23 лютого Україна підписала договір про співпрацю у сфері безпеки з Данією. Після зустрічі з прем’єр-міністром Метте Фредеріксен президент України Володимир Зеленський заявив, що угода передбачає комплексну оборонну та політичну підтримку Києва, а також дипломатичну взаємодію на шляху європейської та євроатлантичної інтеграції. Сторони домовилися про проведення форуму оборонних індустрій. Модернізація озброєнь — один зі спільних пріоритетів, наголосив глава держави, інформує FREEДОМ.
16 лютого 2024 року в Парижі президенти Володимир Зеленський і Емманюель Макрон підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Францією. Допомога в розбудові української армії, співпраця в оборонній промисловості, санкційній політиці щодо Росії, створенні компенсаційного механізму відшкодування шкоди, завданої російською агресією, підтримка демократичних реформ і, головне, дії сторін у разі повторного нападу Росії на Україну.
“Ця підтримка буде так само сильна, як і на початку, і вона буде тільки посилюватися. Саме в цьому дусі ми підписали угоду про співпрацю у сфері безпеки. Франція хоче й надалі надавати підтримку Україні в плані постачання військової техніки, в плані кооперації нашої оборонної промисловості, в плані навчання, розвідки, допомоги цивільному сектору. Ми готові посилити і нашу оборонно-промислову базу, і технологічну базу на користь європейської оборони”, — наголосив Емманюель Макрон.
У 2024 році Франція надасть Україні додаткову допомогу на суму до 3 млрд євро — йдеться про озброєння та військову техніку.
“Франція дуже цікава в тому контексті, що це найбільший виробник зброї в Європейському Союзі. Це системоутворююча країна для будівництва архітектури європейської безпеки, а саме створення армії ЄС, про що вже неодноразово говориться на найвищому рівні, і про це говорив безпосередньо сам Макрон”, — пояснив кандидат політичних наук, голова Міжнародної асоціації малих міст Олексій Буряченко.
Угода України та Франції діятиме 10 років від дати підписання або ж до вступу України до Північноатлантичного альянсу, як і договір із Німеччиною.
Документ про гарантії безпеки Київ і Берлін також уклали 16 лютого. Німеччина пообіцяла сприяти у відновленні України, її європейській інтеграції та притягненні Росії до відповідальності за агресію і воєнні злочини.
“В Угоді абсолютно раціонально прописані пункти щодо відповідальності Росії та всіх російських воєнних злочинів проти України та проти українського народу… В угоді також принципово визначені позиції санкцій проти Росії, російських активів, заморожених у різних юрисдикціях. Кожен такий актив держави-терориста має бути конфіскований і спрямований на захист від агресії Росії, на відновлення після російського терору”, — повідомив Володимир Зеленський.
Крім зобов’язання у 2024 році надати Україні військову допомогу на 7 млрд 100 млн євро, Німеччина зобов’язалася і надалі проводити навчання для українських військових.
“Німеччина, зі свого боку, робить ставку на підготовку українських військових, оскільки у них є полігони, і вони вже досить активно беруть у цьому участь. У них є інструктори, які цим займаються. І знову ж таки, для них українські воїни важливі і необхідні, з одного боку, для передачі їм того досвіду, який на рівні НАТО, але з іншого боку, і обміну досвідом, отримання неоціненного досвіду від нас”, — пояснив політолог Ігор Рейтерович.
Велика Британія першою уклала угоду про гарантії безпеки з Україною. Підписання документа стало історичною подією і певною мірою задало тренд для союзників.
12 січня 2024 року Київ і Лондон виклали на папері, яку допомогу Сполучене королівство надає і буде надавати Україні — не тільки в контексті оборонної підтримки, а й у боротьбі з інформаційними загрозами, у медичній підготовці та протезуванні, а також у сфері морської безпеки. Окрему увагу приділили війнам, які Росія ймовірно може розв’язати в майбутньому.
“У разі, якщо Росія знову нападе, ми надамо ту підтримку, яка потрібна Україні, швидку та надійну безпекову підтримку, сучасне озброєння для захисту на землі, на морі та в небі, економічну підтримку, а також запровадимо санкції, що матимуть ціну для Росії. У цьому відношенні є чітке і важливе зобов’язання”, — заявив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
Угода з Нідерландами теж на фінальній стадії підготовки. Київ і Амстердам погодили доопрацьований проєкт документа ще на початку лютого. Проєкт угоди про гарантії безпеки розробляють Сполучені Штати Америки. На дипломатичній фінішній прямій — Норвегія.
“Скандинавські країни також будуть підписувати угоди індивідуально протягом певного періоду часу. Мета — укласти угоду, яка підтвердить підтримку Норвегією незалежності України та її права на самозахист. Для підписання угоди між Норвегією та Україною потрібно ще кілька тижнів”, — зазначив прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере.
У липні 2023 року на саміті у Вільнюсі глави Євроради та Єврокомісії, а також представники країн “Великої сімки” (G7) погодили ініціативу “Спільної декларації про підтримку України”. Держави, які долучилися до неї, не шукають альтернативи вступу України до НАТО, а лише інструмент, який може гарантувати країні підтримку на її шляху до інтеграції в Альянс.
“Підписання цих угод є проміжним етапом до нашої головної гарантії безпеки — повноправного членства в НАТО. Тому всі ці угоди передбачають, зокрема, підтримку майбутнього членства України в ЄС і прагнення стати членом НАТО”, — наголосив керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак.
Загалом Україна може укласти двосторонні договори у сфері безпеки з більш ніж 30 країнами-партнерами. Усі вони приєдналися до ініціативи G7. Крім названих раніше держав, серед підписантів “Спільної декларації…” Японія, країни Балтії та ще півтора десятка європейських держав.
Читайте також: Два роки повномасштабної війни Росії проти України — хроніка подій (ВІДЕО)
Нагадаємо, сьогодні, 24 лютого, президент України Володимир Зеленський та голова Ради міністрів Італійської Республіки Джорджею Мелоні підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між двома країнами.
Крім цього, Україна підписала безпекові угоди з Канадою. Зеленський високо оцінив підписання документа, зазначивши, що він закладає надійну основу для тривалого й поглибленого партнерства між державами.