Кремль відправляє воювати проти ЗСУ не лише громадян Російської Федерації, а й мешканців окупованих територій. Вважаючи Крим своєю територією, Москва посилає українців на війну проти співгромадян.
Одні поїхали захоплювати південь та схід України з російської глибинки, інших – мобілізували у Донецьку та Луганську, треті – вирушили на так звану спецоперацію з окупованого Кримського півострова. Більшість із них мають російські документи, але не всі вони – корінні росіяни. І не всі повертаються додому живими.
Окрім цього щороку з моменту окупації півострова Росія закликає кримчан до своєї армії. І карає тих, хто хоче служити.
“Звичайно, якщо йдеться про незаконний призов до окупаційної армії, то тут відповідальність мають нести не лише військові комісари. Тут також мова йде про прокурорів, які звинувачують кримчан за ухиляння від служби в російській армії. Тут також йдеться про суддів, які розглядають ці кримінальні справи”, – розповів аналітик “КримSOS” Євген Ярошенко.
За даними Прокуратури автономної республіки Крим, за роки окупації Росія призвала не менше 34 тисяч кримчан до лав своєї армії. А це військовий злочин. В організації «Крим SOS» кажуть, що військових злочинців, а саме тих, хто оголошує призов жителів Криму до російської армії, досить легко вирахувати, використовуючи відкриті джерела інформації. Поки що відомо про 18 військових комісарів, які підпорядковані окупаційній адміністрації РФ.
А українські правоохоронці поки що оголошує заочні вироки цим людям.
“Ми відстежуємо і самі факти незаконного призову громадян України до російської армії, і, відповідно, переслідування тих громадян України, які відмовлялися служити у збройних силах держави-окупанта, щодо яких відкривалися кримінальні справи, ухвалювали вироки за ухиляння від такого призову. Цю інформацію ми відстежуємо та даємо правову оцінку”, – розповів керівник прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігор Поночевний.
Весь березень сарафанне радіо розносило по Криму новини про те, що так звана спецоперація виявилася не такою вже швидкою та успішною, якою її планували в оточенні Володимира Путіна. А першого квітня стартував незаконний призов до російської армії.
І поки військове керівництво на місцях заспокоює, що троковики не братимуть участі у так званій спецоперації, у Криму зростає попит на так званий білий білет. “Відкосити” від армії на окупованому півострові зараз – це підстрахуватися на випадок, якщо воювати відправлять.
“Для всього міста демотивуючий момент, коли всі бачать ці швидкі допомоги – це напружує. Повертаючись у 2014 роки, морпіхи з 810 бригади та ті, що перекинулися на російську сторону, пояснювали, що зробили це тому, що хотіли уникнути можливого кровопролиття. У результаті зараз вони виявилися його першопричиною, його рушійною силою, його “гарматним м’ясом”, – каже Керівник програм безпеки Центру глобалістики “Стратегія XXI” Павло Лакійчук.
Ще більше не захотілося служити після того, як українські ракети втопили крейсер «Москва». По-перше, знайшлися родичі загиблих строковиків. А по-друге, стало зрозуміло, що навіть на воді бути у складі воюючої російської армії – небезпечно.
“До потоплення Москви і ще раніше Саратова, в принципі, морякам не страшно було служити. Війна йде на березі, десь у полі. А на кораблях ми стріляємо, ворога не бачимо – мішенню себе ніхто не вважав. Виявилося, що все трохи інакше”, – розмірковує Лакійчук.
У середині березня українська розвідка повідомила, що до участі у бойових діях на території України можуть залучити 17-18-річних юнаків та дівчат, які перебувають у російському військово-патріотичному русі “Юнармія”. І Крим тут грає також не останню роль.
“Особливе занепокоєння викликає Севастополь. Тому що, за даними одного з рейтингів діяльності “Юнармії”, Севастополь серед так званих суб’єктів федерації посідає перше місце. Це означає, що саме із Севастополя можуть залучити громадян України до війни проти власної держави”, – сказав Ярошенко.
Якщо ці розвідки виявляться правдивими, до війни можуть залучити близько двох тисяч дітей.
“Юнармія” це та структура, у якій відбувається як різного типу навчання, спрямоване підготовку до військової служби. Там також відбувається військово-патріотичне виховання, яке прищеплює ідеологію «русского мира» та ненависть до України, до Європи. Тому у лавах “Юнармії” можна побачити найбільш підкутих пропагандою бійців. Це може призвести до того, що за допомогою юнармійців РФ намагатиметься поповнити свої військові втрати”, – зазначає Ярошенко.
У Кремлі поки що не наважуються визнати, що Росія напала на Україну. Про мобілізацію поки що теж нічого не говорять. Воювати проти української армії зараз примушують лише на окупованій території Донбасу.
“Вони прийняли Крим у РФ і не можуть проводити там відкриту мобілізацію як таку. На їхню думку, це регіон Росії, і результатом мобілізації може бути паніка – якщо почали проводити в одному регіоні, то будуть і наступні. А окуповані території хотіли такий самий статус, як Крим, але вони його не отримали, отримали ще веселіше. Їм кажуть: “Ми – окремо, ви – окремо. Ви хотіли, щоб вас звільнили, вперед – звільняйте самі. Ви будете тими передовими загонами”, – каже Лакійчук.
“У Криму оголосили призов громадян України у збройні сили Російської Федерації. На території тимчасово окупованих Донецької та Луганської областей я навіть не назву це мобілізацією та призовом. Це просто насильницьке залучення чоловіків до ведення бойових дій на підконтрольній Україні території. Тобто там немає офіційного призову. Офіційної процедури немає”, – міркує Поночевний.
Але що робити, якщо вас відправили воювати проти України? Для початку – не вчиняти військових злочинів і за можливості здатися в полон.
“З одного боку, вони є жертвами збройного конфлікту, жертвами військових злочинів, тому що їх примусово змусили служити у збройних силах держави-агресора. Якщо такий кримчанин, навіть примусово призваний служити у збройних силах Російської Федерації, прийшов воювати на територію України і під час ведення бойових дій скоїв військовий злочин, наприклад, обстрілював цивільне населення, вбивав мирних, знищував об’єкти цивільної інфраструктури, варіантів може бути безліч. Такий громадянин має на собі кримінальну відповідальність”, – розповів Поночевний.
Читайте також:
Придністров’я може закидати диверсантів як до Одеси, так і до Кишинева – політолог
Європа та НАТО дивляться на Україну тепер інакше – країна знайшла своє місце. Інтерв’ю з Потапенко