Як Європа має реагувати на заяви та дії Трампа — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Ілюстративне фото: idemocracy.world

Більшість країн Європи і Канада продовжать підтримувати Україну на тлі зміни політики США. Такі заяви стали ще активнішими після Мюнхенської конференції, на якій стало зрозуміло, що адміністрація Дональда Трампа хоче переглянути свої відносини з Європою. А пізніше Білий дім почав сигналізувати, що бажає змінити відносини і з Росією.

Підтримка України на тлі змін у політиці США

За підсумками неформального саміту 19 лютого президент Франції заявив, що Європа і Канада продовжать підтримувати Україну, попри коригування американської політики. Зустріч стала другою за тиждень — попередня відбулася 17 лютого після завершення Мюнхенської конференції з безпеки.

“Франція бере на себе відповідальність за забезпечення миру і безпеки в Європі. Це наш фундаментальний інтерес, і я його гарантую”, — заявив Макрон у соцмережі Х.

Він також окреслив принципи мирного врегулювання, узгоджені з європейськими партнерами Києва. Серед них — активна участь України в мирних переговорах, довгостроковий характер миру і наявність чітких гарантій безпеки.

Політолог Олеся Яхно зазначила, що Європі необхідно більш ясно формулювати свою позицію:

“Мені здається, що тут Європа має чіткіше позначити свій інтерес і далі у своїх пропозиціях цей інтерес відстоювати. Тому що ми бачимо логіку США. Це насамперед бізнес-підхід. Ми бачимо логіку Росії, бачимо Китай, який сидить і вичікує. Тому Європа повинна тут позначити свій інтерес”.

Макрон і Стармер готуються до переговорів із Трампом

Найближчими днями Еммануель Макрон вирушить до США. Держсекретар Франції у справах Європи Бенжамен Хаддад повідомив, що ЄС має у своєму розпорядженні інструменти впливу, включно з фінансовою та військовою підтримкою України, економічним тиском на Росію і механізмами довгострокової безпеки.

Політолог Олеся Яхно підкреслила, що Франція і Велика Британія, як ядерні держави, можуть пропонувати більш сміливі ініціативи у сфері безпеки.

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер також планує візит до Вашингтона. За інформацією The Telegraph, він збирається переконати президента США Дональда Трампа в необхідності підтримувати боєготовність американських винищувачів і ракет у Європі.

За попередніми даними, Стармер запропонує Трампу розгортання щонайменше 30 тисяч європейських військовослужбовців в Україні з метою контролю за дотриманням можливої мирної угоди.

Риторика Трампа викликає критику в Європі та США

18 лютого в Саудівській Аравії відбулися закриті переговори представників США і Росії, ініційовані Дональдом Трампом. На їхньому тлі американський президент зробив низку спірних заяв, назвавши Зеленського “диктатором без виборів” і стверджуючи, що рівень його підтримки в Україні нібито становить 4%.

Однак дані соцопитувань спростовують ці заяви — рейтинг довіри Зеленському в Україні становить 57%.

Міжнародні організації та європейські лідери засудили заяви Трампа. Канцлер Німеччини Олаф Шольц наголосив, що Зеленський був демократично обраний, а у Франції нагадали, що в умовах війни проведення виборів неможливе.

“Зеленський — обраний лідер. Він не Путін, який знищує опонентів і маніпулює виборами. В Україні запроваджено воєнний стан, мільйони людей перебувають в еміграції або на фронті. Говорити про вибори в таких умовах — абсурд”, — заявив Еммануель Макрон.

Глава європейської дипломатії Кая Каллас попередила, що не можна допустити розколу між Брюсселем, Вашингтоном і Києвом:

“Деякі держави роблять ставку на посередництво, але важливо продовжувати політичний та економічний тиск на Росію, щоб припинити війну”.

Думки глядачів FREEДОМ

Як Європа повинна реагувати на заяви і дії Трампа? Таке запитання телеканал поставив своїм глядачам. Найпопулярніші відповіді були зачитані в прямому ефірі:

  • “Готуватися діяти в усіх напрямках самостійно від США, тому що вся команда Трампа поводиться неадекватно і нерозумно, що може призвести до поганих наслідків у самій Америці”;
  • “Європа повинна озброюватися, вона зі своєю економікою може за кілька років стати першою у світі — наздогнати і Америку, і Китай з Росією разом узятими”;
  • “Європа і весь цивілізований світ повинні надати Україні достатньо зброї”;
  • “Готуватися до відправлення міжнародного миротворчого контингенту на схід і південь України… Всіляко підтримувати Україну гуманітарною та військово-технічною допомогою. Сприяти якнайшвидшому прийняттю України до ЄС”;
  • “Трамп — це гравець, його слова несерйозні, він же популіст. Європа має бути спокійною”;
  • “Послати лісом. І Україні — теж. Самій Україні треба все вирішувати, свою долю! А на Трампа дуже небезпечно озиратися…”;
  • “Європа повинна згуртуватися і ухвалювати рішення більшістю голосів, а не 100% рішенням. Тоді Словаччина та Угорщина не гальмуватимуть рішення більшості. Бути рішучішими в діях, а не в словах. Серйозніше ставитися до подій, а не в розвалочку… Має бути сильною “істотою” як інші континенти, а не мямлею слабкою і тремтячою. Часи змінилися… Європа — величезне єдине згуртування, з яким світ має рахуватися. Усе населення Європи обирає кандидатів з надією на їхній здоровий розум і силу”;
  • “Наразі ми можемо тільки спостерігати і продовжувати зміцнювати безпеку і незалежність Євросоюзу, як від Росії, так і, на жаль, від Америки. Ще майже 4 роки ми будемо жити в хаосі та брехні. Трамп — бізнесмен. Його розуміння політики руйнує світовий порядок, у якому ми живемо сьогодні. Трамп руйнує відносини США із зовнішнім світом. Багатий, короткозорий руйнівник демократії”.

Думки експертів

Про взаємний вплив Європи та США в контексті оборони та економіки, а також стратегічні ігри західних політиків — в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олег Лісний, президент Аналітичного центру “Політика”;
  • Марія Мезенцева, народна депутатка України, голова Постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ;
  • Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента”.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Європа потребує коаліції хоробрих

— Європа, по-перше, має розуміти, що відбувається — це технологія. З іншого боку, вона розуміє, що спати вже занадто небезпечно. Потрібно прокидатися й усвідомлювати, що говорить Трамп. Половину з того, що він заявляє, він, найімовірніше, не зробить, але ризики все одно залишаються високими.

Європі вже не буде спокійно. Щоб це змінити, їй необхідно підтримувати Україну і працювати над своєю безпекою. Якщо Трамп просто хизується, а Європа буде сильною, гірше від цього нікому не стане — навіть самому Трампу і безпеці в Європі та світі загалом.

Сьогодні я був одним з організаторів круглого столу, присвяченого третій річниці початку повномасштабної війни. Ми з колегами обговорювали ситуацію і в неофіційних розмовах, і в публічній сфері. Під час дискусії в нас народилася ідея, цілком непогана. Думаю, її можна запропонувати європейцям: Європейський Союз має просто заявити, що за свою поведінку Угорщину буде виключено з ЄС. Достатньо оголосити це і почати відповідні дії. А далі громадяни Угорщини, які хочуть жити в демократичній Європі, самі розберуться зі своєю владою. Це цілком робочий варіант, якщо ситуація розвиватиметься в тому ж дусі.

Як правильно зауважив ваш слухач, якщо Європа буде й надалі мовчати, то такі “квіти”, як Орбан, розквітатимуть дедалі ширше. Він, безумовно, піддається впливу, але цього недостатньо. Напівзаходи залишаються напівзаходами.

Потрібно заходити в юридичну площину — саме про це і говорить Євросоюз. Ми вже не вперше обговорюємо, що рішення всередині ЄС мають ухвалюватися простою більшістю голосів. До цього необхідно прийти, адже що більше країн, то складніший процес. Зараз їх 27, вступить Україна, потім хтось ще — буде 28, 29, 30 і так далі. І логіка проста: не може одна країна ставити на коліна 26 країн, що залишилися, або дві країни — решту. Це несправедливо.

Інструменти розв’язання цієї проблеми є, але головне — політична воля. Саме її і не вистачає нинішній Європі. Їй потрібні лідери, які готові брати на себе відповідальність.

Зараз ми бачимо, як у Макрона проявляються серйозні лідерські якості. Ще недавно він дзвонив Путіну вечорами, а тепер виглядає як “яструб”. Можливо, тому, що у нього немає внутрішніх політичних гальм і він хоче домогтися набагато більшого, стати лідером Європи, повести її за собою.

А Європа зараз потребує саме таких сміливих людей, “коаліції хоробрих”. Їх не має бути багато — достатньо трьох-чотирьох, які поведуть інших. Але це потрібно зробити. У рамках Євросоюзу необхідно ухвалювати жорсткі рішення, бо час вимагає саме цього. ЄС створювався для торгівлі, а не для війни, але тепер йому доводиться робити і те, і інше.

Це нові виклики, і на них потрібно відповідати чітко і ясно. Тоді все стане зрозуміло — і Трампу, і Путіну, і всім іншим.

Трамп хитро веде свою гру. Але подивімося, проти кого саме він зараз грає в усьому світі. Якщо говорити про Україну — він усіх обзиває, усіх лякає. Але хто його союзники? Канада — найближчий партнер, майже споріднена душа. Європа, яка довгі роки фактично молилася на Сполучені Штати. Україна, яка вкрай лояльна до США. Президенти приходять і йдуть, а народи мають зберігати дружні стосунки.

Мене турбує інше. Інформаційна безпека завжди була для мене важливою темою. Через соціальні мережі та інші канали РФ вкинула в американський інформаційний простір наративи, що ставлять під сумнів легітимність президента. Почалися розмови: “А обговорімо, він узагалі легітимний?”. Хоча ми розуміємо, що це російська маніпуляція. Усередині нашої країни навіть дискусії на цю тему немає. На пресконференції президент України чітко вказав, що ось ці “4 відсотки”, про які говорив Трамп, — це російський слід. І це серйозна проблема.

Навіть якщо це хитра гра самого Трампа, він використовує риторику і цифри нашого ворога. Це небезпечно. У нього можуть бути свої причини, але така інформація заходить у медійний простір США та інших країн.

Добре, що Європа й Україна відреагували на це адекватно. Але бувають маневри, які виглядають красиво, але в підсумку виявляються руйнівними. Можна не приручити Путіна, а, навпаки, зруйнувати довіру між американським і українським народами. А це дуже дорого. Розбиту вазу склеїти важко, навіть якщо це металева ваза. У політиці про це мають думати.

Але нинішній президент США грає в бізнес: продавець і клієнт. Тут немає моралі, немає інших чинників. Головне — змусити клієнта зробити те, що хоче продавець. Я вважаю, що це не зовсім правильно. Хоча де політика, а де мораль. Навіть найблагородніша ідея може мати зворотний бік, і саме це мене турбує.

МАРІЯ МЕЗЕНЦЕВА: Україна розраховує на Європу

— Я вірю у відомий вислів: “У кінці все буде добре. Якщо не добре — значить, це ще не кінець”. На нас чекає складна дипломатична боротьба, стандартні підходи тут не працюють. Усе розвивається дуже динамічно. Мені, моїм колегам-парламентарям і, гадаю, всім українцям імпонує, наскільки виважено й грамотно президент України Володимир Зеленський реагує на всі заяви. Він діє конструктивно, і я впевнена, що документ, який розробляють обидві команди, буде успішним.

Що стосується особливостей президента Трампа, то в нього свій стиль — він часто невтішно висловлювався про членів власної команди перед виборами. Однак до цього варто ставитися філософськи. Важливо, що Україна отримала моральну підтримку як від свого народу, так і від світових лідерів. Весь світ визнає, що Україна — жертва, а Росія — агресор.

Нам належить продовжувати боротьбу за санкційні пакети, які, безумовно, будуть ключовою темою переговорів у майбутньому. Не менш важливе питання — гуманітарне. З 2014 року тисячі українців перебувають у полоні, і багатьох із них захопили незаконно, порушуючи міжнародні конвенції, включно з Женевськими.

Ми не можемо обговорювати економічні питання, як-от рідкоземельні метали, без урахування того, що тисячі сімей щодня чекають на повернення своїх рідних. Це очікування — немов смерть і відродження щодня. Саме тому ми розраховуємо на підтримку Ради Європи, ПАРЄ та інших міжнародних організацій, які не відступлять від питань гуманітарної справедливості.

Уже у квітні очікується підписання договору про трибунал у справі Путіна та російського військово-політичного керівництва. Водночас з’явилися повідомлення про те, що США не підтримають резолюцію ООН і платформи G7, в якій Росія прямо названа агресором. У цьому немає катастрофи — вже ухвалено безліч резолюцій за підтримки США, де Росію офіційно визнано країною-агресором і державою-терористом. У ПАРЄ ми закріпили цей статус, а також домоглися його визнання в американській юрисдикції. Ми зробили свою “домашню роботу” і навесні очікуємо результатів. Однак з огляду на стрімкий розвиток подій, необхідно усвідомлювати можливі ризики.

Європейський парламент 24 лютого голосуватиме за 16-й пакет санкцій, спрямованих здебільшого проти тих, хто підтримує російську агресію, включно з пропагандистами і псевдожурналістами.

Крім того, нам важливо домогтися результату з питань “тіньового флоту” Росії та подальшого відключення російських банків від системи SWIFT. Для цього необхідна єдність усіх 27 країн ЄС. Однак ми бачимо спроби блокування з боку Угорщини, хоча ми вже досягли серйозних успіхів у питаннях, на які вони роблять акцент, зокрема щодо прав нацменшин. При цьому це питання не є умовою для відкриття першого кластера з 35 пунктів євроінтеграції України, і наша інтеграція не зупинилася. Так само, як не припиняє захищати нас українська армія — найсміливіша армія на планеті.

ОЛЕКСАНДР ЛЕОНОВ: США буде складно вступити в конфронтацію з Китаєм без допомоги Європи

— Щонайменше має настати ясність щодо того, наскільки європейський вектор буде враховуватися в міжнародній політиці. Очевидно, що майбутні візити президента Франції Еммануеля Макрона і прем’єр-міністра Великої Британії до США — теж важливі моменти. Європа може запропонувати Сполученим Штатам конкретні ініціативи, і йдеться не тільки про Україну.

Від позиції Європи багато в чому залежить ефективність протистояння США з Китаєм. Одним із ключових стратегічних пріоритетів Дональда Трампа є стримування Китаю — він постійно говорить про це, і це зафіксовано в стратегічних документах, які ухвалюються в Сполучених Штатах. Однак без підтримки Європи реалізація цієї стратегії буде значно складнішою.

США та ЄС — найбільші торговельні партнери Китаю. Якщо тільки Вашингтон почне торгову війну з Пекіном, Китай зможе компенсувати свої втрати за рахунок торгівлі з Європою. Однак для США такий маневр виявиться набагато складнішим. Саме тому це питання може стати ключовим під час майбутніх візитів Макрона і Стармера до Вашингтона.

Крім того, він може порушувати питання про гарантії безпеки України, зокрема про можливу присутність європейських збройних сил. Виходячи з цього, Європа не тільки має право брати участь у переговорах щодо врегулювання конфлікту, а й зобов’язана це робити.

Трамп же наполягає на тому, що Європа має взяти на себе більше відповідальності за Україну. Однак без ЄС неможливо досягти міцного миру, тому що, якщо європейські країни не будуть залучені в процес, мирну угоду просто не буде реалізовано на практиці — незалежно від бажань Трампа.

При цьому важливо розуміти, що і без США ні Європі, ні Україні буде складно забезпечити той самий рівень підтримки. Однак із 2022 року в Європі відбуваються серйозні зміни: розвивається військово-промисловий комплекс, а Євросоюз поступово перетворюється з економіко-політичного об’єднання на економіко-політичний і військовий союз.

Про це свідчить, наприклад, створення комісаріату ЄС з питань оборони та космосу. Крім того, ЄС активно використовує нові механізми забезпечення безпеки, включно із закупівлею озброєнь у третіх країнах. Наприклад, Південна Корея вже зараз за обсягами виробництва озброєнь наблизилася до Росії, особливо з урахуванням втрат російської армії на полі бою.

Ці процеси підтверджують, що Європа усвідомлює необхідність зміцнення власної обороноздатності і не має наміру залишатися в ролі пасивного спостерігача.

Читайте також: Візит Келлога до Києва: Україна шукає підтримку нової адміністрації США

Прямий ефір