Російські еліти налякані смертю засновника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина. Як пишуть аналітики видання The Washington Post, після розправи Кремля над людиною, яку довгий час називали особистим кухарем Путіна, спроби протистояти владі найближчим часом неможливі. Смерть глави “Вагнера” нагадала елітам про методи боротьби з інакодумцями у Росії. Однак навряд чи це надовго зміцнило владу Путіна, передає FREEДОМ.
Виклик, який кинув Пригожин Путіну, змусив кремлівського диктатора протистояти не ліберальним чи опозиційним лідерам, а наближеним особам. Помилувавши ватажка ПВК “Вагнер” відразу після спроби маршу на Москву, Путін, зважаючи на все, готувався подати своєму кухареві помсту холодною.
“Путінська держава насправді не держава. Це мафіозна структура, де нема друзів, де нема ворогів. Є партнери. Якщо партнер завинив, особливо якщо це партнер, який був наближений по ієрархії, його потрібно стратити. Так стратити, щоб іншим не кортіло. Тут немає законів, тут поняття… Звідки йде товариш Путін? Він йде з пітерської підворіття. А покійний [Пригожин] у в’язниці провів дуже багато років, здобув великий досвід. За поняттями вчинили правильно”, — коментує політолог Олег Лісний.
На тлі невдач російської армії на фронті, дипломатичних провалів РФ та ізоляції від цивілізованого західного світу Путін змушений утримувати вертикаль влади будь-якими шляхами. Адже розв’язавши повномасштабну війну проти України, кремлівський диктатор поставив на кін життя власного режиму.
“Владу він утримує, безумовно, але це вдається дуже погано, тому що, загалом, він не управляє країною в ручному режимі. Це можна було робити раніше. Коли він не сидів у бункері, якимось чином це виходило. Сьогодні ж, коли він весь основний час проводить якщо не на самоті, то замкнений під землею, звичайно, змінена картинка світу у нього давно, і він не в змозі правильно змінити ситуацію”, — вважає російський опозиціонер, лідер Міжнародного руху “Говорите Громче!” Андрій Сидельников.
Розправа над Пригожиним, загадкове зникнення генерала Суровікіна та “чистки” у Міністерстві оборони Росії експерти порівнюють із грою у карти. Але перетасувавши колоду, Путін навряд чи отримає на руки кращу комбінацію.
“Ні для кого не секрет, що Путін знищує ворогів чи тих, кого він вважає ворогами, за обставинами. Безумовно, російська еліта в черговий раз налякана, і якщо хтось навіть подумував про якесь лавірування, то на сьогодні поки вони ці думки від себе відкинули. Щодо загальнополітичної ситуації, вона не змінюється, бо режим у Росії авторитарний. Тут показано: хто йде проти влади, того буде покарано”, — каже Андрій Сидельников.
Однак хитка рівновага рано чи пізно закінчується падінням. Якщо з невдоволенням усередині держави та розколом еліт Путін може впоратися, то поразка на фронті в Україні поставить під сумнів його легітимність як президента, впевнені експерти.
“Це таки поразки на фронті: умовно, наприклад, ганебне падіння Криму, який Путін собі чомусь зашив у прапор перемоги. І він сказав: “Війна — це я”. Якщо війну буде програно — це один з елементів. Ще якщо це накладатиметься на економічні моменти, а також на роботу Заходу з елітами. Усередині ще один із показників — коли російські околиці зрозуміють, що центр слабкий чи слабшає і почнуть уривати умовно незалежність, як казав Єльцин, стільки, скільки зможуть забрати”, — перелічив політолог Олег Лісний.
Більшість експертів вважає, що саме територіальним розколом Російської Федерації ознаменується кінець існування путінського режиму.
Читайте також: У Кремлі пишаються, що вбили Пригожина, для них це — цінна спеціальна операція — думка
Нагадаємо, літак Пригожина, який вибухнув 23 серпня, був вироблений у Бразилії. Росія відмовила виробнику в допуску до розслідування причин авіакатастрофи.
Читайте також: Розправа з ПВК “Вагнер” — провісник заколоту в РФ, двійника Пригожина можуть використати як залп “Аврори”, — політичний експерт