Заборона на імпорт алмазів і діамантів з Росії, розширення санкційного списку фізичних і юридичних осіб, посилення заходів щодо дотримання цінової стелі на нафту. Це — далеко не повний перелік обмежень, які увійшли до 12-го пакету санкцій Європейського Союзу. Захід посилює тиск на країну-агресора, інформує FREEДОМ.
Березень 2014 року. Анексія Росією Криму. Російська армія окупує український півострів і розпочинає бойові дії в Луганській та Донецькій областях.
Рада національної безпеки і оборони України вводить на цих територіях режим антитерористичної операції.
Світ реагує на військову агресію проти України. Росію виключають із “Великої вісімки” (G8). Країни Євросоюзу, Австралія, Грузія, США, Канада та інші — запроваджують санкції проти фізичних та юридичних осіб із РФ — банків, підприємств оборонно-промислового комплексу, портової та авіаінфраструктури, нафто- та газовидобувних компаній.
“Президент також підписав указ, який дає дозвіл на санкції проти осіб та установ, причетних до дій, які підривають демократичні процеси в Україні, створюють загрозу миру, суверенітету і територіальній цілісності України”, — заявив представник Державного департаменту США Ерік Рубін.
З моменту окупації Росією Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей — цивілізований захід не послаблює санкційний тиск на Москву. А за перші 10 днів після початку повномасштабної війни Росії проти України країна-агресор стала найбільш підсанкційною країною у світі, обігнавши Іран, Сирію, Північну Корею та Венесуелу.
У 2022 році Євросоюз ухвалив дев’ять пакетів обмежень щодо Росії, США — 30.
Союзники Києва заборонили продавати в Росію високотехнологічні товари; обладнання та технології для нафтопереробної галузі; літаки, запчастини та обладнання для російських авіакомпаній; технології для авіакосмічної галузі; товари і технології подвійного призначення та багато іншого.
“Ми залишаємося з Україною, і ми зробимо Росії боляче за її жорстокість. Ми крок за кроком караємо Росію і вводимо ще один пакет санкцій”, — заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
“Ми не повинні дозволити Путіну перемогти. Повторюю ще раз – ми не повинні дозволити Путіну перемогти. Це лежить в основі наших національних інтересів і національних інтересів наших друзів”, — заявив президент США Джо Байден.
Євросоюз закрив повітряний простір для російських літаків.
До чорного списку потрапили десятки найбільших російських підприємств і держустанов — включно з адміністрацією Путіна, службою зовнішньої розвідки і міністерством оборони.
Під персональними санкціями — Путін і його оточення, чиновники та олігархи.
У 2023 році Євросоюз, США, Канада, Велика Британія та інші союзники України продовжили чинити тиск на Росію.
Конгрес США заборонив імпорт збідненого урану з РФ до 2040 року, запровадив обмеження щодо сотень фізичних і юридичних осіб, причетних до обходу Москвою санкцій і посилення військово-промислового комплексу країни-агресора.
“Ми перемогли Росію в битві за думку світу. У нас немає страху. І ні в кого у світі його бути не повинно. Українці перемогли і це дає нам сміливість, якою захоплюється весь світ. Американці перемогли в цій війні, тому вам вдалося об’єднати глобальну спільноту заради захисту свободи та міжнародного права”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Москва позбулася легального доступу до технологій і товарів, які можуть бути використані у ВПК, а в 11-му пакеті Брюссель навіть заборонив транзит через територію Росії низки товарів, що можуть використовуватися для військових потреб, авіації або космічної індустрії, а також — авіаційного та ракетного палива. Одними з найболючіших стали санкції щодо російського енергетичного сектору.
Після запровадження нафтового ембарго та відмови країн ЄС і Великої Британії страхувати перевезення з країни-агресора, Росія переорієнтувала потоки сировини в Індію, Туреччину та Китай.
Ситуацію частково врегулювали країни “Великої сімки” (G7) і Євросоюз, запровадивши стелю цін на нафту. А ось у питанні експорту газу Росія переграла сама себе. Бажаючи “заморозити Європу”, Кремль перекрив вентиль, проте партнери України впоралися без російського палива і у 2022, і у 2023 роках. Нафтогазові доходи Росії знижуються.
“Падіння загалом за бюджетом становило понад третину, і вже за перший квартал 2023 року в Росії був фактично вичерпаний той бюджетний дефіцит, який був запланований на рік”, — зазначає керівник аналітичного напряму мережі “АНТС” Ілля Несходовський.
“За великим рахунком російська економіка являє собою циганського надутого коня. Цифри хороші, але ті процеси, які відбуваються в економіці, вони розганяють інфляцію, вони знецінюють рубль і знижують купівельну спроможність зарплат, і пенсій, і доходів усіх тих, хто безпосередньо на війну не працює і на війні не воює”, — наголошує економічний оглядач, публіцист Максим Блант.
Провалився і курс на імпортозаміщення.
Залежність від Китаю призвела до монополізації китайськими компаніями високотехнологічних ринків Росії. А власне виробництво не розвивається, крім військового, адже основні бюджетні кошти Кремль вливає у ВПК.
Тим часом Україна продовжує домагатися подальшого посилення санкційного тиску на країну-агресора.
“Я підтримую введення санкцій проти російських алмазів. Це досить таки суттєва стаття доходів російського бюджету. Але при цьому все-таки виділяю там елемент, який стосується заборони на транспортування російської нафти суднам, які порушують санкційний режим країнами європейського союзу. Я вважаю, що це треба перекривати. У разі, якщо йде судно, і воно порушує санкційний режим, це навіть не питання з ким торгує, це означає, що проходити територіальними водами Європейського Союзу таке судно не повинно”, — пояснює Несходовський.
Єдину політику Євросоюзу щодо підтримки України неодноразово перевіряла на міцність Угорщина. Будапешт не раз намагався заблокувати пакети обмежень проти федерації.
“Тому зараз і ведуться дискусії про те, щоб змінити підхід до ухвалення рішень. Тобто відходити від того підходу і говорити про кваліфіковану більшість ухвалення рішень. Російська Федерація, вона намагається шукати собі союзників. Одним із головних союзників для РФ зараз є Іран. Вони вже підписали договір про спільні зусилля для протидії санкціям Заходу”, — наголосив доктор політичних наук, політолог Ігор Петренко.
Іран і Північна Корея продовжують постачати в Росію озброєння і боєприпаси. Ізольована від цивілізованого світу, Росія шукає партнерів серед таких самих країн-ізгоїв.
Читайте також: Дедалі більше росіян живуть коштом кредитів, але 2024 року банки в РФ перестануть їх видавати — прогноз економіста