Як Росія намагається обходити нафтові санкції — обсяги тіньового експорту (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: censor.net

Росія експортує за допомогою тіньового флоту близько 70% нафти, йдеться у звіті Київської школи економіки. Старими танкерами під різними прапорами країна-агресор перевозить майже всю сиру нафту та 40% нафтопродуктів. Крім того, Москва розпочала розконсервацію тих суден, які потрапили під західні санкції, повідомляє FREEДОМ.

Росія витратила на створення тіньового флоту танкерів близько 10 млрд дол. Західні санкції щодо окремих кораблів та їх власників не змогли суттєво вплинути на експорт російської нафти, роблять висновок аналітики.

“У червні 2024 року експорт досяг 4,1 млн барелів на день. На момент набрання чинності обмеженнями цін на сиру нафту, в грудні 2022 року, цей показник становив лише 2,2 млн барелів на день… Станом на червень 2024 року 70% морського експорту російської нафти здійснювалося на судах тіньового флоту, зокрема — 89% сирої нафти та 38% нафтопродуктів”, — йдеться у звіті Київської школи економіки.

За її підрахунками, у російському тіньовому флоті близько 430 танкерів. Під санкціями — лише 72 судна. Крім того, останнім часом як мінімум 21 танкер із цих 72 повернувся до роботи.

“Темпи повернення танкерів у стрій зростають: за перші 10 днів жовтня, згідно з даними відстеження суден, зібраних Bloomberg, щонайменше сім танкерів прийняли вантаж. Для порівняння: у серпні та вересні їх було шість”, — пише Bloomberg.

Перешкодити Росії отримувати надприбутки від продажу нафти може не тільки посилення санкційної політики, а й загальний тренд на зниження цін. Аналітики Bloomberg прогнозують, що сировина подешевшає до 50 дол. за барель. Річ у тому, що один із найбільших покупців — Китай — значно скоротив імпорт. Крім того, вплинула на ситуацію на ринку інформація про те, що найбільший виробник нафти в ОПЕК Саудівська Аравія збирається наростити видобуток.

“Заява найголовнішого ньюсмейкера світу — президента Сполучених Штатів, який говорить про те, що не рекомендував би Ізраїлю брати та атакувати цю інфраструктуру, підняло ціни до 80 дол. Але навіть це не дозволило цінам утриматися. І що ми маємо у результаті? Ми маємо сувору та точну тенденцію до зниження ціни”, — зазначив заступник директора Асоціації енергетичних та природних ресурсів України Андрій Закревський.

Впливають на можливості Росії продавати нафту й атаки на нафтопереробні заводи. Наслідком стало підвищення ціни на бензин у самій РФ. Даються взнаки і обмеження на постачання високотехнологічного обладнання для галузі. Його дефіцит змушує Москву переплачувати, отже, підвищує собівартість продукції.

“НПЗ, які давали досить високу вигоду на переробці нафти, ті НПЗ, які були сучасними, енергозберігаючими, будувалися на основі європейських технологій, останні півтора року працюють епізодично, тобто вони постійно стають на капітальні ремонти. Я сказав би, що і “прильоти” українських дронів, і санкційна політика, яку ввели європейці, звичайно, скоротила обсяг переробки на 14%”, — каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Нафтогазові доходи залишаються основним джерелом наповнення російського бюджету. Експерти підрахували: зменшення ціни на Urals до 60 дол. за барель може призвести до того, що за підсумками 2024-го російський бюджет недорахується 0,5 трлн рублів.

Читайте також: ЄС варто ухвалити новий пакет санкцій проти Росії через тіньовий флот, — глава МЗС Латвії

Раніше повідомлялося, що Британія підозрює 37 компаній щодо допомоги Кремлю в обході нафтових санкцій.

Прямий ефір