Росія — найпідсанкційніша країна у світі: вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею. За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій, з кінця лютого минулого року на Росію наклали понад 10 тис. обмежень. РФ потрапила під них через агресію проти України, повідомляє FREEДОМ.
Санкції дають результати. Насамперед, на думку експертів, вони б’ють по вугільній та газовій індустрії, видобутку та переробці нафти.
“Робив свої розрахунки: доходи економіки РФ від нафтогазового комплексу цього року будуть приблизно на 100 млрд дол. меншими, ніж торік. Це газ, нафта, нафтопродукти. Це величезні збитки. Бюджет не дорахується, за моїми розрахунками, близько 30-35 млрд дол.”, — коментує доктор економічних наук Олександр Савченко.
Обмеження, пов’язані з ціновою стелею на російську нафту та нафтопродукти, — одні з найболючіших для Росії. Як пише видання Bloomberg у своєму розслідуванні, саме через ці санкції доходи російського бюджету в січні впали майже на 50%. Ці цифри підтверджують і в російському Мінфіні. Дефіцит — майже 25 млрд дол. Це найгірший показник за останні чверть століття.
Через нафтосанкції у Кремлі змушені шукати нові ринки збуту своєї продукції. Знайшли в Індії та Китаї. Проте компенсувати фінансові втрати Росії не вдасться.
“Індія із задоволенням братиме сиру нафту, але купувати нафтопродукти Індія не буде, тому що вона має заводи з переробки нафти у ці самі нафтопродукти. І виходить, що Росія зараз надає собі ведмежу послугу. По суті, Росія двічі втрачає. Уперше втрачає, дуже дешево продаючи свою нафту, а вдруге втрачає, коли індійські нафтопродукти починають витісняти російські нафтопродукти на європейському ринку”, — пояснює голова правління Асоціації “Нафта та Газ України”, експерт з енергетики Андрій Закревський.
Кремлівський шантаж ресурсами провалився. В американському виданні Foreign Policy вийшла аналітична стаття з промовистим заголовком — “Світовій економіці більше не потрібна Росія”.
“Завдяки не за сезоном теплій зимі в Європі, путінський важіль максимального тиску себе не виправдав. І, як ми правильно прогнозували у жовтні минулого року, найбільшою жертвою путінського газового гамбіту стала сама Росія. Путінського важеля тиску на природний газ більше не існує, оскільки світові — і, що найважливіше, Європі, більше не потрібний російський газ”, — йдеться у статті Foreign Policy.
Вдарили санкції і по російських технологіях. Дослідження, представлене ще торік Єльським університетом, показало, що імпорт у Росію скоротився. Компанії-виробники мають труднощі з отриманням компонентів і складових, зокрема напівпровідників та інших високотехнологічних деталей. Це впливає і на оборонну промисловість.
“Вони виготовляють ракети, але їхні можливості значно менші, ніж вони були до режиму санкцій. Ми, коли знаходимо залишки російських ракет, вивчаємо у наших військових інститутах, бачимо: вони виготовлені нещодавно, свіжі, буквально з лінії, а на початку вторгнення вони використовували ракети 1990-х років. Це означає, що ресурсу у них уже менше”, — заявив міністр оборони України Олексій Резніков.
Через санкції погіршується і загальноекономічна ситуація у країні. Мінфін РФ змушений використовувати кошти Фонду національного добробуту та дивіденди “Газпрому” для затикання “дір” у держбюджеті. Виходить не дуже, від цього страждають насамперед пересічні росіяни.
“Попри всі звіти щодо незначного падіння ВВП, витрати громадян РФ на купівлю товарів першої необхідності впали на 10%. Цього року вони впадуть ще більше, бо санкції стають сильнішими. Мої розрахунки показують, що цього року інфляція в цій країні буде близько 13-14%, а зниження реального рівня життя буде на 7-8%. Це немало. Потрібно додати до минулого року, і цифра стає суттєвою”, — говорить доктор економічних наук Олександр Савченко.
Водночас офіційний Київ упевнений, що санкції проти Росії потрібно і можна посилювати. У Європі із цим згодні.
“Попри безперервні спроби Росії розділити нас, єдність усередині ЄС і по той бік Атлантики залишається міцною. Санкції є найкращим інструментом ЄС, щоб допомогти Україні виграти цю війну, що є кінцевою метою того, що ми робимо”, — заявив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Білльстрем в інтерв’ю Reuters.
Міністр закордонних справ Швеції — саме ця країна зараз головує в ЄС — також заявив, що Європейський Союз продовжить роботу над новими санкціями проти Москви.
Читайте також: Запит РФ на мирні переговори продиктований усвідомленням, що економіка довго не витримає — думка