Як Україна і союзники мають відповісти на ракетний терор Росії — думки експертів і глядачів FREEДOM

Наслідки обстрілу Полтави. Фото: facebook.com/MNS.GOV.UA

Липень і серпень стали місяцями, коли під російськими обстрілами загинула найбільша кількість мирних українців від початку року. Як зазначили в Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ), у серпні загинули 184 українці та 856 дістали поранення під вогнем армії РФ.

Вересень, який щойно розпочався, вже затьмарений масовими ударами по Україні і як наслідок жертвами серед мирного населення.

Жахлива статистика

Росія продовжує тероризувати українців, завдаючи ударів по житлових будинках і цивільній інфраструктурі. Під вогнем з початку вересня опинилися Суми, Київ, Полтава, Львів, Кривий Ріг, Харків та багато інших українських міст. Унаслідок атак загинули десятки мирних жителів, сотні були поранені, зруйновані житлові будівлі та людські життя.

Удень 1 вересня Росія завдала масованого удару по Харкову, використавши десяток балістичних ракет. Постраждали 47 осіб, серед них семеро дітей, медики та рятувальники, які приїхали на допомогу людям. Росія застосовує тактику повторних ударів по зруйнованих об’єктах, де намагаються врятувати людей з-під завалів.

Вночі цього ж дня росіяни вдарили по житловому мікрорайону Сум. Ракета влучила в центр соціально-психологічної реабілітації дітей та дитячий будинок. Постраждали 18 осіб, серед них шестеро дітей.

https://youtu.be/R71yFqZdp0M

2 вересня Росія атакувала Київ. Сили ППО збили понад десяток крилатих і балістичних ракет, а також ударний безпілотник над Києвом.

Під час удару по Києву російські військові, зокрема, використовували ракету типу 48Н6ДМ від комплексу С-400. Як пише видання Defense Express, ці ракети небезпечні тим, що використовуються в режимі “поверхня-поверхня” і мають дуже низьку точність попадання. Також вони мають досить потужну бойову частину масою 180 кг і дальністю польоту 250 км. Українська протиповітряна оборона 48Н6ДМ збила.

3 вересня Росія вдарила по Полтаві. Загинули 55 людей, поранено — 328. Російські війська атакували місто двома балістичними ракетами. Швидкість таких ракет дуже велика, тож удар застав багатьох людей просто в момент евакуації в бомбосховище. Удар припав на територію навчального закладу та сусідньої лікарні, частково зруйновано одну з будівель Інституту зв’язку.

Також удару зазнав Кривий Ріг.

Уночі 4 вересня Росія знову масовано атакувала Україну за допомогою “Шахедів”, крилатих і балістичних ракет. Найважчі удари припали цього разу на Львів, де жертвами атаки стали семеро людей. Міський голова Львова Андрій Садовий опублікував у соцмережах фото сім’ї Базилевичів, на якому зображено щасливе подружжя — подружжя з трьома доньками. З усіх людей на знімку в живих залишився тільки чоловік.

Унаслідок удару Росії по Львову постраждали півсотні будинків, більша частина яких розташована в центрі міста і є історичною спадщиною.

6 вересня російська армія вдарила по Павлограду балістичними ракетами. Відомо вже про 74 постраждалих.

Думки глядачів FREEДOM

Росія не планує зупинятися, про що неодноразово заявляли в Кремлі. Це означає що тактика терору продовжиться. Телеканал FREEДOM провів опитування серед глядачів на тему: як Україна і союзники повинні відповісти на ракетний терор Росії?

Відповіді глядачів:

  • Ліквідувати нарешті Путіна!!! І війна швидко закінчиться;
  • Бумеранг — найдієвіша зброя;
  • Потрібні рейди ЗСУ вглиб РФ. А також удар по РФ з боку союзників. Якщо вони союзники…;
  • Око за око. Зуб за зуб. Це істина в останній інстанції. Слава Україні!;
  • Перестати брати в полон росіян, оголосивши всю їхню армію терористичним утворенням. Як це і є фактично. Адже тільки терористи можуть бити по дітях і жінках! Тому кожен військовослужбовець РФ повинен давно вже повернути зброю проти своїх командирів! А інакше він сам співучасник терору! І тому підлягає ліквідації, а не полону;
  • Створити для росіян численні фінансові численні проблеми, щоб у них не залишалося ні часу, ні грошей спонсорувати війну в Україні;
  • Союзники України повинні дозволити здійснювати удари далекобійними НАТОвськими ракетами, вглиб РФ. На кожну путінську ракету по Україні у відповідь має летіти дві ракети РФ;
  • Одномоментно заарештувати всі морські, повітряні та наземні транспортні засоби РФ, що перебувають на територіях країн ЄС і НАТО, і заблокувати рахунки фірм РФ та її союзників.

Думки експертів

Про спільні зусилля, які Україна може докласти із західним світом для протистояння РФ, в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:

  • Анатолій Храпчинський, колишній офіцер Повітряних сил, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби;
  • Олександр Антонюк, політичний експерт, військовослужбовець ЗСУ;
  • Андрій Крамаров, військовий експерт, офіцер резерву Повітряних сил ЗСУ.

АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: Є безліч західних систем, які допомогли б ефективно захистити українське небо

— Останнім часом ми бачимо активні спроби Росії стріляти саме балістичними ракетами. В України дуже мало захисту від таких ракет, тому ми активно говоримо про необхідність розгортання протиракетного захисту.

Безумовно, система Patriot є хорошим початком для того, щоб перехоплювати цей тип ракет. Проте, потрібно повертатися до питання, яке Україна обговорювала на початку повномасштабного вторгнення, про отримання систем на кшталт THAAD.

IRIS-T — це протиповітряна оборона, яка здатна перехоплювати повітряні цілі, крилаті ракети, але не з балістичною траєкторією, на жаль.

Приєднання наших західних партнерів до захисту повітряного простору України можливе завдяки розширенню ініціативи в Європі “Небесний щит”, яка була створена на початку повномасштабного вторгнення РФ.

До неї входить близько 20 держав. Крім протиповітряних систем, у них є авіаційні ескадрильї, які можуть патрулювати повітряний простір разом з українськими F-16.

Ми бачимо вже певні кроки з боку наших західних партнерів у заяві про те, що нібито можна вже буде використовувати ракети JASSM. Це ракета, яка лягає під крило F-16 і може працювати на відстані до 950 кілометрів. Проте поки що про це ведеться переговорний процес, і я думаю, що на цьому потрібно акцентувати увагу для того, щоб не тільки можна було використовувати ці ракети, а ще можна було б використовувати ATACMS.

Наші безпілотні авіаційні системи останнім часом активні, ми бачимо розробки, які зараз впроваджуються в ракетну програму. Тобто Україна вже сама випускає деякі види озброєння, які можуть завдавати стратегічних втрат Російській Федерації.

ОЛЕКСАНДР АНТОНЮК: Найкращою реакцією Заходу на агресію РФ сьогодні буде прийняття реальності та жорстка відсіч

— Україна і союзники повинні реагувати ударом у відповідь. Я говорю як громадянин України і як військовослужбовець. Взагалі наші партнери, особливо якщо ми говоримо про республіку Польща, могли б все-таки прийняти політичне рішення для себе (щодо перехоплення російських ракет, — ред.). Західний світ, якщо він хоче, щоб усе-таки повернулося міжнародне право, а не позиція сили, має приймати вже ту реальність, яка сьогодні існує.

Можна скільки завгодно постачати ракети, але якщо ми не зможемо знищити носій і потужності, на яких виробляють ці ракети, ми будемо завжди під загрозою і терором.

Я думаю, що рано чи пізно все одно Путіна ліквідують. І в принципі, з огляду на конкуренцію між вежами Кремля, це зроблять знову ж таки кремлівські жителі, скоріше близьке оточення Володимира Путіна.

Поки що наші союзники, це, як правило, держави, які є членами Альянсу, роблять усе можливе, щоб не бути втягнутими в цю війну. Питання, наскільки цього часу вистачить, чи не буде якоїсь провокації, де так чи інакше, та чи інша країна буде в будь-якому випадку втягнута.

Я вважаю, що НАТО має змінити свою філософію від політики стримування до політики застосування превентивних методів для того, щоб не було схожих конфліктів і схожих воєн. Але це питання, мені здається, буде більш актуально вирішуватися тільки після того, коли глобальний світ потрапить у глобальний стрес. Як, наприклад, після Другої світової війни створили Асамблею ООН замість Ліги націй.

Багато міжнародних інституцій мають сьогодні переформатуватися і відповідати тим викликам, які собою являє не тільки Російська Федерація, а ще кілька її союзників із тоталітарними режимами.

АНДРІЙ КРАМАРОВ: Росія тепер робить ставку на удари балістикою по Україні

— Щоночі відбуваються удари. При цьому відбуваються різні комбінації крилатих ракет, балістичних, БпЛА-камікадзе. Ворог насправді використовує менше крилатих ракет різних типів. Взагалі не використовують крилаті ракети морського базування “Калібр”. Навіть при масованих обстрілах, по-моєму, від початку повномасштабного вторгнення — це практично вперше, коли в нас не відбувається обстрілів ракетами “Калібр”. Тобто це говорить про те, що ми досягли певних успіхів у Чорноморському басейні.

Тепер Росія менше використовує крилаті ракети. Більше акцент на балістику. На жаль, для них це логічно. Ворог почав використовувати активніше саме балістичні ракети різних типів — “Іскандер-М”, корейські ракети КН-23, які є технологічно спрощеною версією ракети “Іскандер-М”, але водночас володіють більшою дальністю і несуть на собі більший бойовий заряд з меншою точністю.

Щодо протидії, нічого не змінилося. Нам потрібно більше систем Patriot і SAMP-T, і нам потрібні далекобійні засоби, якими ми зможемо ще більш ефективно вражати аеродроми базування і стратегічної авіації.

Ще одна особливість, яку хотілося б відзначити. Я вважаю, що у відбитті нещодавніх атак чудово себе проявила армійська авіація — це вертольоти. Вони збивають “Шахеди”. Хочу зазначити, у відомостях нашого командування Повітряних сил з’явилася нова графа — “втрачено радіолокаційне стеження”. А ще частина дронів, якщо ви помітили, вирішили, як то кажуть, репатріюватися, тобто повернутися на батьківщину або залетіти в дружню для Росії Білорусь. Це пояснюється підвищенням ефективності та наявністю в нас нових засобів роботи радіоелектронної боротьби, засобів РЕБ, які зараз проявляють себе…

Відправлення цих “посилок” назад “адресату” або в Білорусь, або те, що називається “втрата”, тобто коли їх там просто, наприклад, саджають без детонації десь у безпечній зоні, — це якраз результат роботи наших засобів радіоелектронної боротьби. І зараз ми отримали більше цих можливостей і ефективно намагаємося їх реалізовувати.

Читайте також: Десятки загиблих і сотні поранених: масовані ракетні удари по мирних містах України обговорили експерти

Прямий ефір