У 2024 році після обміну 200 українських військовополонених із ними поспілкувалися співробітники Організації Об’єднаних Націй (ООН). За результатами опитування було створено звіт про утримання полонених у російських колоніях. Про це сьогодні, 8 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.
За його словами, усі, хто виходять із полону, проходять через опитування спецслужб.
“Правоохоронні органи працюють з усіма, хто вийшов, збираючи максимальну інформацію про те, що відбувалося в полоні, які були скоєні в полоні злочини стосовно або безпосередньо цих військовополонених, або вони могли бути свідками. Тобто вони в статусі жертв або свідків можуть виступати, дати якусь додаткову інформацію від тих, хто був поруч із ними або під час потрапляння в полон, або під час перебування в різних місцях несвободи, тому що часто їх перевозять до різних слідчих ізоляторів”, — сказав Павліченко.
Він повідомив, що в Росії українських військовополонених утримують в установах несвободи в Брянську, Курську, Ростовській області, також вони можуть перебувати на окупованих територіях Луганської та Донецької областей, Криму.
“Інформація, яка збирається правоохоронними органами, насамперед оцінюється як доказ скоєних злочинів, за якими відкрито кримінальні провадження. І цього року після обміну 200 військовополонених доступ до них було надано офіцерам, співробітникам спостережної місії Організації Об’єднаних Націй, яку очолює якраз Деніель Белл. Звіт, зібраний з інтерв’ю цих військовополонених, і є підсумком, який було озвучено. 95% опитаних військовополонених, яких інтерв’ювали якраз співробітники спостережної місії ООН, підтвердили факт тортур. Вони розповідали, які це тортури, до кого вони застосовувалися, як застосовувалися”, — зауважив правозахисник.
Павличенко вважає, що звіт місії ООН є важливим юридичним документом, який складено міжнародною незалежною організацією.
“І водночас важливо, що є доступ до місць утримання російських військовополонених в Україні. Нагадаю, це три табори, в яких можуть перебувати понад тисяча російських військовополонених. Вони відкриті для відвідувань міжнародних місій, зокрема й спостережної місії ООН, про що теж згадала Деніел Белль. Міжнародники там бувають дуже часто, мають доступ до російських військовополонених і можуть спілкуватися з ними, з’ясовуючи, які є проблеми в них, чи є якісь факти порушенням стандартів утримання військовополонених. Було підкреслено, що Україна дотримується належного стандарту. Це теж важливо для продовження підтримки України в цій війні з боку наших держав-союзників”, — додав він.
Читайте також: Цивільні особи не можуть бути обміняні як військовополонені, — Яковлєв
Нагадаємо, понад 95% українських військових, які перебувають у російському полоні, регулярно піддаються тортурам.