Як світова спільнота відреагувала на передачу ракет Іраном Росії — деталі (ВІДЕО)

Фото: gettyimages.com

Україна може розірвати дипломатичні відносини з Іраном, якщо Київ зафіксує факт застосування Москвою балістичних ракет, отриманих від Тегерана. Про це заявили у Міністерстві закордонних справ України. Тим часом США та Великобританія розширили списки санкцій новими особами та компаніями з Росії та Ірану, інформує FREEДОМ.

Російська армія протягом кількох тижнів може вдарити по Україні балістичними ракетами, переданими Іраном, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен.

У відповідь на дії Тегерана та Москви Вашингтон розширив список санкцій і включив до нього десять фізичних і шість юридичних осіб з Ірану та Росії: під обмеження потрапили й чотири судна, які привезли Москві ракети та дрони.

Крім того, США наклали санкції на іранську авіакомпанію Iran Air та кілька цивільних морських суден.

“Ми попереджали Тегеран публічно, ми попереджали Тегеран приватно, що цей крок був би небезпечною ескалацією. Росія вже отримала партії цих ракет. Іранські ракети мають певну дальність. Це означає, що Росія зможе використати свої власні балістичні ракети для цілей на великі відстані, оскільки вона матиме ці іранські ракети з радіусом приблизно 112 км. Ми очікуємо, що союзники та партнери також оголосять про нові санкції”, — із заяви Ентоні Блінкена.

“Партнерство Ірану та Росії загрожує європейській безпеці та ілюструє, як дестабілізаційний вплив Ірану поширюється за межі Близького Сходу по всьому світу. Крім того, дестабілізує ситуацію російська підтримка Ірану — Москва ділиться технологіями, яких потребує Іран. Ми продовжимо стежити за цими подіями разом із нашими союзниками та партнерами по всій Європі та на Близькому Сході й залишимося непохитними у своїй підтримці захисту України від загрози, яку ці ракетні системи можуть представляти для народу України”, — наголосив прессекретар Пентагону Патрік Райдер.

До американських обмежень приєдналася Велика Британія. Лондон запровадив санкції щодо п’яти транспортних кораблів російського Військово-морського флоту. У списках санкцій тепер і кілька офіцерів Корпусу вартових ісламської революції та армії Ірану.

Лондон також розірвав двосторонні угоди щодо повітряного сполучення з Іраном. На тлі зміцнення співпраці країн-ізгоїв до Києва прибули держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі, щоб висловити підтримку Україні. Це їхня перша подібна спільна поїздка за останні роки.

“Я… у Києві з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, щоб підтвердити нашу єдину та залізну підтримку України. Ми маємо протистояти імперіалізму Володимира Путіна. Від цього залежить наша колективна безпека”, — наголосив міністр закордонних справ Великобританії.

Викликає побоювання міжнародної спільноти та технологічне співробітництво між Москвою та Тегераном. З лютого 2021 року Іран обмежив доступ інспекторів МАГАТЕ до своїх станцій, крім того, Тегеран довгий час не може пояснити сліди урану, виявлені на незадекларованих об’єктах.

У Вашингтоні запевняють, що Іран близький до створення ядерної зброї як ніколи, а генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі до листопада сподівається провести перемовини з новообраним президентом країни.

“Пезешкіан (президент Ірану, — ред.) погодився зустрітися зі мною у відповідний момент. Я закликаю Іран сприяти такій зустрічі у не надто віддаленому майбутньому, щоб ми могли налагодити конструктивний діалог, який швидко призведе до реальних результатів”, — заявив гендиректор МАГАТЕ.

В одному з останніх звітів аналітики МАГАТЕ стверджують, що станом на 11 травня 2024 запасів іранського збагаченого урану на 90% вистачить для створення ядерної зброї. Фахівці вважають, що теоретично Тегеран найближчими місяцями може створити три ядерні боєголовки, пише Reuters.

Читайте також: Іран передав балістику Росії: як можна вплинути на Тегеран (ВІДЕО)

Прямий ефір