Як Європа обходиться без російського газу — маніпуляції “Газпрому” та реальність (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Експортувати російський газ атомними підводними човнами через Північний Льодовитий океан пропонує олігарх та близький друг диктатора Путіна Михайло Ковальчук, повідомляють російські ЗМІ. Він презентував проєкт підводного газовозу, оснащеного ядерними реакторами. За задумом Ковальчука, це дозволить замінити СПГ-танкери, які через санкції нині у дефіциті в Росії. Тим часом Європа обходиться без російського палива, повідомляє FREEДОМ.

Для Росії газ перестав бути інструментом впливу на ЄС. Якщо 2021 року частка Москви на цьому ринку становила 40%, то 2023-го імпорт пального з країни-агресора становив лише 8% для всього Євросоюзу. Втім, усередині ЄС ще залишаються країни, які критично залежать від газу з Росії, — Австрія, Угорщина та Словаччина. Вони отримують його трубою, яка проходить через територію України. Але 31 грудня 2024-го контракт між Києвом та Москвою про транзит закінчується. Аналітики стверджують, що розвинена енергосистема Європи зможе покрити цю потребу.

“Якщо цей газ буде перекритий, то вони все одно пов’язані з рештою Європи, тому вони зможуть отримувати доступ до газу… Але замість того, щоб бути на передньому краї труби, вони опиняться наприкінці”, — сказала директорка ініціативи з енергетичної безпеки та клімату в Інституті Брукінгса Саманта Гросс в коментарі виданню Politico.

Фактично втративши європейський ринок, Росія не припиняє шантажувати ЄС. Нещодавно глава “Газпрому” Олексій Міллер заявив, що нібито через зменшення споживання російського газу страждає європейська промисловість. Однак, за словами аналітиків, невеликі наслідки відчуває лише Німеччина, яка до війни була одним із головних клієнтів “Газпрому”. Жодної “деіндустріалізації Європи”, про яку говорить Міллер, очікувати не варто.

“Металургія, хімічна промисловість, автомобільна промисловість дещо зменшили виробництво своєї продукції, тому що через дорогі енергоносії складно конкурувати з продукцією інших країн. В принципі, німецька економіка не загинула від цього. Вона справляється із ситуацією, так само як і економіка інших країн”, — прокоментував директор енергетичних програм Центру Разумкова, енергетичний експерт Володимир Омельченко.

Також у “Газпромі” заявляють про нібито відродження впливу компанії. Експорт газу 2023-го становив лише 100 млрд кубометрів, що у 2,5 раза менш ніж за 2021 рік. Але, як повідомив голова компанії Олексій Міллер, у світі нібито спостерігається тренд на збільшення попиту на газ, і до 2050-го він зросте на третину — приблизно до 5,7 трлн кубометрів. Експерти заявляють, що це лише маніпуляція держкорпорації.

“Вони ще наприкінці 1990-х говорили, що 2020 року в Європі буде споживання газу понад 600 млрд куб. м. Насправді воно не лише не зросло до 600 млрд куб. м — було споживання близько 400 млрд на той момент — а скоротилося і зараз становить 350 млрд куб. м”, — повідомив директор енергетичних програм Центру Разумкова, енергетичний експерт Володимир Омельченко.

За підсумками 2023 року “Газпром” очолив список найбільш збиткових компаній у Росії за версією Forbes. За підрахунками видання, чисті втрати корпорації становили 583 млрд рублів. Також до десятки найбільш збиткових компаній Росії потрапила компанія “Русгазвидобування” (“РусГазДобыча”), яка реалізовує деякі спільні проєкти з “Газпромом”. Її втрати становили 30 млрд руб.

Читайте також: За кілька років російського газу в Європі не буде, — думка експерта

Нагадаємо, до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну “Газпром” очолював списки найприбутковіших російських компаній. Але після того, як союзники Києва відмовилися купувати російські енергоресурси, ситуація кардинально змінилася. Судячи з опублікованого компанією звіту, у 2023 році “Газпром” втратив понад 6 млрд дол. Новина про це ще сильніше підкосила позиції держкорпорації.

Прямий ефір