Від початку повномасштабної війни Росії проти України роботи у рятувальників побільшало. Вони допомагають людям вибратися з-під завалів розбитих російськими снарядами будинків, евакуюють мирних мешканців із зони бойових дій і розміновують звільнені території поблизу лінії фронту. Як працюють піротехніки в Донецькій області, дізналася воєнна кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
Уже рік минув, як українська армія звільнила від російської окупації майже 50 населених пунктів Донецької області. Рівно стільки ж часу піротехніки Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) займаються розмінуванням деокупованих територій від вибухонебезпечних предметів, залишених російськими військовими.
Є дуже складні ділянки, кажуть рятувальники. На них працюють не один день, бо територія засмічена протипіхотними мінами кругового ураження.
“Осколкова загороджувальна міна — ОЗМ 72 має круговий радіус ураження, чотири датчики цілі, тобто де вони стоять, ніхто не знає, і ми можемо опинитися саме в цій зоні ураження. Мінімальна зона ураження якої — 50 метрів”, — розповідає начальник відділення механізованого розмінування Головного управління (ГУ) ДСНС України в Донецькій області Сергій Реп‘ях.
На ділянці з густою рослинністю безпечніше працювати машиною з розмінування. Підготовка її до роботи займає всього кілька хвилин.
Пізніше броньований автоматичний сапер німецького виробництва крок за кроком досліджує територію на наявність вибухонебезпечних предметів.
“Вона заривається в шар ґрунту на 15 сантиметрів, усе розбиває або підриває. Усе, що знаходить: і сміття, і вибухонебезпечні предмети. Тобто на 15 сантиметрах або навіть до 30 сантиметрів вона проводить ескалацію ґрунту”, — пояснює Репях.
Машиною керують дистанційно, оператор при цьому може перебувати за десятки метрів від неї.
“Вчилися керувати машиною місяць, навчали нас західні інструктори. Машина працює добре, відмінно розміновує протипіхотні міни, протитанкові”, — зазначає механік-водій-сапер механізованого відділення ГУ ДСНС України в Донецькій області Ігор Донець.
Не лише наземна техніка допомагає саперам очищати українські землі.
Використання дрона в роботі рятувальників сьогодні дуже необхідне. По-перше, необхідно мати відео тієї території, де відбувається розмінування і, звичайно, за допомогою цього відео, за допомогою дрона — можна контролювати роботу машини з розмінування.
Дрон коригує рух машини. Так рятувальникам простіше направляти техніку туди, де ще не було проведено розмінування.
Протитанкові міни також часто зустрічаються в роботі, але бувають і сюрпризи.
“У нас був випадок, коли ми машиною механізованого розмінування знешкодили протитанкову міну, і був якийсь снаряд знизу, але таке роблять рідко”, — зазначає начальник відділення механізованого розмінування ГУ ДСНС України в Донецькій області Реп‘ях.
Роботу “піратів”, а саме так їх називають колеги саперів з інших підрозділів, назвати безпечною не можна. Проводячи розмінування поблизу лінії фронту, рятувальники подвійно наражаються на ризики.
“Звичайно, страх є, але я розумію, що потрібно працювати. Зараз ми це робимо під лініями електропередач, щоб відновити світло, щоб була електрика в людей”, — пояснює Реп‘ях.
У професійне свято працівникам державної служби з надзвичайних ситуацій хотілося б того, про що мріє і вся Україна.
“Свята, і щоб була перемога. Що нам ще потрібно… І всіх рятувальників зі святом”, — каже моторист-сапер відділення піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування ГУ ДСНС України в Донецькій області Владислав Улезьков.
У Донецькій області українські сапери вже обстежили понад 1 тис. 600 гектарів звільнених територій. Виявили та знешкодили майже 18 тис. одиниць вибухонебезпечних предметів.
Читайте також: У День міста жителі Херсона згадують про період російської окупації (ВІДЕО)
Як повідомлялося, контрнаступ України триває і приносить результати. Сьогодні, 17 вересня, вдалося звільнити ще одне село на Донбасі. Кліщіївка Донецької області повністю зачищена від росіян.