Сполучені Штати Америки — перший світовий експортер зброї. Вони здійснюють поставки в близько 180 країн світу. І, відповідно, у них є дуже чітка система алгоритмів постачання зброї та система контролю її цільового використання. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу ВМС України Андрій Риженко.
За словами експерта, постачання зброї здійснюється через державні структури США.
“Під час таких поставок у США є чітко дуже прописаний алгоритм. Це моніторинг кінцевого використання зброї. Це стосується і боєприпасів, зокрема. Тобто, звичайно, групи детективів там не працюють і не рахують кожен снаряд. Але інформація збирається щодо снарядів, які використовуються”, — пояснив Риженко.
Він також доповнив: існує система, яка дає змогу, наприклад, визначити той факт, коли якісь боєприпаси опиняються поза територією країни, куди їх було поставлено.
“Якщо така ситуація виникає, тоді підключаються спецслужби, і вони перевіряють, яким чином ці боєприпаси опинилися в третій країні. Показова ситуація була, наприклад, коли Росія розплатилася з Іраном частиною комплексів “Джавелін”, “Стінгер”, як вони заявили, нібито захопленими в Україні. Але це війна, таке буває. Без цього, на жаль, не можемо обійтися”, — сказав гість ефіру.
Не тільки у США, але й у більшості країн-партнерів України, каже Риженко, є системи контролю за поставками зброї та можливості їх відстежити.
“У Сполучених Штатів такі можливості існують давно, і це давно вже здійснюється. Тому коли йдеться про те, що була ініційована така кампанія (з перевірки, — ред.), на це має право влада США. Адже, дійсно, суми дуже великі. І не так суми, як потенційна шкода, наприклад, якщо зброя потрапить не в ті руки. А кількість і систем зброї, і боєприпасів, які використовуються в Україні, просто дуже велика”, — зазначив Риженко.
Нагадаємо, генеральні інспектори від уряду США не знайшли порушень, пов’язаних із використанням американської допомоги Україні. Київ прозоро користується західною зброєю, не порушуючи домовленості, а отже, Україна й надалі отримуватиме зброю від своїх західних партнерів.