Як вивести з кризи і реформувати Радбез ООН: думки експертів 

Ілюстративне фото: ukranews.com

Росія неодноразово перешкоджала міжнародним зусиллям із врегулювання конфліктів і воєн, користуючись правом вето в Раді безпеки Організації Об’єднаних Націй. 

Київ наполягає: вето в руках агресора те, що загнало ООН у глухий кут. Саме так охарактеризував потребу в змінах президент України Володимир Зеленський. З тим, що Радбез ООН потребує реформ, згодні й деякі країни-партнери України. 

Небезпечне російське вето в Радбезі ООН 

Росія неодноразово перешкоджала міжнародним зусиллям із врегулювання конфліктів і воєн, користуючись правом вето в Радбезі Організації Об’єднаних Націй. Ось лише кілька прикладів:

  • 9 серпня 2008 року Радбез ООН провалив резолюцію щодо Південної Осетії;
  • 15 березня 2014 року Радбез ООН не зміг ухвалити резолюцію про територіальну цілісність України після окупації Росією Криму;
  • 10 квітня 2018 року Радбез ООН не підтримав проєкту резолюції про розслідування можливої хімічної атаки в Сирії;
  • 25 лютого 2022 року Радбез ООН не ухвалив резолюцію, яка засуджує дії Росії на території України і закликає Москву негайно припинити застосовувати силу і вивести війська з української території.

І зовсім свіжий приклад: РФ наклала вето на резолюцію Ради безпеки ООН щодо війни ХАМАС та Ізраїлю. Документ, спрямований на вирішення гуманітарної кризи в секторі Газа, розробили Сполучені Штати Америки. Резолюція закликала зупинити насильство, щоб забезпечити доступ до допомоги. Правом вето скористалися також Китай та Об’єднані Арабські Емірати. 

Росія, вважає президент України Володимир Зеленський, не повинна бути серед постійних членів цього органу. ООН не повинна стати зброєю агресора. Але поки що це неможливо: відповідного юридичного механізму просто не існує. 

“Усі у світі бачать, що саме робить ООН недієздатною. У цьому кріслі в Раді безпеки, яке Росія посідає незаконно через закулісні маніпуляції після розпаду Радянського Союзу, сидять брехуни, чия робота – виправдовувати агресію і геноцид, який здійснює Росія”, – сказав Зеленський на засіданні Генасамблеї ООН.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у своєму вступному слові на Генасамблеї теж закликав до реформи Ради безпеки. Він підкреслив, що світ змінився, а міжнародні інститути не встигають за цими змінами.

“Ми не можемо ефективно розв’язувати проблеми сьогодення, якщо інституції не відображають світ таким, яким він є. Замість вирішення вони можуть стати частиною проблем. Настав час змінити багатосторонні структури, ґрунтуючись на економічних і політичних реаліях XXI століття”, сказав Гутерріш.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, саме в нинішній час формуються принципи, на підставі яких робота Радбезу ООН буде змінена. Однак швидко це, на жаль, не відбудеться.

“Дуже хочеться вірити, що ця реформа відбудеться не внаслідок Третьої світової війни, а внаслідок осмислено-відповідальної політики. На жаль, життя нас вчить, що осмислено-відповідальна політика на міжнародній арені — це річ ефемерна в питанні реформ міжнародних організацій, але віримо… Про те, що це відбудеться завтра, говорити безглуздо. Питання в іншому. Усе, що ми робимо, спрямоване на те, щоб коли цей момент реальних змін настане, були сформовані базові принципи, як має функціонувати новий Радбез”, — сказав Кулеба в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

Але одне з головних питань, яке слід вирішити під час реформування Радбезу ООН, як зробити так, щоб Росія-агресор, яка порушує безліч норм міжнародного права, не була постійним членом цього органу. Адже саме на нього покладено відповідальність за підтримку міжнародного миру та безпеки. 

https://youtu.be/jV7fi5MGV2A

Які реформи потрібні ООН на думку експертів 

Як необхідно реформувати Радбез ООН, щоб Росія не перешкоджала ухваленню резолюцій і чи є у керівництва організації політична воля на глобальні зміни? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Даніель Сайзек, представник Держдепу США;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Росія зловживає правом вето

Ми зараз говоримо про присутність у Радбезі ООН країни, яка має право вето і при цьому здійснює військову агресію проти сусідньої держави. Історія з Росією має призвести до відчутного переформатування діяльності ООН. 

Провести реформу можна виключно через Генеральну асамблею ООН. У самій Раді безпеки зробити це буде вкрай складно, бо Росія блокуватиме всі ініціативи, що мають до неї відношення. Хоча право вето, за великим рахунком, не має жодних юридичних підстав, Росія може блокувати всі рішення щодо призупинення її членства в Радбезі ООН. І вона цим зловживає з перших днів перебування в організації. Після розпаду СРСР РФ неодноразово використовувала право вето в питаннях, які не стосувалися розвитку демократії. 

Рішення щодо Росії в Радбезі ООН можна ухвалити, якщо більшість країн у Генасамблеї за це проголосують. Це реалістичний сценарій, який має під собою юридичні підстави, бо так записано в статуті ООН. 

Необхідна політична воля керівництва ООН, насамперед генерального секретаря та апарату організації. Вони мають виступити ініціаторами цієї реформи і сприяти її проведенню. 

Ми поки що не бачимо такої політичної волі в нинішнього керівництва. 

Мають відбутися зміни у верхівці ООН, щоб прийшли люди, які усвідомлюють те, що організація опинилася в кризі. 

І для виходу з цієї кризи потрібні глибокі реформи. Щоб у майбутньому відповідати на ті виклики, які сьогодні виникають у світі. 

Зараз генсекретаря ООН Антоніу Гутерріша, я думаю, зупиняє страх перед Росією. Він, напевно, вважає, що Росія може привести ООН до сильної кризи, що вдарить по самому генсеку і всьому апарату організації. Хоча, за великим рахунком, це ірраціональний страх. 

Ми бачимо спроби домовитися в ситуації, коли домовлятися нема про що. Тому що йдеться про країну, яка проводить відверту агресію, при цьому прикриваючись і маніпулюючи певними положеннями статуту ООН. 

Україна повинна вести і вже веде переговори з різними країнами, які вважають, що до них не дослухаються в ООН. Це країни Латинської Америки та Африки, які вважають, що виконують досить декоративну роль в ООН. Також потрібно вести переговори про співпрацю з потенційними новими членами Радбезу. 

США, наприклад, тут підтримують позицію України про те, що можна почати з розширення кількості членів Ради безпеки. А в перспективі відбудеться скасування права вето з окремих питань, буде запроваджено принцип кваліфікованої більшості. Тобто більшість країн голосує за резолюцію і вона ухвалюється.

ДАНІЕЛЬ САЙЗЕК: США виступають за реформування Радбезу ООН

Переважна більшість у Генасамблеї ООН голосувала проти дій Росії. І це показує, наскільки Росія ізольована. За принципами ООН кожна держава та уряд має право визначати свої інтереси та погляди. Це дуже важливий принцип. І переважна більшість проти Росії і того, що вона робить в Україні. 

Так, є винятки в ООН. Ми працюємо над тим, щоб переконати всіх у тому, що потрібно розумно реагувати на вторгнення Росії в Україну. Ми нагадуємо членам організації, що є ті принципи, які дозволяють їм мати суверенітет, проводити власну політику. І ці принципи уряд РФ порушує. 

Ми за модернізацію і розширення Ради безпеки. Дуже важливо, щоб було більше голосів і більше точок зору за столом переговорів. І Радбез має залишатися центральним елементом у боротьбі зі світовими загрозами. 

Багато хто задається питанням, чому Росія, яка проводить агресію проти України, залишається членом Ради безпеки. ООН це місце, де всі країни можуть представляти свої погляди і думки. Що стосується питання вето, то процес реформ буде складним і не швидким. Ми ведемо переговори з генсеком ООН, він уже визначив кілька ідей про те, як зробити модернізацію. США виступають за реформу Ради безпеки. Але потрібен час для того, щоб вирішити це питання.

ІГОР ПОПОВ: Глобальні інститути мають вийти з кризи

Зараз можна говорити про кризу всіх глобальних інститутів, створених після Другої світової війни для того, щоб не допустити третьої світової війни. І, можливо, кілька десятків років вони були більш ефективними. Це і ООН, і Рада безпеки ООН, і ОБСЄ, і міжнародні фінансові інститути. 

Війна в Україні показала, що ці організації були нездатні ні попередити війну, ні згодом її зупинити. Тому потрібна нова система глобальної безпеки. 

Або ці організації трансформуються і налагодять багатосторонній діалог, змінять свої статути, або доведеться створювати нові організації, але, найімовірніше, це буде зроблено вже за підсумками третьої світової війни.

В інтересах усіх адекватних країн провести еволюційні реформи і провести відкритий діалог про те, як трансформувати ці структури. Це буде відповіддю на ті глобальні виклики, які стоять перед світом, щоб глобальні організації могли більш ефективно запобігати війнам у будь-якому регіоні світу. 

Сьогодні розроблено всі правові механізми для створення повноцінного міжнародного трибуналу щодо злочину агресії, і обвинуваченими мають стати члени Ради безпеки РФ. Але думки наших союзників розділилися. 

Частина підтримує ідею створення повномасштабного міжнародного трибуналу, інші говорять про створення якихось гібридних трибуналів у складі правової системи України, коли це буде один із судів в Україні із залученням міжнародних прокурорів. Але позиція України в тому, що цього недостатньо, тому що російська агресія спричинила найбільшу війну в Європі з часів Другої світової війни.

Читайте також: Світу потрібна нова система безпеки, — експерт про ООН та ОБСЄ

Прямий ефір