Московська біржа з 13 червня не проводить торги доларом і євро через те, що Велика Британія, Канада і США посилили санкції проти Росії. Нові обмеження істотно торкнулися Московської біржі, Національного клірингового центру та Національного розрахункового депозитарію РФ.
Що відбувається з доларом і євро в Росії?
Одразу ж після введення західних санкцій акції Московської біржі впали більш ніж на 15% на тлі введення санкцій США. Про це стало відомо після відкриття торгів. Зокрема, акції Сбербанку на відкритті торгової сесії впали на 4%, а ВТБ-банку — майже на 5%. Цінні папери компанії “Новатек”, яка займається видобутком газу в Росії, знизилися майже на 7%.
Деякі громадяни Росії не можуть отримати доступ до своїх рахунків.
У російському будівництві не виключають, що введуть “санкції у відповідь”. А в Центробанку заявили — угоди з доларом США і євро тепер будуть здійснюватися на позабіржовому ринку. Припинення торгів євро пов’язане з тим, що країни Євросоюзу також дотримуються американських обмежень. Угоди з цими валютами продовжать здійснюватися на позабіржовому ринку, а для визначення офіційних курсів долара і євро до рубля буде використовуватися банківська звітність і відомості, що надходять від цифрових платформ позабіржових торгів.
Після таких новин до обмінників вишикувалися черги. Експерти не виключають паніку в Росії, коли клієнти почнуть масово виводити гроші з рахунків.
Під нові санкції США також потрапили Національний розрахунковий депозитарій — центральний депозитарій цінних паперів у Росії, Національний кліринговий центр, “Промсвязьбанк”, “Зовнішекономбанк”, “Сбербанк Росії”, “ВТБ Банк” і “ВТБ Капітал Холдинг”, а також їхні закордонні представництва. А ще — страхові компанії “Согаз” і “Російська національна перестрахувальна компанія”. Під обмеження потрапили і партнери Москви — китайські компанії, що продають напівпровідникові чіпи в Російську Федерацію, та понад 300 фізичних і юридичних осіб у Росії, Європі, Азії та Африці. Крім того, у Федерації тепер не зможуть користуватися американським програмним забезпеченням і послугами у сфері IT.
“Вторинні санкції, спрямовані проти організацій, що ведуть бізнес із російськими компаніями або фізичними особами, які перебувають під обмеженнями, тепер застосовні не тільки до організацій, які працюють із російською оборонною промисловістю, а й до тих, хто працює з будь-яким російським підприємством або фізичною особою, які потрапили під санкції, включно з найбільшими банками країни”, — пише The Washington Post.
Економісти впевнені, що нові обмеження суттєво вплинуть на вартість ведення бізнесу. Крім того, варто очікувати і зростання інфляції.
До санкцій на долар орієнтувалися як прості росіяни, так і бізнес, і уряд — податок на видобуток корисних копалин, експортні мита, середньорічна ціна нафти, закладена в бюджет. Тепер орієнтиром для учасників ринку в Росії стане біржовий курс юань-рубль, повідомив Центробанк. Російська Федерація в найближчій перспективі стане придатком китайської економіки — впевнені експерти.
У травні 2024 року, за даними Центрального банку Росії, частка юаня в торгах Мосбіржі становила 54%.
Коментарі експертів
Росіянам тепер доведеться стежити за курсом юаня, але чи тільки це — головне нововведення з їхнього життя? Скільки тепер коштуватимуть долари і євро в РФ? Чи справді ситуація під контролем, як заведено говорити офіційним особам у російському уряді? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДOM відповіли:
- Ілля Пономарьов, делегат З’їзду народних депутатів, політичний представник легіону “Свобода Росії”;
- Андрій Новак, фінансово-економічний аналітик;
- Ілля Несходовський, економічний експерт;
- Олег Устенко, економіст, ексрадник президента України.
ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Захід дозволив Росії підготуватися до економічних санкцій
— Прості люди великих запасів доларів під подушкою теж не тримають. Це все-таки люди певного достатку. І вони точно розуміють, куди йде історія з війною і що краще не буде, буде тільки гірше. Вони розуміють, що може бути повне відсікання Росії від фінансової системи. Ну, звісно, в цьому випадку цього не станеться.
Як із дуже багатьма санкціями відбувається, Москві дають великий час підготуватися. Тож Центральний банк Росії вів підготовку до таких санкцій ще з березня 2022 року.
Визначення курсу відбуватиметься через крос-курс із юанем. Відповідно, усі втрачатимуть гроші на подвійній конвертації тощо. Але це не означає, що в Росії повністю було неможливо здійснювати валютні операції. Про це російська фінансова влада вже подбала.
АНДРІЙ НОВАК: Санкції влаштували справжній переполох у РФ
— Реакція Росії була дуже цікавою. Вартість американського долара в якийсь момент перейшла межу 200 рублів. Обвалилися серйозно акції практично всіх російських компаній. Падіння деяких досягло 77%.
Заборони, які миттєво вніс російський Центробанк на валютні операції, на виведення валюти, тобто перерахування валюти за межі Росії, — це відповідна реакція на “сюрпризи” від американських і британських і канадських санкцій. Вони навели дуже великий переполох.
Падіння акцій російських компаній — це прямі збитки, пряме зниження вартості активів практично всіх російських компаній. Тобто ці санкції спрацювали. Ще, я вважаю, пощастило, що тільки два робочі дні було після введення санкцій. Якби їх ввели, наприклад, у понеділок, то за весь робочий тиждень, я думаю, ефект був би ще сильнішим.
Надання Україні військової допомоги, зброї та дозвіл бити по території Росії зняли так звані червоні лінії. Останні фінансові санкції показали, що і в економічній сфері, у санкційній політиці вже теж практично всі так звані червоні лінії знято. Цивілізований світ уже не звертає на них увагу.
Це дуже потужний сигнал усій так званій російській еліті, і політичній, і бізнесу про те, що не вийде в них викрутитися, перечекати, дочекатися якогось перемир’я і зупинки санкцій, їхнього поступового відкоту.
Це чіткий сигнал, перш за все, великому російському бізнесу, наближеному до Кремля, про те, що вони й далі будуть втрачати.
Ситуація з російськими активами також не буде зупинятися. Уже зараз ідеться про передачу близько 50 мільярдів доларів із прибутку російських активів.
Тенденція девальвації рубля продовжиться. Пересічний росіянин може це відчути тільки по своїй кишені, а кишеня буде порожніти в разі девальвації рубля і підвищення темпів інфляції. Доходи від експорту в кілька разів зменшилися, а витрати на війну тільки збільшуються. Тому вже йдеться про великий дефіцит державного бюджету РФ.
Це означає, що можна очікувати навіть збільшення податків для росіян. Наразі вже пересічний представник середнього класу в РФ відчуває заборони й обмеження, зокрема щодо перерахувань — і валютних, і не тільки.
Центробанк Росії ввів заборону на виведення валюти — це теж дуже сильний сигнал про те, що санкції дійсно вже серйозно б’ють по фінансовій системі та загальній економічній системі країни.
ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Ці санкції стали не останнім ударом для економіки РФ
— Обсяги зовнішньої торгівлі зменшаться, а відповідно, кількість імпортних товарів стане меншою. Що менше товарів, то більша, відповідно, ціна, якщо попит залишається на тому ж самому рівні. Тобто буде штовхати інфляцію.
Уже щось буде продаватися не по 10 рублів, а з огляду на всі ті транзакції, які необхідно компенсувати, а по 15 рублів, для того, щоб це було вигідно. Тому що якщо ти щось продаєш, і воно не покриває всіх твоїх витрат, зокрема й на здійснення транзакції, то, відповідно, ти цим не займаєшся. Ніхто не буде працювати собі у збиток.
По кожному росіянину, навіть якщо він не купує долар, не має відповідних заощаджень, санкції вдарять через подорожчання продуктів. Інфляція прискорюватиметься.
Ще один момент стосується зовнішньої торгівлі. Якщо зовнішня торгівля буде зменшуватися, доходи російського бюджету будуть падати. Через те, що вони будуть падати, то російський бюджет буде шукати, на чому заощаджувати… Враховуючи таку неадекватність щодо тих видатків, які вони здійснюють, вони не будуть заощаджувати на війні, вони будуть заощаджувати саме на росіянах, тобто шляхом зменшення видатків на освіту, медицину — зменшення або заморожування. Просто навіть якщо заморожувати різні пенсії, соціальну допомогу, що, в принципі, зараз і відбувається, то це призводитиме до зменшення купівельної спроможності.
Це точно не останній удар, тому що все ж таки, навіть незважаючи на те, що Московська біржа не працюватиме, залишається можливість обміну валют через банки. Але збільшується комісія, ці розрахунки стають все більш і більш складними, а транзакційні витрати зростають на здійснення будь-яких операцій. Відповідно, вони зменшують маржинальність, прибутковість будь-яких операцій, які будуть здійснюватися на території Росії із зовнішніми ринками. Це негативно вплине на російську економіку в цілому.
Юань приймають тільки Китай і країни, де є окремі угоди, але це дуже окремі країни Африки, це явно не ті країни, які відіграють велику роль у світових розрахунках. Що це означає? Це означає, що транзакція буде в юань, з юаня в долар. Виникає питання, чи дозволять США здійснювати такі перекази з юаня в долар для розрахунків за російські товари, або, навпаки, щоб Росія мала можливість отримати якусь валюту.
Санкції — це нокаут — він не вбиває російську економіку. Росія переключилася на китайські ринки, які дають можливість купувати як імпорт, так і експортувати свою продукцію.
Ринку немає: ви не бачите, за яким курсом хто купує і продає. Тобто встановлюється курс навіть, наприклад, 1 рубль — 1 долар, але купити ви зможете тільки за 200 рублів за долар. Тому — хаос, абсолютне нерозуміння, як відбуватимуться розрахунки.
Як варіант, ще, можливо, ці розрахунки будуть здійснюватися за допомогою криптовалюти. Але знову ж таки далеко не всі, навіть не те що одиниці країн, які готові приймати криптовалюту для того, щоб розраховуватися за щось. Відповідно, це теж малоймовірно, що спрацює. При цьому відпрацюють американці, відпрацює Європейський Союз і введуть санкції щодо тих криптобірж, які здійснюють такі операції.
ОЛЕГ УСТЕНКО: Санкції відкотили росіян у найгірші 1990-ті
— Незважаючи на те, що курс був до цього в районі 90 рублів за один долар, ось відбулося різке подорожчання долара. У деяких випадках доходило до 200 рублів. Зрозуміло, що ні долар, ні євро більше не торгуватимуться звичним способом, як це було раніше в Росії.
Нинішні санкції стали серйозним ударом для російської економіки загалом і для бізнесу зокрема. Крім того, вони стали ще й відкатом назад у 1990-ті роки, причому в найгірший їхній період для російського бізнесу — коли всі знають про існування долара, а торгувати ним офіційно неможливо.
Це дуже великий удар для російського бізнесу — коли ти не можеш орієнтуватися вже у зв’язці рубль-долар або рубль-євро. Спочатку потрібно подивитися на якийсь інший курс по валюті, якою торгують російські банки. А в РФ єдиною такою валютою залишається китайський юань. До слова, російський Центробанк уже заявив, що робитиме прив’язку до тих курсів, які може відстежувати. А в їхньому випадку це виключно китайський юань. Підлаштовуючись під нові реалії, російська економіка стає дедалі залежнішою від грошової одиниці Китаю, та й від самого Китаю загалом.
Читайте також: Ізоляція РФ: США посилюють санкції проти Росії та вводять нові (ВІДЕО)