Як рішення Путіна почати війну проти України змінило життя в Росії — думка глядачів телеканалу FREEДОМ і опозиційного політика Олександра Осовцова

Иллюстративный коллаж: gettyimages.com

Мільйон квадратних кілометрів у Росії вразливий для ударів з боку України. Про це повідомляє російське видання “Верстка”. Там порахували, що з вересня 2023 року ця територія збільшилася втричі — більш ніж на 300 тис. кв. км. У зоні ураження опинилися Санкт-Петербург, Нижній Новгород і Ярославль.

Раніше в Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України заявили, що було б дивно сподіватися на війну тільки на українській території. Наслідки агресії будуть дедалі більше відчутні й на території Росії.

Це призводить до того, що в Росії зростає невдоволення війною. За даними ГУР, проти мобілізації виступає вже майже 70% населення.

Росіяни починають бачити реальну картину війни

Кількість атак на основні об’єкти критичної та військової інфраструктури, ймовірно, зростатиме. Так вважає начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. За його словами, цивільне населення Росії нарешті бачить реальну картину війни.

“Вони бачать охоплені вогнем нафтобази, зруйновані будівлі заводів і фабрик. Усе це корисно. Війна з Росією може завершитися тільки одним способом: встановленням справедливості з поверненням того, що було втрачено”, — заявив він.

Атаки на режимні об’єкти в Росії останнім часом почастішали. Здебільшого обстрілам піддаються нафтобази та нафтопереробні заводи. Вранці 1 лютого під містом Строїтель у Бєлгородській області збили чотири дрони, заявили в російському оборонному відомстві. Також була атакована Нижегородська область. Найбільших обстрілів останнім часом зазнали Курська і Московська області.

У Кремлі вирішили скинути відповідальність на самих росіян. Зокрема, хочуть змусити бізнес купувати оборонні засоби захисту.

“Кремль і влада наполягали на тому, що порятунок потопаючих — це справа рук самих потопаючих, і пропонували великому бізнесу самим скидатися і купувати засоби радіоелектронної боротьби, щоб закривати свої великі об’єкти від української безпілотної авіації”, — розповів військовий аналітик, співробітник Служби безпеки України (2004-2015 рр.) Іван Ступак.

У Росії заборонили проліт будь-яких авіаоб’єктів над нафтобазами та нафтопереробними заводами. Дозвіл є тільки у військових літаків і високопоставлених осіб. Для перехоплення дронів у Росії в глибокому тилу розгортають підрозділи радіоелектронної боротьби та вночі на північному заході Росії відключають мобільний інтернет. Експерти вважають цей захід безглуздим.

“Ці ж самі російські фахівці говорять про те, що нічого не заважає відправляти ці безпілотники вдень, коли стільникові дані буде знову відновлено і вони працюватимуть у повному обсязі, не вдасться вимкнути повністю лінію стільникових даних від високомобільного інтернету на догоду захисту від літаючих об’єктів”, — підкреслив Ступак.

Міністерство оборони України цього року планує підписати контракти на сотню тисяч безпілотників. Загалом зараз на ринку працює понад 200 українських компаній, які займаються безпілотниками або сервісами та продуктами у сфері дронів. Президент Володимир Зеленський зі свого боку заявляв про намір налагодити логістику та виробництво вітчизняних дронів, що має збільшити кількість безпілотників до мільйона вже цього року.

Телеканал FREEДOM провів опитування серед своїх глядачів на тему: “Як рішення Путіна почати війну проти України змінило життя в Росії?” Серед найцікавіших коментарів:

  • “Напавши на Україну, Путін добив РФ. Але виявилося, що росіяни підтримують його в цьому! Інакше б давно скинули як Януковича. Але Путін і “народ” РФ — це одне ціле. Скоро РФ чекає розвал, громадянська війна, життя по підвалах. Закричать тоді: “Путін нас обманював!” Але де вони були до цього і чому спали, коли цей воєнний злочинець заливав кров’ю Україну?”
  • “Одиниці тільки не підтримують Путіна. А переважна більшість шалено підтримує. Точно так було і з Гітлером свого часу. Але кому по-справжньому боляче за країну і майбутнє своїх дітей, той обов’язково бореться з рашизмом. Як його дід чи батько з фашизмом боролися. У якій формі — це вже кожен сам має вирішувати. Але більшість тих росіян, хто “проти”, просто боягузи”.
  • “У нас у вахтовій сільгоспбригаді ніхто війну проти України не підтримує”.
  • “Усі якось завмерли в очікуванні. І у всіх одне питання: коли ж усе це хоч якось закінчиться? Жити поки що можна, тому що ЗСУ по житлових кварталах не бомблять”.
  • “Порядних людей — у в’язниці та психлікарні, а балом заправляє нечесть, яка відправляє бидло в сусідню країну вбивати, руйнувати та грабувати”.
  • “Після початку війни життя у людей у РФ погіршилося в рази. Рубль обвалився у 2 рази, інфляція зросла на більш ніж 100%. Простий приклад із тими ж яйцями: до “СВО” вони коштували 50 руб. за десяток, а зараз — 150-200 руб. Усі продукти та товари подорожчали у 2-3 рази. Якісні імпортні товари замінили на дешевий китайський ширвжиток за нереальні ціни. Німецькі, корейські, японські авто замінили на китайські колимаги, які ніхто не купує через те, що ціни на них як у “Мерседесів”. Імпортних ліків немає, люди їх замовляють з-за кордону через знайомих. Після початку путінської війни всі рублеві заощадження росіян знецінилися у 2 рази слідом за обвалом рубля. Отже, народ став у 2 рази біднішим. Росія стала ізгоєм і сировинним придатком Китаю. Репресії та розправи з інакомислячими — божевільні. Путіна стала ненавидіти більшість росіян, це видно з того, які кілометрові черги шикувалися у виборчі штаби [кандидата в президенти РФ] Надєждіна, а в штаби Путіна взагалі ніхто не приходив. Люди голосують проти Путіна, проти воєнного злочинця. Якщо Путін залишиться при владі, то рано чи пізно це призведе до палацового перевороту”.
  • “Нормальні люди — на правильному боці, тільки ось силова підтримка — на іншому. Але це все тимчасово”.

Читайте також: Обвал експорту і проблеми з економікою: наслідки атак на російські нафтопереробні заводи в огляді експертів

ОЛЕКСАНДР ОСОВЦОВ: Через рік-півтора можна очікувати лавину протестів

Свою відповідь на запитання “Як рішення Путіна почати війну проти України змінило життя в Росії?” в ефірі телеканалу FREEДOM озвучив російський опозиційний політик, член Ради З’їзду народних депутатів РФ Олександр Осовцов.

— Як війна Путіна змінила ваше життя, життя ваших родичів, знайомих у Росії?

— Моє життя не сильно змінилося, тому що я давно не тільки не живу в Росії, а й не буваю там. Мене в РФ оголосили “іноагентом”, членом “небажаних організацій”.

Зрозуміло, у мене в Росії залишилися і друзі, й знайомі, й родичі. Я цікавлюся ширшим контекстом того, що відбувається у РФ. І все це разом складається в єдину картину того, що відбувається.

Як у будь-якій воюючій країні, у Росії починаються проблеми. Російсько-фашистська влада спочатку прагнула швидко здобути перемогу. Але тут вони обламалися — війна триває два роки.

На другому етапі найважливішим для них завданням (крім завдань, які вирішуються на фронті) було — довести всьому населенню, що в Росії все гаразд, що війна — війною, а обід за розкладом. Але проблеми неминучі з обідом, а також зі сніданком і вечерею. І навіть без жодних атак безпілотників, наприклад, у Новосибірську взимку прориває труби в житлових кварталах. А в Новосибірську зима не найбільш “кайфова” пора року. А все через те, що гроші йдуть на ті потреби, які дуже далекі від Новосибірська, гроші йдуть на війну, на вбивство людей, які їм нічого поганого не зробили. І в цей час населення Росії замерзає.

Інший фактор. У Росії зникли яйця. Зараз із цього приводу вживають термінових заходів — яйце для імпорту шукають по всьому світу. А куди поділися російські яйця? А що, не можна було замість того, щоб воювати, вкласти кошти у виробництво яєць?

Більш актуальними такі роздуми стають, коли почалися протести в Башкортостані. І це триватиме і в інших регіонах. Протестний процес неминучий. Так, часто повільний, але він триватиме.

— Один із глядачів телеканалу FREEДОМ пише, що після початку повномасштабної війни життя людей у Росії суттєво погіршилося. Рубль обвалився вдвічі, інфляція зросла на більш ніж 100%, ті самі яйця подорожчали в 3-4 рази, як і інші продукти та товари. Німецькі, корейські, японські автомобілі замінили китайськими, але за захмарними цінами. Імпортних ліків немає. При цьому посилилися репресії. У підсумку, пише глядач, Путіна стали ненавидіти більшість росіян. Але якщо подивитися з точки зору обивателя, який вірить Путіну, то виживати можна. А в якій перспективі виживати? Чи є критична стійкість путінського режиму?

— Стійкість цього режиму наразі ґрунтується насамперед на великій кількості бандитів типу Росгвардії. І їх поки що бояться. І невипадково Росгвардію озброюють не тільки автоматами і кулеметами, а вже й танками, й бронемашинами. Режим таким чином збирається захищатися. Цю силову частину населення Росії намагаються посилено забезпечувати.

Злам режиму настане тоді, коли вже на силовиків почне не вистачати грошей. Тоді вони спрямують зброю проти режиму. Коли це настане, ми поки що точно не можемо сказати. Але не думаю, що на це піде 10 років або навіть 5 років.

У нинішньому форматі російська економіка довго не виживе в сучасному світі. І ми вже бачимо, як не вистачає того, не вистачає цього. Літаки перестають літати. На ракети поки вистачає, на решту вже починає не вистачати.

Тому я думаю, що цей процес прискорюватиметься спочатку повільно, а потім з якогось моменту він піде лавиноподібно. Можливо, у перспективі року, можливо, півтора року.

Читайте також: За гроші, витрачені на війну, Путін міг би розв’язати всі проблеми ЖКГ: експерти назвали причини комунального колапсу в Росії

Прямий ефір