У Євросоюзі почали працювати над реалізацією пропозиції про використання заморожених російських активів в інтересах України. Це одне з ключових питань, на яких зосередилася фінансова рада ЄС, нарівні з макрофінансовою підтримкою України, інформує FREEДОМ.
“Щодо заморожених та іммобілізованих активів [Росії] ми проаналізували пропозиції Єврокомісії та верховного представника [Жозепа Борреля], отримані в грудні 2023 року, і підтвердили наші рішучі зобов’язання щодо швидкого їх виконання. Роботу на технічному рівні розпочали, і ми прагнемо домогтися швидкого прогресу”, — сказав міністр фінансів Бельгії Вінсент Ван Петтегем.
Пропозицію, до реалізації якої приступив ЄС, Європейська комісія погодила в грудні 2023-го. Вона рекомендувала передавати Україні відсотки та інші доходи від активів російського Центрального банку, що зберігаються в європейських фінансових установах.
Водночас влада Бельгії — країни, де заморожено найбільше кремлівських коштів — не проти їхньої конфіскації. Щоб вилучити активи, необхідно створити спеціальний механізм.
“Ми не говоримо — не треба конфіскації активів. Але нам необхідно працювати над механізмом. Наприклад, їх можна використовувати як заставу для залучення коштів для України. Ми відкриті для подальшого обговорення і готові брати участь у вирішенні питання про пошук правового підґрунтя для цих переказів в Україну без дестабілізації світової фінансової системи”, — зазначив прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо в коментарі агентству Reuters.
Юридичне рішення для використання заморожених російських коштів шукають і країни G7 (“Великої сімки”). У Сполучених Штатах Америки вважають: є величезна надія на те, що заморожені активи російського Центробанку можуть стати “легким джерелом фінансування”.
“Я думаю, якщо рішення буде ухвалено, це буде колективне рішення. Перше, що необхідно, як ви знаєте, це задіяти дуже багато юристів. Триває реальна робота, докладаються зусилля і є реальні наміри, але ми ще далекі від завершення”, — акцентувала спеціальна представниця США з питань відновлення економіки України Пенні Пріцкер.
У разі позитивного рішення щодо конфіскації активів країни-агресора, Київ спрямує отримані кошти на відновлення країни, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.
За словами президента, Київ очікує, що вилучення торкнеться не тільки державних активів Росії, а й приватних — тих, які належать особам, причетним до фінансування агресії.
“Не можна ділити гроші на державні російські гроші і на приватні. Я знаю, що саме такий підхід у деяких держав. Або здебільшого вони бояться думати про приватний сектор, тому що приватний сектор буде судитися. Але й тут потрібно підвищити ціну для росіян. І це, перш за все, заморожені активи — 300 млрд дол. активів Росії”, — наголосив Зеленський.
Загальна сума заморожених за кордоном російських активів становить понад 300 млрд дол. А збитки, завдані Україні Росією, як заявили наприкінці осені 2023-го в Організації Об’єднаних Націй, перевищують 400 млрд дол.
Читайте також: У ЄС усвідомили ціну путінської війни та роль України в безпеці Європи: візит Зеленського в Швейцарію обговорюємо з експертами
Раніше повідомлялося, що адміністрація президента США Джо Байдена підтримала законопроєкт, який дасть їй змогу заарештувати частину із 300 млрд дол. заморожених російських активів, щоб надати їх Україні.