У Казані влада розпорядилася відправити чиновників на вихідні, школярів на канікули, а офісних працівників на дистанційну роботу. Місцеві жителі у соцмережах пишуть, що городянам порекомендували носити із собою паспорти, не їздити старими машинами та не користуватися електросамокатами. У місті готуються до саміту БРІКС, який проходитиме з 22 по 24 жовтня. Свою участь у заході підтвердили 33 країни. Приїдуть, зокрема, лідери Китаю, Індії, Бразилії та Ірану. Для Росії саміт стане найбільш статусним міжнародним заходом із початку повномасштабної війни проти України, інформує FREEДОМ.
Казахстан у найближчому майбутньому не планує приєднуватися до БРІКС, хоча президент Токаєв отримав запрошення про вступ до цієї організації, розповів радник глави держави. Але на саміт до Казані Токаєв приїде — планує виступити на розширеному засіданні.
“Нині і, швидше за все, в найближчому майбутньому Казахстан утримається від подання заявки до БРІКС, у тому числі з урахуванням багатоступеневого процесу розгляду питання про членство. Він віддає пріоритет ООН як універсальній та безальтернативній організації, в якій можна і потрібно обговорювати всі актуальні міжнародні проблеми”, — заявив радник та прессекретар президента Казахстану Берік Уалі.
Відмовився їхати до Путіна до Росії наслідний принц та прем’єр-міністр Саудівської Аравії Мухаммед ібн Салман Аль Сауд. Про те, що Кремль хотів би бачити його на зустрічі БРІКС, повідомив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.
Втім, Саудівську Аравію не можна назвати союзником Росії. Відносини між двома країнами погіршилися ще 2020 року. Тоді Москва вирішила вийти з угоди ОПЕК+. У відповідь Ер-Ріяд збільшив видобуток нафти, що призвело до падіння цін нижче 30 доларів за барель. Тепер, як пише американське видання Fortune, Саудівська Аравія має великий план з нафти, який може вдарити по Росії.
“На відміну від саудівської, російська нафта не є дешевою у видобутку. Тому Росія погано підготовлена до ситуації низьких цін. Це пояснює російську логіку військової ескалації, яка потребує швидких успіхів на полі бою — до того, як ціни на нафту впадуть”, — наголосив науковий співробітник Лондонської школи економіки Люк Купер.
32 країни підтвердили участь у саміті БРІКС у Росії. У тому числі до Казані приїдуть голова Китаю Сі Цзіньпін, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент Бразилії Лула да Сілва, а також президент Ірану Масуд Пезешкіан.
“Ми візьмемо участь у саміті БРІКС і зробимо все, щоб підписати угоди”, — заявив президент Ірану.
Як зазначають експерти, спочатку БРІКС планувався як альтернатива “Великій сімці” (G7) — об’єднання, до якого входили Бразилія, Росія, Індія, Китай та Південна Африка. У січні 2024 року група розширилася. До неї приєдналися Єгипет, Ефіопія, Об’єднані Арабські Емірати та Іран.
Більшість країн-членів БРІКС, крім Індії та Бразилії, є частиною китайської ініціативи “Один пояс — один шлях”. Причому останнім часом КНР активно розвиває контакти із Бразилією, купуючи близько третини бразильського експорту.
Індія тим часом залишається єдиним членом БРІКС зі зростаючими стратегічними зв’язками із Заходом. Відносини Нью-Делі з Пекіном стають дедалі напруженішими.
“Коли почалося бездумне розширення БРІКС, стало очевидно, що ця організація, крім економічного майданчика, поки не є нічого більшого. Індія та Китай, власне кажучи, — країни, які мають серйозні проблеми у відносинах. По суті, це регіональні противники та конкуренти, які періодично вступають у прикордонні конфлікти. Спроба запросити Іран і, наприклад, сусідство Саудівської Аравії, також говоритиме про те, що БРІКС не може бути ні військовим, ні політичним союзом”, — зазначив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
На цьому саміті, як пише Bloomberg, Росія має намір запропонувати провести зміни у транскордонних платежах між країнами БРІКС. Мета Москви — обхід глобальної фінансової системи, а, отже, санкцій.
Читайте також: Великий український день у Брюсселі — підсумки зустрічей президента Зеленського