Як працюють малі союзи України з сусідами — подробиці

Прапори країн Люблінського трикутника — України, Польщі, Литви. Фото: president.gov.ua

Протягом кількох років Україна ініціювала коаліцію чотирьох малих безпекових альянсів для захисту від Росії. Зокрема, йдеться про такі проєкти, як Люблінський трикутник (Україна-Польща-Литва), “Квадрига” (Україна-Туреччина), асоційоване тріо з Грузією та Молдовою, а також альянс із Польщею та Великою Британією, повідомляє FREEДОМ.

Країни-учасниці Люблінського трикутника — Литва й Польща — мають намір докладати всіх зусиль, щоб Україна стала членом НАТО і ЄС. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за підсумками зустрічі з польським і литовським колегами. Союз Київ-Вільнюс-Варшава було засновано 2020 року. Його основне завдання — координація спільних дій щодо політичного, економічного та культурного співробітництва в регіоні. А після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, на перше місце стало питання безпеки.

“Дякую Литві за рішення передати Україні зенітні системи, які посилять захист нашої енергетичної системи. Я радий, що ми приймаємо такі рішення, саме в такому форматі Люблінського трикутника. Це очевидно — реальними справами доводить, наскільки важливою є співпраця між нашими державами”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

“Ми зустрічаємося для того, щоб підтримати, порадити, знайти можливості подальшої допомоги Україні. Також і на міжнародній арені, зокрема — Європейський Союз і НАТО”, — сказав президент Польщі Анджей Дуда.

“У Литві ми маємо різні економічні та політичні суперечки, але не маємо жодних розбіжностей щодо підтримки України”, — зазначив президент Литви Гітанас Науседа.

За кілька тижнів до початку повномасштабного російського вторгнення Україна уклала також військово-економічний союз із Польщею та Великою Британією. У союзі з Лондоном Київ отримав не тільки політичну підтримку, розширилося й військове співробітництво. До моменту підписання договору Королівство поставило в Україну партію летальної зброї, для цього Британські ВПС виконали 8 рейсів.

Також у рамках блоку НАТО Велика Британія відправила свій контингент у сусідні з Україною країни Балтії, що є стримувальним фактором.

“Ми надаємо хоробрим українцям допомогу в бойовій підготовці, обладнання та боєприпаси, які вкрай необхідні для відбиття варварського вторгнення Росії. Ми будемо підтримувати Україну доти, доки це буде потрібно”, — заявив міністр оборони Великої Британії Бен Воллес в інтерв’ю Sky News.

При цьому Польща не тільки сама відправляла оборонне озброєння Україні, а й надала транзит для поставок з інших країн.

“Ми знаємо, що коли Україна буде в НАТО, то ми будемо в більшій безпеці. Польща — це справжня братська країна для України. Ми передали Україні БМП Rosomak, які стоять тут — за нами, набори гаубиць і мінометів RAK. У майбутньому вони стануть важливою частиною в українській армії”, — сказав прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

Створення малих союзів у Європі, також підтримують і Сполучені Штати.

“Якщо члени НАТО поділяються на формати партнерських відносин або на певні групи, щоб допомогти наростити потенціал і колективними зусиллями зміцнити Альянс, ми хотіли б це підтримати”, — сказала під час брифінгу постійна представниця США при НАТО Джуліанна Сміт.

Ще один важливий для України союз — так звана “Квадрига” з Туреччиною. Він стосується партнерства в авіакосмічній та оборонно-промисловій сферах і включає близько 30 проєктів. Серед них — будівництво корвета на верфі в Стамбулі для потреб Військово-морських сил України, передача турецьких ударних безпілотників Bayraktar. Експерти підкреслюють, оскільки західні країни не мають юридичних зобов’язань щодо захисту України, вона самостійно ініціює подібні союзи.

“Вони це роблять з якоюсь певною метою. Ось, наприклад, Вишеградська четвірка. Це була угода між Польщею, Угорщиною, Чехією та Словаччиною щодо координації спільних зусиль для вступу цих країн до Європейського Союзу і НАТО. Мета виконана, відповідно — Вишеградська четвірка залишається лише формальною організацією”, — сказав експерт з міжнародних питань Тарас Семенюк.

За словами експертів, поки триває війна, ефективність малих союзів для України з країнами-членами Північноатлантичного альянсу набагато вища, ніж із самим блоком загалом.

Читайте також: Конфігурація майбутніх малих союзів залежатиме від позиції України щодо свого післявоєнного майбутнього, — Тишкевич

Раніше політолог Володимир Фесенко висловив думку, що регіональні альянси закладають зараз основу нової архітектури європейської безпеки.

Прямий ефір