Україні насамперед потрібно деокупувати територію Кримського півострова, але вже зараз триває робота з питання реінтеграції після його звільнення. Щодо мовного питання, то українська є єдиною державною мовою, і вона буде в Криму, але передбачається перехідний період. Переслідувати українців у Криму після деокупації за те, що вони говорять російською, не будуть. Про це сьогодні, 12 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомила постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева.
“У нас є єдина державна мова — це українська державна, і вона має існувати на території всієї Української держави, включно з Автономною Республікою Крим, містом Севастополем, Донецькою та Луганською областями. Є закон щодо функціонування державної мови в усіх публічних місцях, у державних органах, навчальних закладах тощо”, — сказала вона.
Але, як уточнила постпред, оскільки українська мова в тимчасово окупованому Росією Криму була тривалий час заборонена, одразу закон не стане функціонувати повноцінно на території півострова.
“Ми розуміємо, що державна українська мова тривалий час не функціонувала на території півострова. Мало того, її практично забороняли на території Криму і прирівнювали до екстремістських якихось дій, коли українською мовою ти або спілкувався, або просив із тобою комунікувати, незалежно від того, що українська мова вважається офіційною на території півострова нарівні з російською і кримськотатарською. Однак цього зараз на території окупованого півострова немає. Тому ми розуміємо, що одразу ж закон про мову не стане функціонувати повноцінно на території півострова”, — каже Ташева.
За її словами, будуть продумані додаткові якісь курси, і безліч курсів і для державних службовців, і для викладачів, і просто для жителів Криму, щоб цей перехід був поступовим.
“Тобто не одномоментно, щоб усе запрацювало на території півострова, а поступово протягом року, півтора. Це питання ще дискутується, ми ще не ухвалили якихось рішень, але ми розуміємо, що просто механічно це право не запрацює на території півострова”, — додала постпред.
Ташева акцентувала, що слід розмежовувати питання функціонування української мови і питання видворення або відповідальності громадян на території півострова за колабораційну діяльність, злочини щодо основ національної безпеки тощо.
“Це різні речі. І ми розуміємо, що не загроза російській мові сприяла окупації Кримського півострова. Це була військова операція. Вони заявили про нібито захист прав російськомовного населення. Слід згадати, що і на території Донецької та Луганської областей, і на території Кримського півострова повноцінно функціонувала російська мова. І навпаки, здебільшого в усіх державних установах або в школах використовувалася російська мова. І ніхто нікого на території Кримського півострова не утискав. Тому зараз існує закон про функціонування державної мови — української — єдиної державної, яка є у нас в державі. І, звичайно ж, цей закон має почати працювати на території півострова після його деокупації. Але водночас ми розуміємо, що має бути певний перехідний період, щоб наші люди наново вчили і говорили українською мовою. Це не все так просто”, — заявила постпред.
Тому, уточнила вона, звісно ж, у деокупованому Криму українська влада відкриватиме навчальні заклади, де кримчани зможуть додатково вивчати українську мову.
“Але ніхто переслідувати наших громадян за те, що вони говорять російською мовою, звичайно ж, не буде. Ми говоримо насамперед про функціонування в державних органах влади на території півострова, або в офіційних установах — освітніх тощо”, — підсумувала Таміла Ташева.
Читайте також: Президент Бразилії запропонував Україні відмовитися від Криму — позиція Києва (ВІДЕО)