Як війна змінила економіку РФ — приховані та явні процеси (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Ані терористичні ракетні атаки на мирні міста, ані нещадні штурми українських позицій не забезпечили Росії перемоги у повномасштабній війні проти України, розв’язаної два роки тому. Натомість — статус країни-ізгоя, катастрофічні втрати та збідніле населення, повідомляє FREEДОМ.

13 пакетів санкцій, 400 тис. втрат особового складу та мінус понад 200 млрд дол. з бюджету — це два роки війни для Росії у цифрах. Але є й одне досягнення: протягом двох років російська економіка показувала дивовижну стійкість. Секрет, як завжди, полягає у нафті та газі: доходи Кремль отримує від енергоресурсів, і йдуть вони здебільшого на армію.

“Різко змінилася структура економіки на користь зростання військового виробництва та галузей, які є постачальниками. Вони демонструють бурхливе зростання, а решта, цивільна частина економіки, практично не зростає і навіть скорочується. Це як би структурна перебудова, яка нічого доброго Росії не обіцяє, повертає Росію до моделі економіки Радянського Союзу. А ця модель, як ми пам’ятаємо, призвела Радянський Союз до розпаду”, — коментує доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсіц.

У цій “формулі успіху” є одне величезне “але”, про яке говорять навіть у Центробанку РФ: все це ненадовго.

“Уявіть, що економіка — це автомобіль. Якщо намагатися їхати швидше, ніж задано конструкцією автомобіля, і щосили тиснути на газ, то двигун рано чи пізно перегріється, і далеко ми не поїдемо. Їхатимемо, можливо, швидко, але недовго”, — пояснювала раніше голова Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна.

До того ж стійкість економіки не гарантує хороший рівень життя населення. Тому ціни зростають, “соціалка” скорочується, а люди біднішають.

“Значна частина російського суспільства не вважає, що щось кардинально змінилося в їхньому житті. З однієї простої причини. Вони не дуже добре жили й до цього, і тому якісь зміни по них поки що сильно не вдарили. Вони отримували мінімальну чи дуже середню заробітну плату. Так, ціни десь зросли. Це відбилося на їхньому споживчому кошику, але не кардинально. Вони з голоду не вмирають. І, відповідно, накачані пропагандою, вважають, що треба трохи потерпіти. І в цьому винна Америка, Україна, якісь інші країни тощо”, — зазначив політолог Ігор Рейтерович.

У Росії загострюється кадровий голод. Людей, готових працювати на потреби країни, дедалі менше. Йдеться не лише про фахівців, не вистачає і звичайних робітників.

Виробляти продукцію у тих обсягах, яких вимагає фронт, зараз неможливо. Можна закуповувати озброєння за кордоном, чим Росія зараз і займається. Але й тут все непросто.

“Можна довго оббирати бізнес, довго грабувати населення, і вони терпляче віддаватимуть гроші, і на ці гроші можна ще довго воювати. Інша річ, що військова промисловість Росії зараз дійшла до межі своїх потужностей: суттєво наростити не може, побудувати нове підприємство складно, тому, мабуть, зараз розпочнеться процес мобілізаційної економіки”, — вважає доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсіц.

Поки люди затягують паски тугіше, Кремль закручує гайки та посилює тиск на суспільство. У цьому йому допомагають пропаганда та репресії.

“Якщо ми дамо задню, то задню ніхто не дасть більше, крім нас. Якщо ми не дамо задню, то вони можуть дати задню. А от якщо ми її дамо — вони її не дадуть”, — поділилася російська пропагандистка Маргарита Симоньян.

Росіянам пропонують вічну казку про “Захід, що гниє”, який так і норовить розвалити “Росію-матінку”.

“Знищити всіх до чортової матері, тому що вони хочуть знищити нас: або вони, або ми — третього не дано”, — навіює ще одна російська пропагандистка Ольга Скабеєва.

Для тих, хто роботу пропагандистів не оцінив, Кремль підготував закони про “дискредитацію” армії, “екстремізм” і, звичайно ж, про “іноагентів”. З такими ярликами та шитими білими нитками кримінальними справами залишки незалежних ЗМІ у Росії зникли. На чолі країни — схоже, найбільш нерукопотисканий президент у світі, а сама Росія міцно зрослась зі статусом країни-ізгоя.

Читайте також: “На РФ чекає довга болюча стагнація”: як два роки повномасштабної війни проти України вдарили по економіці Росії (ВІДЕО)

Прямий ефір