMS для удару по території Росії, ми б мінімізували подібну загрозу для життя українських громадян, завдаючи превентивних ударів по місцях пуску цих ракет. 

Боротися з ракетами С-300 і С-400 у повітрі — недоцільно, з огляду на те, що це потребуватиме витрат дефіцитних ракет, наприклад, систем протиповітряної оборони Patriot.

Потрібно дати нам можливість знищувати місця пуску або місця базування авіаз’єднань Росії на її території, щоб уникнути можливості завдання ударів КАБами по території Харкова. Дальність ураження КАБів — від 50 до 70 кілометрів. 

Озброєння, яке вже передано Україні — американські ATACMS, французькі SCALP та англійські Storm Shadow — має потенціал радикально змінити ситуацію в контексті протидії російському терору.

Українська сторона матиме легітимне право завдавати ударів виключно по військових об’єктах з метою недопущення геноциду українського народу. Ще раз підкреслю — з ракетами простіше боротися на моменті пуску, знищуючи пускові установки, ніж збивати їх у повітрі. 

АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: Російські пілоти знали, що б’ють по цивільному об’єкту

— УМПБ Д-30 (уніфікований міжвидовий планувальний боєприпас) — це більш досконалі російські авіабомби, які були скопійовані з американських. Крім модуля корекції та планування вони ще мають невеликий двигун, який збільшує дальність дії цих авіабомб. І ми бачили по застосуванню УМПБ Д-30 по Харкову, що дальність становить близько 90 км.

Коли російська армія використовує такі авіабомби, то пілот точно розуміє, по якому об’єкту він б’є. Зокрема і коли авібомбами УМПБ Д-30 був атакований гіпермаркет “Епіцентр” у Харкові.

Пілоти бачать усі точки та координати. Для скидання цієї авіабомби є спеціальна система, яка допомагає наводитися пілоту, і пілот заздалегідь знає точку прильоту цієї авіабомби. Тобто він розуміє, що це житлові квартали або торгові центри, де може перебувати велика кількість цивільного населення.

Росія активно зараз намагається нарощувати виробництво додаткових модулів до класичних бомб. Причому багато компонентів вона отримує в обхід санкцій — модулі GPS-навігації, компоненти радіоелектроніки та інше. Тільки з початку цього року Росія випустила по території України близько 10 000 керованих авіабомб, і завдяки наявним системам ППО є досвід їх перехоплення. 

Ми можемо говорити про протидію і перехоплення таких бомб у польоті. Але протидію потрібно починати зі знищення носіїв цих авіабомб, а також потужностей, які їх виробляють.  

Звісно, потрібно боротися і з носіями. Для цього потрібне посилення протиповітряної оборони. Потрібні більш сучасні системи ППО, таких як Patriot, які б дали нам змогу знищувати російські літаки на тій відстані, з якої вони запускають бомби, — це близько 90 км. 

Якщо ми зможемо отримати такі системи, то зможемо знищувати російські літаки на підльоті до кордонів України, і це зробить неефективним використання авіабомб. Максимум, куди вони падатимуть — на територію Російської Федерації.

F-16 ще більш ефективні, ніж наземна система протиповітряної оборони, тому що F-16 може змінювати своє положення дуже швидко. Плюс у них висока дальність дії. Якщо говорити навіть про мінімальну комплектацію F-16, яку ми можемо отримати — Block 42 — то радіолокаційні системи виявлення цих літаків дають змогу бачити на відстані в 300 км. 

Якщо ми будемо використовувати ракети, які можуть бити до 180 км, то можна тільки уявити, на якій відстані від кордону ми зможемо тримати російську авіацію. 

Але щодо знищення носіїв у російському небі потрібно подолати головну перешкоду — отримати дозвіл партнерів на використання західної зброї по території РФ. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Західні партнери повинні дати Україні потужні системи ППО

— Ударом по торговому центру “Епіцентр” у Харкові Путін ще раз довів, що всі його розмови про мир і мирні переговори є заспокійливою риторикою для Заходу. 

Ми бачимо тут не прагнення до миру або перемир’я, а ескалацію війни, причому не просто ескалацію війни, а розширення військових дій. У Харківській області в середині травня РФ відкрила новий фронт. А те, що зараз відбувається з обстрілами — це терор проти мирного населення. Це вже ескалація терористичної війни.

Це мають розуміти на Заході. Зараз деякі західні ЗМІ в гонитві за сенсацією ведуться на російські так звані інформаційно-психологічні спецоперації, коли “вкидається” тема про нібито готовність РФ до мирних переговорів, але насправді Москва мирною риторикою прикриває ескалацію війни.

Реакція Заходу мала бути, як кажуть політики, ще вчора. Ще кілька тижнів тому про це говорив президент Зеленський, коли РФ почала щодня обстрілювати Харків. Зараз атаки на місто ще більше посилилися — по три атаки за день. Гинуть люди. 

РФ має перевагу в повітрі, тому атакує Харків не тільки ракетами, а й за допомогою керованих авіабомб. Летять вони з Бєлгородської області, а підлітний час — менше ніж хвилину, тобто навіть не встигає спрацювати сигнал повітряної тривоги. І ось у цьому головна проблема.

Може допомогти тільки суперсучасна потужна система ППО. Такою має бути реакція Заходу — і не просто на словах, а на ділі. Німеччина відреагувала, заявила про передачу Україні однієї установки Patriot. Насправді Україні потрібно півтора десятка таких систем. 

Зараз ми бачимо, що Харків просто методично руйнують, вбивають мирних людей, тому реагувати потрібно терміново. І реагувати треба саме на терористичні атаки на мирне населення України, а не на ось цю брехливу риторику про мир і про нібито готовність до перемир’я. 

Читайте також: Україна та Іспанія підписали угоду про гарантії безпеки (ВІДЕО) 

Прямий ефір