Як Україна готує план закінчення війни — дипломатичний аспект (ВІДЕО)

Глобальний саміт миру. Фото: president.gov.ua

Все більше країн приєднуються до підсумкового комюніке Саміту миру у Швейцарії, що включає три пункти української формули миру. Під документом — уже 90 підписів лідерів держав та міжнародних організацій. Тим часом Київ продовжує роботу над підготовкою наступного Саміту миру. В Офісі президента України розраховують провести його до кінця 2024 року, повідомляє FREEДOM.

Вперше про українську формулу миру Володимир Зеленський розповів 21 вересня 2022 року у зверненні до Генеральної асамблеї ООН. А 15 листопада того ж року президент України представив формулу лідерам країн “Великої двадцятки” (G20). Це по суті покрокова інструкція справедливого завершення війни.

“Замість того, щоб робити якісь пропозиції росіянам, Україна мала намір створити коаліцію країн для підтримки свого мирного плану. Мета полягала в тому, щоб дати Україні більше ваги та контролю у мирному процесі, а також поглибити почуття ізоляції Росії. Кожну країну світу можна було б вітати як партнера в цьому процесі, але не як нейтрального спостерігача чи посередника. “Нам не потрібні посередники, — сказав мені [глава Офісу президента України Андрій] Єрмак. — Посередникам більше не можна дозволяти підтримувати обидві сторони”, — пише журналіст Саймон Шустер у Time.

Усі пункти української формули миру ґрунтуються на нормах міжнародного права. І, попри спроби Росії та її партнерів завадити проведенню інавгураційного саміту у Швейцарії або очорнити його, Київ отримав безпрецедентну підтримку. За столом переговорів зібралися представники 100 делегацій, серед них — 57 глав держав та урядів. Спочатку підсумкове комюніке саміту підписали 80 країн та чотири делегації. Проте кількість підписів зростає.

“Немає політика у Європі, який би не хотів миру, ми всі розуміємо ризики. Але Україна — це саме та держава, яка має вирішувати, коли й за яких умов вона вестиме переговори. Тут ми на вашому боці”, — наголосила президентка Словенії Наташа Пірц Мусар.

Після успішного старту у Швейцарії Україна планує провести другий Саміт миру до кінця 2024 року. Після обговорення базових вимог до агресора — забезпечення ядерної, радіаційної, продовольчої безпеки та обміну полоненими у форматі “всіх на всіх”, тепер Київ працює над глобальною стратегією.

“Дипломатичний шлях, обраний Україною, — це наша ініціатива, бо ми є жертвою у цій війні. Саміт миру пройшов, зараз ми працюємо над трьома планами, детальними планами — енергетика, продовольча безпека та обміни. І ці питання, я впевнений, ми вирішимо. Принаймні ми підготуємо докладний план, де будуть і всі інші пункти формули миру. Ми все зробимо та підготуємо план, який буде на столі перед усіма нашими партнерами. Для нас дуже важливо показати план закінчення війни, який буде підтриманий більшістю світу. Це дипломатичний шлях, над яким ми працюємо”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Дата проведення другого саміту залежить від інтенсивності роботи у тематичних групах. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що місцем проведення заходу може стати одна із країн глобального Півдня.

Читайте також: Підготовка плану завершення війни: заяву президента України проаналізував політолог

Нагадаємо, що через два тижні після Саміту миру до його підсумкового комюніке приєдналися ще 10 учасників. Комюніке залишається відкритим для підписання.

Прямий ефір