Посилити репресії в Росії закликав Кремль ідеолог так званого “руського міра” Олександр Дугін. Правозахисники впевнені, якщо динаміка переслідувань у федерації збережеться, то за 2023 рік у країні буде порушено більше кримінальних справ за статтею про держзраду, ніж за останні 20 років. Журналісти інтернет-журналу “Холод” підрахували — масштаби переслідувань неугодних у путінській Росії можна порівняти зі сталінськими, інформує FREEДОМ
Щодня в Російській Федерації порушують по одній кримінальній справі за статтею про держзраду. Правоохоронна система країни і до 2022 року була каральною та репресивною. А після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну закручувати гайки стали з особливою запопадливістю.
“Розслідування справи про державну зраду займаються слідчі органи ФСБ Росії. Тому в даному випадку збільшення кількості справ це покращення їхньої статистики розкриття, це додаткові нагороди, підвищення по службі, виділення бюджетів і, зрештою, саме органи ФСБ визначають, за які саме дії залучати як державну зраду”, — зазначив адвокат Микола Полозов.
Приводом для затримання зрадників батьківщини часто стає нібито передача секретних даних іншій державі та звинувачення у фінансуванні Збройних сил України. А жертвами репресивної машини стають військовослужбовці, вчені, переважно фізики, які займаються вивченням аерогідродинаміки. Щоб покращити показники, слідчий комітет ФСБ нерідко відправляє під суд росіян, яких звинувачують у приготуванні чи спробі переходу на бік супротивника. І часто спецслужби самі влаштовують провокації.
Наприклад, російський громадянин, який хотів приєднатися до Легіону “Свобода Росії”, отримав від співробітників ФСБ геолокацію, де нібито можна безпечно перейти кордон. А там його беруть під арешт. Далі — місяці під вартою та закритий судовий процес. За даними правоохоронців, підозрювані в держзраді часто зазнають тортур. А захистити їх дуже складно.
“Доступ адвокатів у принципі є. Все ускладнюється тим, що справи про державну зраду — вони засекречуються, оскільки в них міститься державна таємниця, відповідно адвокат дає підписку про нерозголошення і фактично навіть якщо у справі є явні ознаки фальсифікації, фабрикації кримінальної справи, адвокати мають лише вузькі процесуальні можливості для того, щоб це оскаржити. У публічний простір цю інформацію він не може винести”, — каже Полозов.
Якщо справу ведуть у Москві, а затриманий перебуває, наприклад, у слідчому ізоляторі Лефортово — надати йому юридичну допомогу практично неможливо, кажуть правозахисники.
“Останній виправдувальний вирок у справі про держзраду був проголошений за пару днів до того, як Володимир Путін став президентом Росії наприкінці грудня 1999 року. З того часу жодного виправдувального вироку проголошено не було. Бували припинення справ, могли припинити справу в суді раніше, але виправдувальних вироків не було. Були випадки помилування або скорочення терміну Верховним судом настільки, що людина виходила з ув’язнення відразу ж після рішення суду. Після початку війни нічого подібного не було взагалі і не пахне”, — каже керівник спільноти адвокатів та правозахисників “Перший відділ” Дмитро Заїр-Бек.
З 1 січня по 31 липня 2023 року в Російській Федерації порушили не менше 82 кримінальних справ за статтею про держзраду, шпигунство та співпрацю на конфіденційній основі. Із них менше двох десятків — у Москві, понад 50 — у регіонах, ще 11 — на тимчасово окупованих Росією територіях України.
Як стверджують розслідувачі, реальна кількість справ про державну зраду може бути більшою, адже ФСБ повідомляє не про всі.
Читайте також: Люди виходять на протести в той момент, коли влада дає слабину, — російський соціолог