Є два треки відшкодування Росією збитків, завданих Україні. Перший стосується використання заморожених на Заході російських активів, другий — оплати поза цими коштами. Щодо першого, то вже є консенсус, що ці кошти — як державні, так і приватні — потрібно використовувати. Про це сказав голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський в ефірі FREEДОМ.
“Сьогодні дискутується питання, як ці гроші мають бути використані. Йде активне обговорення різних схем у межах “Великої сімки”. Далі до цього обговорення приєднається Європейський Союз. Є кілька варіантів. Один із найбільш реалістичних, як мені здається, — надання Україні позики на дуже щадних умовах під заставу російських активів, заморожених у країнах-партнерах… Друга версія — використовувати частину доходів, які сьогодні отримують російські власники цих заморожених коштів для передачі Україні на так зване поточне відновлення, покриття поточних проблем. Яка із цих схем запрацює? Чи, можливо, це буде якась комбінована схема? Подивимося. У червні [збирається] “Велика сімка”, наступного тижня буквально — конференція з відновлення України у Берліні, яка відбудеться 11-12 червня. Тобто інформацію ми отримаємо”, — прокоментував гість ефіру.
Компенсація збитків поза цими коштами, на переконання Бураковського, залежатиме від ситуації на полі бою і від того, наскільки не лише партнери України, але й міжнародна спільнота “підтримуватиме українські ініціативи і, зокрема, українську формулу миру”.
Гість ефіру додав, що плани відновлення України безпосередньо пов’язані з наданням військової допомоги: що більше її буде, то менше доведеться відновлювати.
“Якщо говорити цинічно, то зрозуміло, що залучення наших партнерів до збройної боротьби з Російською Федерацією має бути, звичайно, більшим. Тут ідеться і про надання далекобійних ракет, і про надання більших обсягів військової допомоги… Повинні посилюватися економічні санкції проти Російської Федерації. Я думаю, що саме тут наші партнери мають чітко розуміти: більше допомоги сьогодні — менше руйнувань сьогодні та менше витрат на відновлення завтра. Дуже проста формула. І в цьому сенсі, на мою думку, сьогодні є певний політичний консенсус. Але, на жаль, рішення ухвалюються не так швидко і не так комплексно, як би нам хотілося”, — сказав Ігор Бураковський.
Читайте також: Відновлення України — безпрецедентне історичне завдання: про аспекти, терміни та джерела фінансування розповів Бураковський