У ніч із 5 на 6 червня російські війська підірвали дамбу на Каховській гідроелектростанції, розташованій на річці Дніпро в Херсонській області в зоні російської окупації, що призвело до масштабної екологічної катастрофи.
Після підриву ГЕС у Херсонській області розпочалася масова евакуація населення. У зоні затоплення опинилося близько 80 населених пунктів.
Підрив електростанції посилив загрозу катастрофи на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), яка вже існувала через мінування російськими окупантами. Вода в її ставки-охолоджувачі надходила з Каховського водосховища.
За фактом підриву росіянами Каховської ГЕС 6 червня Україна звернулася до Міжнародного кримінального суду (МКС). Генеральний прокурор України Андрій Костін підписав та направив документ, в якому українська сторона надає Офісу прокурора МКС Каріма Хана всю необхідну інформацію.
Андрій Костін назвав російську атаку на Каховську ГЕС – військовим злочином і додав, що зробить усе, щоб притягнути винних до відповідальності.
Імовірно, своїми діями росіяни хотіли зупинити контрнаступ Збройних сил України (ЗСУ).
Про те, чи вплинув підрив Каховської ГЕС на контрнаступальні плани ЗСУ — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Микола Маломуж, екс-керівник служби зовнішньої розвідки;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик;
- Іван Варченко, експерт із питань національної безпеки;
- Денис Попович, військовий оглядач;
- Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Скоригували плани
— Путін не мав шансів активно протидіяти нашій наступальній операції. Вони постійно били на випередження, були перелякані, прямо скажемо. Ми маємо розвіддані, що і на фронті багато хто чекав і думав, як же рятуватися від наших системних вогневих засобів.
Вони знають, що ми отримали нову техніку, озброєння і дуже багато боєприпасів. Тож Путіну залишалося кілька інструментів.
Це підрив Каховської ГЕС, це підрив на кримському напрямі “Кримського титану”, щоб створити хімічну атаку. Ну і, звісно, шантаж із підривом Запорізької атомної станції. Крайній варіант — застосування ядерної зброї.
Підрив Каховської ГЕС — це глобальна диверсія, і глобальна катастрофа світового масштабу. Але зараз вони спробували саме попередити наступ, тому що Росія отримала інформацію, що найближчими днями буде широкомасштабний наступ на півдні. Це Запорізький та Херсонський напрямок.
Вони вирішили, як би одним махом, зруйнувати наш формат наступальних операцій, припинити за рахунок підриву Каховської ГЕС.
Цей сценарій вони планували давно — завезли вибухівки до 100 тисяч тонн. Висадити в повітря Каховську ГЕС по-іншому було неможливо. Вона будувалася під ядерні удари, тож лише глибинна вибухівка. Росіяни мали всі креслення.
На даний момент вони, звичайно, десь відтягли наш наступ, бо це припинило низку комунікацій. Але з іншого боку вони фактично знищили свою першу лінію оборони.
Більше, звичайно, втратили росіяни, але вони цим пожертвували, бо нас боялися. Боялися, що саме цей наш наступальний формат із різних секторів Запорізької області у різних точках Херсонської області дозволить не лише перекрити цю артерію, а вже рухатися на Крим і зайти на півострів, а вони до цього не готові.
Але я думаю, що це невелика перешкода, вода сходить, і наші плани, як сказав Залужний та інші командувачі, ми скоригували одразу на ходу і далі працюємо у плані підготовки наступальних операцій.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: По підсохлому дну Каховського водосховища можна переміщатися
— Я впевнений, що це враховувалося, і не стало несподіванкою. Як тільки було висаджено в повітря Каховську ГЕС, наступного дня після засідання Ставки верховного головнокомандувача президент Зеленський сказав, що Генеральний штаб йому доповів, що це враховувалося і розроблялися плани, як ми будемо діяти у разі підриву.
Тепер ми будемо користуватися цією ситуацією, яка є зараз. Тому що ми це теж прораховували, коли готувався наш ось цей великий сьогоднішній наступ.
Зараз цими місцями, які вже підсохли, наші війська, в принципі, можуть переміщатися.
Можливо, однією з цілей підриву Каховської ГЕС росіяни мали відтягнути війська з лівого берега Дніпра біля Херсона на Запорізький напрямок. Вони, до речі, так і вчинили. Там були десантні підрозділи та морська піхота.
Наразі вони знову повертаються на ті позиції, з яких пішли на 10-15 кілометрів. Це видно. На жаль, Херсон вони вже знову можуть діставати артилерійськими системами, які не мають такої великої дальності дії, і Херсон обстрілюють.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Підривом Каховської ГЕС росіяни додали собі проблем
— Росіяни самі собі дуже великого удару завдали тим, що підірвали дамбу Каховської ГЕС.
З широкого захисного компонента, яким було Каховське водосховище, вони перетворили його на вузеньке русло річки Дніпро. 240 кілометрів додаткових турбот тепер у них точно буде гарантовано.
Те, що вони зараз намагаються посилити Запорізький напрямок, там, де їм особливо тяжко, для мене є сигналом, що українці досягають серйозних успіхів, якщо їм доводиться оголювати інші ділянки фронту.
Я абсолютно впевнений, що у них все буде тріщати по всій лінії фронту.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: Спроби атаки з боку Каховського водосховища можливі
— Зараз про те, що буде, коли все висохне, можна говорити з певним ступенем умовності теоретично.
Але цілком ймовірно, що така можливість, якимось чином форсувати те, що раніше називалося Каховським водосховищем, буде. Намагатися атакувати у тому напрямку.
Зараз ми можемо про це говорити лише як прогнози і якісь теорії. Ми шукаємо слабкі місця на різних напрямках.
ІВАН СТУПАК: Росіяни трохи не розрахували з підривом Каховської ГЕС
— Це був очікуваний хід. Ми чекали на нього ще десь торік. Ми знали, що приміщення ГЕС заміновано, а в машинній залі знаходилася величезна кількість вибухівки. Але ми сподівалися на якусь російську логіку, що, може, цього не станеться, може це тільки, щоб пошантажувати. Виявилося, що логікою не пахне.
Там радість: “Ура! Ми влупили хохлам і хочемо продовження. Що ще можна підірвати, щоб хохлам стало ще важче?”
Що цікаво, росіяни начебто проти війни, але не можуть програти. Тобто ця амбівалентність є повсюдно.
Є коригування в плані наступу, є невеликі зміни. Але президент Зеленський сказав, що це кардинально ніяк не вплине.
Російська Федерація мислить з погляду військового. Армійський підхід — є гідроелектростанція, ось ми її зараз підриваємо.
Є така інформація, що хотіли контрольовано підірвати, щоб водичка вилилася в праву сторону, затопила українські позиції, а ліву не топила. Ну, як завжди, не розрахували. Підірвали набагато сильніше.