Після початку повномасштабної війни проти України російська окупаційна влада на базі регіонального українського телебачення відкрила свої власні місцеві ЗМІ. Інтернет на тимчасово окупованих територіях працює з перебоями, тому головну роль росіяни відвели телебаченню. Місцеві канали копіюють стиль і манеру роботи федеральних медіа: глядачів намагаються переконати в правильності дій російської влади, інформує FREEДОМ.
Після повномасштабного вторгнення в Україну перше, що зробила Росія на тимчасово окупованих нею територіях — заблокувала доступ до українських джерел інформації. Уже до літа в захоплених регіонах Кремль розгорнув кілька місцевих телеканалів: у Херсонській області — телеканал “Таврія”, у Запорізькій — “ЗаТВ”, у Маріуполі — “Маріуполь 24”. Їхнє наповнення мало чим відрізняється одне від одного, а матеріали просякнуті проросійськими наративами.
“Один з основних меседжів був спрямований на те, щоб переконати населення в необхідності інтеграції в Російську Федерацію. Тобто один з основних меседжів — Росія тут назавжди, Росія тут надовго. По-друге, розширення розмови про ненависть до України, мову агресії”, — пояснив медіаексперт Інституту масової інформації Дмитро Баркар.
Видання “Верстка” з посиланням на джерела пише, що ці новостворені російські ЗМІ відчувають великий кадровий голод. Майже всі українські професіонали виїхали з окупації або відмовилися від співпраці, а російські фахівці не поспішають їхати до Маріуполя, Генічеська чи Мелітополя. Хоча дев’ять років тому охоче їхали в анексований Крим.
“Заманювали хорошими зарплатами, кліматом і перспективами отримання житла. Не все з цього збувалося, але багато хто, особливо технічні працівники — оператори, режисери — цілком собі туди виїжджали. І залишалися задоволені. А зараз немає ні охочих їхати на “нові території”, ні тих, хто кличе туди. Ніхто не розуміє, чи надовго ця робота. Зате всі розуміють, що там стріляють”, — із розслідування “Верстки”.
“Репортери без кордонів” із посиланням на власні джерела повідомляли, що заманити телевізійників на окуповані території вдається тільки великими грошима: росіянам пропонують 150-200 тис. рублів на місяць. Але здебільшого медіаменеджери намагаються вербувати студентів місцевих журфаків і школярів — якість не та, зате вони обходяться дешевше.
“Ніхто з українців, які живуть там, при здоровому глузді не хоче ставати в кадр, тому що всі розуміють, що території будуть відвойовані Україною досить скоро. І що далі? І тому доходить до того, що росіяни ставлять у кадр неповнолітніх журналістів, якщо їх можна назвати журналістами, ось які за їхньою вказівкою дуже радісно щось віщають”, — зауважила директор ГО “Детектор Медіа” Галина Петренко.
За словами співрозмовників “Верстки”, пряме управління молодими у всіх розуміннях редакціями взяв на себе гендиректор телеканалу “Санкт-Петербург” Олександр Малькевич.
“Давайте будемо інтегрувати журналістів нових регіонів у величезну російську тканину!”, — заявив Малькевич.
Малькевича знають ще й як одного з наближених Євгена Пригожина, творця приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер”. Також, за інформацією “Верстки”, він має добру репутацію у першого заступника голови адміністрації президента Путіна Сергія Кирієнка. Своє управління новими медіаактивами Кремля Малькевич звів до пошуку, як він сам каже, молодих талантів і патріотів Росії.
“Мені, якщо чесно, це нагадує якийсь період Османської імперії, коли османи захоплювали дітей, вирощували з них яничар. І це були такі люди без пам’яті про те, що насправді їхнє життя і їхні сім’ї зруйнували. І це були дуже віддані тоді османському режиму воїни”, — зазначила Петренко.
Але головна проблема для розвитку і федеральних, і місцевих проросійських медіа на окупованих територіях — це конкуренція з українськими ЗМІ, кажуть джерела розслідування видання “Верстка”.
“Заходить до закладу людина, яку присутні знають як співробітника адміністрації або як симпатизуючого місцевому, — і за неї працівники “переклацують” умовний УНІАН ТБ на “Перший канал” або “Таврію”. Якщо він попрощається, вийде і постоїть тихо кілька секунд зовні — цілком може почути, як усередині знову вмикають українське ТБ”, — з розслідування “Верстки”.
За словами українського медіаексперта Отара Довженка, на сьогодні немає жодного достовірного дослідження медіаспоживання на окупованих територіях. Окремі розповіді та свідчення не можна екстраполювати на все населення.
Читайте також: “Ми можемо показати те, до чого призвела пропаганда”: виставка плакатів відкрилася в київському метро (ВІДЕО)
Нагадаємо, головний рабин України Моше Реувен Асман заявив, що окупанти РФ вчиняють масові звірства в Україні, тому що їхні голови забиті російською пропагандою, яка роками розповідала, що українці — це фашисти.