Як Україна обходить російську блокаду експорту в Чорному морі — деталі (ВІДЕО)

Балкер, який пройшов "зерновим коридором". Фото: facebook.com/oleksandr.kubrakov

Український Чорноморський експортний коридор продовжує працювати, попри атаку росіян на судно під прапором Ліберії, яке 8 листопада заходило до порту в Одеській області. За повідомленням Міністерства відновлення України, від початку роботи українського експортного коридору в серпні 2023 року, 91 судно вивезло 3 млн 300 тис. тонн сільгосп- і металопродукції, а 116 суден зайшли в порти “Одеса”, “Чорноморськ” і “Південний”, інформує FREEДОМ

Рух суден українським експортним коридором триває, попри систематичні атаки Росії на портову інфраструктуру. Гуманітарний коридор для суден, які прямують до країн Африки та Азії, Україна запустила на початку серпня 2023 року, щоб спробувати обійти російську блокаду морського експорту в Чорному морі.   

“Рух суден триває як до, так і з портів “Великої Одеси”. Шість суден із 231 тис. тонн сільськогосподарської продукції на борту вийшли з портів “Великої Одеси” і прямують у бік Босфору. П’ять суден очікують входу в порти для завантаження”, — повідомив віцепрем’єр-міністр із відновлення України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Курбаков.

У липні 2023 року Кремль вийшов із зернової угоди, що була організована за посередництва ООН і Туреччини та гарантувала безпечне перевезення українського зерна в Чорному морі. Відтоді російська армія стала регулярно атакувати українську портову інфраструктуру. 

Унаслідок однієї з атак поблизу одеського порту російська ракета пошкодила цивільне судно, яке під прапором Ліберії мало везти до Китаю руду. Загинула одна людина, ще четверо – отримали поранення. Але навіть попри такі ризики, суден, що користуються українським Чорноморським коридором, стає дедалі більше. 

“Щонайменше дев’ять із суден, що заходили до українських чорноморських портів, були суднами типу PanaMax — одними з найбільших суден, які перевозять зерно по всьому світу, що свідчить про те, що деякі судновласники готові ризикувати, відправляючи до України більші та цінніші судна, попри потенційну небезпеку”, — йдеться в публікації видання Bloomberg.

Україна, хоча й повільно, але відновлює певний контроль над торгівлею у своїх чорноморських портах, зазначають експерти. При цьому розширюють і можливості роботи сухопутного коридору. 

“Ми зосередилися на двох альтернативах. Перша — це нарощування потужностей, збільшення експортних можливостей сухопутними маршрутами через Європу. Найбільший потенціал ми бачимо в маршруті, який доставить наше зерно в порти Румунії, Болгарії через територію Румунії”, — зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

У жовтні Україна змогла наростити експорт агропродукції до 4 млн 800 тис. тонн. І вже готова відновити постачання сільськогосподарської продукції до Індонезії. 

“Попри спроби Росії перешкоджати цивільному судноплавству в Чорному морі, Україна залишається гарантом глобальної продовольчої безпеки. Поінформував співрозмовника про альтернативні “зернові коридори” та запевнив, що Україна готова відновити постачання сільськогосподарської продукції до Індонезії”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.

У Європейському Союзі запропонували купувати українське зерно для допомоги Близькому Сходу. Таку ініціативу глава Європейської ради Шарль Мішель назвав сильним жестом солідарності та ефективності.

Читайте також: Україна експортує зерно коридорами солідарності — аналіз експерта

Прямий ефір