Як Європа допомагає українським біженцям від війни — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Країни Євросоюзу, які приймають українських біженців, отримають ще 100 млн євро. Єврокомісія ухвалила рішення про черговий транш на підтримку українців, які змушені втекти від війни. Перший пакет допомоги у розмірі 248 млн євро було виділено п’яти сусіднім з Україною країнам ще у травні 2022 року. Цього разу гроші отримають уряди Польщі, Словаччини, Чехії, Болгарії, Естонії, Латвії та Литви. Кошти підуть на медичну допомогу, закупівлю продовольства, компенсацію витрат на транспорт та тимчасове житло, інформує FREEДОМ.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого країни Євросоюзу, лише за офіційними даними, прийняли близько 10 млн біженців. Найчастіше, рятуючись від війни, українці виїжджають до Польщі, Німеччини, Чехії, Італії та Іспанії.

Серед тих, хто перетнув кордон у перші дні вторгнення російських військ в Україну, — Яна із Запоріжжя. Освоїтися в Польщі їй та трирічному синові Микиті допомогли місцеві волонтери.

“Коли ми перетнули кордон, звернулися до волонтерів, змогли попросити про допомогу з житлом. Тоді нам сказали, що є невелике селище поблизу кордону. Виплати оформили вже із власниками будинку. Вони нам допомагали й за тиждень, півтора ми вже змогли оформитися. На дорослих одноразово це 300 злотих, на той час це було 2100 грн. Якщо у вас є діти, то по 500 злотих щомісяця, це у гривнях 3500 тоді було”, — розповіла Яна.

Валерія разом із 9-річним сином Мишком були змушені покинути Київ, коли в перші дні повномасштабної війни столиця була під масованим обстрілом російської армії.

За допомогою волонтерів сім’я виїхала спочатку до безпечніших регіонів України, потім до Польщі, а потім до Нідерландів. Тут їм із сином надала притулок сімейна пара в приватному будинку. Мишко в Нідерландах пішов до школи, а його мати знайшла роботу.

“Для мене це був великий шок, як люди готові ділитися тим, що в них є. Щодо виплат, на людину уряд видає 260 євро та на дитину, роботу я знайшла швидко. У мене перший диплом українського філолога, вчителя української мови, літератури та історії. Це була українська школа в Гаазі та завдяки тому, що у мене там контракт, змогла податись на розселення, виїхати з Вурдена до Гааги, він більше, можливостей більше, більше за іноземні компанії”, — поділилася Валерія.

Програми з надання безоплатного житла, роботи, місць у дитячих садках та школах, медичний та соціальний супровід українців фінансуються як із бюджетів окремих країн, так і шляхом допомоги, виділеної ЄС. Наприклад, у Польщі уряд подбав про створення 300 тис. місць для українських дітей у школах. Чи не відстають і інші країни Європи.

“Ми надали тимчасовий захист близько 65 тис. українців, які змогли знайти притулок у Швейцарії, коли їхнє життя було під загрозою в Україні. Вони змогли знайти притулок у нашій країні і нині їхньому життю нічого не загрожує. Ваші діти пішли до наших шкіл. Вони можуть вивчати зараз і французьку, італійську, і німецьку. Це мови нашої країни”, — сказав президент Швейцарії Іньяціо Кассіс.

Ті, хто раніше набув статусу біженця в Чехії, проте встиг виїхати в Україну, знову можуть повернутися. Про це повідомляють у Міністерстві внутрішніх справ країни.

У Європарламенті уточнюють, що важливо посилити допомогу українцям в умовах масового обстрілу росіянами критичної інфраструктури, адже під загрозою тепер електро- та теплопостачання у мирних містах.

“Наразі ми прийняли близько 4 млн українських біженців. Спочатку від війни втекли 10 млн, але багато хто з них повернувся в Україну. Але просто уявіть собі, що у вас немає опалення, електрики, води. Що ви будете робити? Звісно ж, ви поїдете. Ось що робить Росія”, — наголосив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

При цьому російські пропагандисти продовжують стверджувати, нібито Європа ось-ось втомиться допомагати українцям і відмовиться приймати біженців.

Експерти запевняють, що політика допомоги біженцям вигідна країнам ЄС у перспективі. Адже мільйони українців автоматично стають платниками податків при тому, що багато хто з них має високу кваліфікацію та стабільний дохід.

“Українські біженці відрізняються від сирійців та інших, які приїжджають до Європи. Українці — це висококваліфіковані люди, які вміють і хочуть працювати, тож це вся брехня. Багато хто не сидить на шиї у держави, у тому числі прийняв їх. Багато хто йде працювати. Нещодавно була статистика, що у Польщі українці заплатили 2 млрд дол. податків за півроку. Тобто, якщо це проєктувати на рік, то заплатять 4 млрд. Також це додаткова робоча сила, яка штовхатиме ВВП Польщі вперед”, — пояснив політичний та економічний експерт Тарас Загородній.

Попри комфортні умови, які для українців створюють у Європі, за даними ООН, на кінець серпня до України повернулося понад 6 млн. біженців.

Читайте також: 12 шкіл — усі розбиті, є вже трупи на городах, дай бог здоров’я Костянтинівці, яка нам привозить хліб — голоси Бахмута

Прямий ефір