Росія модернізує іранські дрони-камікадзе Shahed (Шахед), які збирає на своїй території. Але модернізовані “Шахеди” (до РФ його називають “Герань”) не стали вразливими для українських захисників. За збитими та перехопленими безпілотниками фахівці можуть проаналізувати, як саме противник їх удосконалює.
Нещодавно у РФ заявили про перехід до нової варіації “Шахеда” з реактивним двигуном. Але до цієї інформації скептично ставляться воєнні експерти.
Модернізація безпілотників на озброєнні РФ
За збитими в листопаді “Шахедам” було встановлено, що тепер зібрані в Росії Shahed-136 мають вбудовану всередину SIM-карту мобільного оператора та 4G-модем. Для своїх атак по Україні росіяни використовують SIM-картки саме українських операторів для вдосконалення наведення удару в реальному часі за допомогою веж стільникового зв’язку.
“Розташування мобільних вишок відомо всім. Це не секретна інформація. Коли телефон реєструється в мережі, то він отримує ідентифікатор станції. Деякі системи навігації допомагають відносно точно виявити місцезнаходження того чи іншого БПЛА. Тому використання SIM-карт дозволяє таким дронам продовжувати політ у разі, якщо заглушено сигнал GPS або є підмінені дані”, — пояснив авіаційний експерт Богдан Долінце.
SIM-карта також дозволяє окупантам використовувати мобільну передачу даних, що допомагає коригувати маршрут безпілотників.
Також із листопада відзначено використання “Шахедів”, перефарбованих у чорний колір. Росіяни сподіваються, що так дрон буде менш помітним уночі на тлі темного неба, коли РФ переважно й атакує безпілотниками.
“Хоча тут питання досить спірне. Чорний, можливо, навіть краще видно, ніж якби дрон був сірого чи іншого кольору”, — зазначив в ефірі телеканалу FREEДOM військовий аналітик Олексій Гетьман.
Крім того, при складанні іранських дронів на території РФ деякі металеві частини замінюють деталями з композитних матеріалів, щоб зменшити вагу дрону.
“Композитні матеріали мають багатошаровий склад, який погіршує видимість та можливість виявляти ці безпілотники радарами”, — додав Богдан Долінце.
Також росіяни використовують різні боєприпаси, які переносять “Шахеди”. Військовий оглядач Олександр Коваленко зазначає, що оригінальний “Шахед” має досить потужну бойову частину — 40 кг, проте окупантам її не вистачало для виконання поставлених завдань. Росіяни всіляко намагалися посилити її за рахунок осколкових і вражаючих елементів, але врешті-решт вони вирішили перейти на термобаричний пакет.
“Shahed-131/136 застосовується переважно по тиловій частині України, і в більшості випадків жертвами цих дронів-камікадзе стають цивільні особи. Тобто Shahed-131/136 — це не зброя, а засіб терору. Зі свого боку, термобаричні засоби поразки вважаються у своїй категорії найпотужнішими”, — уточнив Коваленко.
Він наголосив, що росіяни цілеспрямовано встановлюють небезпечні бойові частини на “Шахеди”, щоб у багато разів підвищити показник руйнувань та жертв.
“Беспілотники з термобаричними боєприпасами, які застосовують росіяни, – це знаряддя терору насамперед. Але принцип цих “Шахедів” нічим не відрізняється від інших – сам носій і бойова частина. Тобто тут йдеться про традиційний носій із зміненою бойовою частиною. Єдине , що потрібно попереджати мирне населення про специфіку цього боєприпасу — не можна підходити навіть до збитого БпЛА, тому що вибух дуже небезпечний для тих, хто знаходиться поблизу цього об’єкта, крім того, військові неодноразово говорили, що такі дрони можуть мати систему самоліквідації. цим мають займатися фахівці”, — додав в ефірі телеканалу FREEДОМ військовий експерт Сергій Грабський.
Зведення Генерального штабу ЗСУ підтверджують, що незважаючи на різні модернізації дронів, українські захисники успішно збивають ворожі “Шахеди”.
“На даному етапі різні хитрощі противника не мають жодної практичної цінності, а є природним результатом експериментів, які противник продовжуватиме й надалі, щоб робити застосування таких терористичних засобів ефективнішим з їхньої точки зору. Але Україна теж не стоїть на місці — продовжується вдосконалення всіх коштів, які використовуються як для виявлення, так і для знищення таких коштів держави-терориста”, — прокоментував в ефірі телеканалу FREEДОМ директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих.
А у грудні в Росії заявили про вихід нової версії “Шахедів”, обладнаної реактивним двигуном (замість “мопедного”, поршневого двигуна у звичайної версії дрону). Так, в ефірі одного з російських пропагандистських каналів генерал-майор армії РФ Володимир Попов заявив, що нові дрони:
- можуть літати зі швидкістю 450-600 км/год (традиційні “Шахеди” розганяються до 180-200 км/год), а за піку — до 800 км/год;
- мають покращену систему навігації;
- при цьому вибухівки несуть у 5 разів менше — до 7-8 кг вибухівки (“Шахеди” з “мопедним” двигуном переносять до 40 кг). Але Попов упевнений, що 7-8 кг вистачить, щоб знищити будь-який броньований об’єкт, наприклад, танк.
Ймовірно, йдеться про представлений раніше Іран дрона-камікадзе з реактивним двигуном Shahed-238. Але даних про постачання їх до Росії ще немає, як і немає фактів застосування цього виду “Шахедів” на фронті.
Українські та західні військові експерти скептично ставляться до заяв російського генерала, оскільки описані ним окремі переваги суттєво знижують інші бойові параметри “Шахеда” — дальність польоту, силу поразки та інші. А військові впевнені, що навіть якщо в українському небі з’явиться цей реактивний дрон, то він буде збитий силами ППО.
Читайте також: Дерев’яні “газонокосарки”, що літають: особливості нового російського дрону обговорюємо з експертами
Думки експертів
Про модернізацію “Шахедів” та особливості нових російських безпілотників в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил України;
- Валерій Романенко, авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації імені Антонова;
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”.
ЮРІЙ ІГНАТ: Не факт, що Росія отримає нову модифікацію “Шахедів”
— Я бачив відео виступу цього генерала. Він просто побачив презентацію цього дрону “Шахед” Іраном. Це була лише розробка. Але випадків застосування таких БПЛА немає. Як не фактів, що Росія взагалі отримувала цю модель. Тому інформація така собі.
Що можна сказати щодо самого виробу. Якщо воно стає реактивним і вони заявляють швидкість 650 км/год, це фактично вже ракета. Тобто крилата ракета, просто вона називається “Шахедом”. А в це зовсім не віриться. Тобто за фактом, якщо послухати їхні запевнення, то це виходить та сама ракета “Калібр”, тільки вибухівки менше, коштуватиме менше, ніж крилата ракета — але набагато й набагато дорожче буде коштувати, ніж звичайний “Шахед”. Це вже зовсім інший рівень, зовсім інші технології та виробництва. Це не дешеве та не швидке виробництво.
Тому критично треба сприймати цю [російську] інформацію. І не факт, що Росія отримуватиме цю модифікацію “Шахедів”.
ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Жодної небезпеки нові “Шахеди” не являтимуть
— Почнемо із заяви генерала РФ [Володимир Попов] найголовнішого та найнебезпечнішого. Бойова частина на стандартному поршневому “Шахед” складає 40 кг. Генерал РФ говорить про 8 кг [вибухівки]. Це вп’ятеро менше. І що вони здатні вражати?
Генерал мислить досить вузько, він каже — танк можуть вражати. Але “Шахедами” по танках не стріляють. Ці дрони за визначенням не можуть використовуватися по об’єктах, що рухаються. Їхня апаратура дозволяє стріляти тільки по нерухомих, стаціонарних об’єктах.
Отже двигун. Зважаючи на все, двигуни будуть використовуватися авіамодельні. Бо інших поки що ні Росія, ні Іран не виробляють. Якщо поставити двигун від російських крилатих ракет, цей “Шахед” просто впаде. Йому просто не вистачить підйомної сили. Менш потужних двигунів у Росії немає.
Далі — у чому сенс “Шахеда”? Це найдешевший засіб поразки, його вартість 20 тис. доларів. Так, 40 кг вибухівки, що їм переносяться, можуть багато навернути в разі попадання.
А якщо застосовується реактивний двигун, то вартість двигуна дорівнює вартості звичайного “Шахеда”.
Тобто вихолощується сама ідея дешевого засобу поразки.
Далі — дальність польоту. Іранці заявляли про 2000 км щодо звичайного “Шахед”, а американці чітко підтвердили дальність 1200 км.
У разі встановлення реактивного двигуна ця дальність впаде у рази. Турбореактивний двигун не економічний, він споживає масу палива (а на дрон навряд чи встановлять баки з пальним, — ред.). Тому дальність впаде у рази.
Третій момент – швидкість польоту. Максимум чого можна досягти з хорошими нинішніми двигунами — 400-450 км/год. Так, з новим двигуном, зважаючи на все, швидкість дрона зросте, але максимально на 100 км/год — не більше.
Про жодних заявлених [генералом] 600 км/год не йдеться.
І останній такий важливий момент — можливість знищення. Зараз до 40% “Шахедів” збиваються мобільними групами, збиваються з кулеметів та малокаліберних артилерійських систем.
Наразі кожна група носить із собою ПЗРК (переносний зенітний ракетний комплекс) із тепловим наведенням. За звичайними “Шахедам” цими ПЗРК стріляти не можна, тому що у них надто маленький тепловий слід. А от по реактивних дронах — це буде просто подарунок.
Тобто жодної серйозної небезпеки нові “Шахеди” не становлять. А ось удару по військовому російському бюджету вони завдадуть, бо вони набагато дорожчі, а ось знищувати їх набагато дешевше.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Наші фахівці працюють над тим, як знищувати нові російські дрони
— Ворог справді технічно намагається вдосконалити свої “Шахеди/Герані”, вони намагаються зробити більш потужною бойову (вибухову) частину. Відповідно, намагаються використати й якісь новинки – ті ж українські SIM-картки.
Ми бачимо, що й у нинішніх російських дронів швидкість трохи стала вищою. Звичайно, не йдеться про швидкість, заявлену російським генералом [Володимиром Поповим]. Так, швидкість на збиття цих дронів зменшується. Але і з нашого боку теж є певні нововведення у відповідь на це, про які публічно ми говорити не будемо, але ворог це відчуває.
Ми бачимо, що через модернізацію відсоток незбитих безпілотників не став вищим. Ефективність роботи наших мобільних вогневих груп зростає.
Сьогодні до 40-50% збитих дронів-камікадзе припадає саме на наші мобільні вогневі групи.
Наскільки мені відомо, у “Шахед” немає комплектуючих російського виробництва. Це все йде через якісь треті країни, з-поміж інших регіонів, з інших держав. Це вже питання ефективності дій санкцій — вони мають бути посилені. Сподіваюся, що висновки із цієї ситуації вже зроблено, і робота в цьому напрямі точно ведеться.
Читайте також: Атаки на цивільні кораблі або звичайне піратство: для чого в РФ створили морський дрон “Одуванчик”