Як розвивається цензура у РФ: завдання — викорінити інакомислення й реалізувати Splinternet-сценарій

Ілюстративне фото: pixabay.com

Цензуру в Росії офіційно заборонено, але на практиці її активно застосовують та вона тільки посилюватиметься, вважають аналітики. Серед завдань цензури — викорінити інакомислення та ізолювати російський інтернет від зовнішнього світу, повідомляє FREEДОМ.

Викладача філософії та історії з Барнаула Олексія Аргунова минулого року оштрафували на 30 тисяч рублів за сумний смайлик під антивоєнним постом. Його звинуватили в “дискредитації” збройних сил РФ.

Нині ця стаття у російської влади стала однією з найбільш “популярних”. У 2022 році за нею оштрафували понад 4 тисячі осіб на загальну суму понад 150 млн рублів. У Росії стежать за тим, що говорять, що пишуть та що “лайкають” її громадяни.

“Зараз у Росії діє повною мірою військова цензура, але вона закамуфльована під абсолютно неконституційні закони — тому що згідно із законом, за Конституцією РФ, цензура заборонена. А ось цими законами ця цензура фактично введена — вона діє, і вона дуже жорстко діє”, — сказала політична аналітикиня і головна редакторка порталу After Еmpire Ольга Курносова.

Нещодавно в Росії заговорили про можливе закриття доступу до міжнародної енциклопедії “Вікіпедія”.

Голова Ради з прав людини в Російській Федерації Валерій Фадєєв заявив, що “Вікіпедія” — “ідеологічний, політизований продукт, у якому багато перекручувань, коли йдеться про політику та історію”.

YouTube — ще один ресурс, який у Росії хочуть заблокувати. Наприклад, проти нього висловлювався глава ПВК “Вагнер” Євген Пригожин. Російська версія журналу Forbes писала, що сайт “ВКонтакте” вже готує свої ресурси для створення заміни YouTube.

У Росії закривають доступ до майданчиків, де можна отримати альтернативну Кремлю думку. 

“Ми давно говоримо про це, вже кілька років, що будується “цифровий ГУЛАГ”. Але давайте по-чесному, поки рівень репресій не можна порівняти зі сталінськими, але все до цього йде. З погляду маразму — вони вже переплюнули сталінські, а з погляду жорстокості та масовості — поки що, на щастя, ні, але це завжди відбувається несподівано”, — сказав російський опозиційний політик Геннадій Гудков.

Цензура торкнулася й книжкового ринку Росії. Наприкінці минулого року стало відомо, що сервіс “Літрес” — великий представник ринку електронних книжок у Росії — прибирає з продажу твори, в яких є так звана пропаганда ЛГБТ. Таке рішення пов’язують з ухваленням у РФ закону про повну заборону “пропаганди нетрадиційних сексуальних відносин”.

Крім того, за новим законом про “іноагентів” книжкові магазини зобов’язані продавати книжки тих, кого оголошено такими в Росії, у непрозорій упаковці з маркуванням “18+”. Експерти впевнені, що подібні закони й цензура спрямовані на відволікання уваги.

“Їм потрібен внутрішній ворог. Їм потрібно придумати внутрішнього ворога, на якого можна спихнути всі проблеми. Те, що ми маємо, — це просто симуляція, це бажання показати, що в нас є вороги, через яких ми не можемо нібито стати на повний зріст. Це не Путін, який при владі 30 років перебуває, а ось у нас внутрішні вороги — ЛГБТ, Навальний та інші”, — сказав російський журналіст, письменник Сергій Лебеденко.

Цензура в Росії в майбутньому буде тільки посилюватися, вважають аналітики. Кремль дуже зацікавлений у створенні російських аналогів міжнародних ресурсів, які вони зможуть контролювати. Перетворити інтернет на “Splinternet” — за прикладом Китаю.

“Майбутнє цензури в Росії являє собою унікальне злиття технологічних рішень і політичної волі, що призводить до спроб ізоляції російського сегмента інтернету від світової мережі. При цьому реалізація Splinternet-сценарію може викликати глибокі зміни у світовому інформаційному просторі, підриваючи глобальну єдність і можливість вільного обміну ідеями”, — йдеться в дослідженні “Теплиці соціальних технологій”.

При цьому дослідники впевнені, що боротьба з цензурою в Росії можлива. Слід об’єднувати зусилля активістів, правозахисників і технологічних експертів для розроблення стратегій та інструментів, які можуть обійти обмеження і зберегти вільний обмін інформацією.

Читайте також: Як працює цензура Кремля — подробиці розповів російський журналіст

Раніше повідомлялося, що російські бібліотеки негласно отримують цілі списки небезпечних письменників, твори яких підлягають подальшому вилученню.

Прямий ефір