Як Україна може використати досвід Британії для реінтеграції окупованих територій, – розповів Пристайко

Фото з сайта mfa.gov.ua

Україна може застосовувати щодо ОРДЛО та Криму досвід Великої Британії з реінтеграції Північної Ірландії після тривалого збройного конфлікту.

Про це в інтерв’ю телеканалу “Дом” розповів надзвичайний та повноважний посол України у Великій Британії Вадим Пристайко.

За його словами, досвід Великої Британії Україна може використовувати частково, адже у випадку з окупованими українськими територіями немає релігійних розбіжностей, як це було в Північній Ірландії.

“Попри весь успіх реінтеграції Північної Ірландії, цей процес ще не завершений. І після того, як Британія вийшла з Європейського Союзу, ситуація ускладнилася... Наприклад, ми з вами розуміємо, що релігійних розбіжностей, таких як були в Північній Ірландії, в Україні немає. Це досить цікавий досвід, але він не повинен застосовуватися в Україні. Водночас є деякі речі, які можна застосовувати. Знову-таки Велика Британія – це фактично федеральне Об’єднане Королівство. Україна – унітарна держава. Якийсь досвід цікавий, але не весь”, – зазначив Пристайко.

Посол також заявив, що у випадку з ОРДЛО Мінські домовленості вже не приносять результату. Вони були заплановані на рік, і за наступні сім років політична ситуація змінилася.

“Так, це був важливий етап зупинки агресії. Але вже потрібно перейти на наступний етап. І ми не повинні залишатися жертвою політичного рекету, коли нам нав’язують рішення, яке очевидно нам не підходить, і цим рішенням нас шантажують роками”, – пояснив він.

Зазначимо, етнополітичний конфлікт тривав у Північній Ірландії з 1960-х років до 1998-го року. Він був спричинений суперечкою між центральною британською владою і місцевими республіканськими національними організаціями щодо статусу регіону. Зокрема, велику роль в конфлікті відігравало питання релігії, адже ірландці переважно – католики, а англійці – протестанти.

Упродовж протистояння в Північній Ірландії з обох сторін загинуло 3 524 людини, з них 1 857 — цивільні особи. Формальним закінченням конфлікту вважають 10 квітня 1998 року – день, коли було підписано Белфастську угоду.

Прямий ефір