Місто Святогірськ Донецької області перебувало під російською окупацією з 5 червня по 12 вересня минулого року. За 3,5 місяці путінські війська майже на 80% знищили міську інфраструктуру. В окупації опинилися 550 жителів. Наразі в цьому населеному пункті проживає 950 людей, а всього в громаді зараз залишається 2600. Як живуть люди в незламному Святогірську — у матеріалі журналістки FREEДОМ Анастасії Волкової.
Нині у Святогірську немає води, а в холодну пору року не буде централізованого опалення. Проте жителі користуються безкоштовними душовими, у місті працює пральня. Люди щодня отримують гарячі обіди, працює соціальний транспорт.
Коли росіяни захопили місто, то не пошкодували навіть Святогірську лавру. Масштабна пожежа охопила територію Всіхсвятського скиту Свято-Успенської Святогірської Лаври. Однак зараз, після низки відновлювальних робіт, тут продовжують проводити богослужіння.
Як зазначає голова Святогірської міської військової адміністрації (МВА) Володимир Рибалкін, завдяки міжнародній підтримці працює соціальна пральня.
“Тут шість пральних машин і чотири сушарки, приблизно на день вони обслуговують 25 людей. Це нам дуже допомагає, адже поки що питання з водопостачання та водовідведення вирішуються в місті Святогірськ, але такі проєкти — дуже важливі, оскільки люди повинні відчувати, що вони все-таки соціально захищені та мають можливість випратися, купатися, навіть у таких умовах, які є”, — сказав Рибалкін.
Співробітниця пральні Ольга в пральні веде облік усіх, хто бажає випратися. Каже, черга — на місяць наперед.
“Вересень у нас уже заповнено. На місяць одній людині можна зробити безкоштовно два прання”, — уточнила Ольга.
Готують у місті й безкоштовні гарячі обіди.
“Сьогодні пригощатимемо людей кашею і смаженою печінкою з цибулею. Також салат із капусти та буряка, пелюстка називається”, — розповів представник World Central Kitchen Роман.
Ця міжнародна організація щодня безкоштовно годує близько 900 жителів Святогірської громади.
“Щодня люди отримують гарячі обіди. Буквально всі гарячі обіди ми намагаємося тут роздавати, на місці, де вони можуть присісти і поїсти, можуть із собою взяти. І по місту ми розвозимо з 12:00 до 13:00. У нас п’ять точок по місту. І ще ми щодня годуємо Богородичне, де зараз живе 33 людини. Щодня вони отримують гарнір. Приблизно 200 грамів гарніру, 140-200 грамів м’яса, тушкованих овочів і салат. Щодня готуємо все свіже”, — зазначила представниця World Central Kitchen Катерина.
1 квітня поточного року у Святогірську відкрили соціальну душову.
“Зараз тут бак на 1200 літрів води. 25 людей сюди щодня записуються в чергу. День чоловічий, день жіночий. Є люди, які обслуговують цей модуль. Це все за грантові гроші донорів”, — уточнив голова міської військової адміністрації.
За словами співробітниці Марини, запис ведеться щодня, є черга. Але люди можуть приходити і несподівано. Не відмовляють у допомозі нікому.
“Зараз ми очікуємо на продовження нашого проєкту з французькими донорами, сподіваємося, що ще подовжать, бо проєкт дуже популярний, затребуваний, дуже необхідний нашому місту, бо немає води”, — акцентувала працівниця соціальної душової Ольга.
Є в місті й волонтерський центр, де люди можуть отримати гуманітарну допомогу: як одяг, так і продукти.
“У нас є резерв гуманітарної допомоги для тих людей, які можуть повернутися. У них немає своїх речей, але тут вони можуть отримати і гігієнічні набори, і продовольчі”, — зазначив Рибалкін.
За словами волонтерки Алли, у цьому центрі люди також отримують соціальний хліб.
“Щотижня привозять 500-600 буханок. Все отримують тут люди. І ліки, і “лікарі без кордонів” приїжджають до нас у поліклініку. Ходить соціальний автобус. У вівторок до Слов’янська, а в четвер — до Краматорська”, — доповнила Алла.
Днями у Святогірську знову запрацювала автозаправна станція. Поки що тут можна заправити машину дизелем і бензином, але представники АЗС обіцяють незабаром доставляти сюди і газ.
Марина і Вікторія — сестри. Живуть недалеко від міста. Кажуть, відкриття заправки дозволило їм нарешті повернутися до роботи.
“Це дуже важливо, тому що немає більше найближчих заправок ніде. Тільки Слов’янськ за 30 кілометрів, Ізюм — 30 кілометрів. Так що заправка потрібна”, — кажуть сестри.
Зараз у Святогірську відчувається гостра потреба в будівельних матеріалах. Те, що людям не можуть надати гуманітарні організації або місцева влада, вони купують у єдиному працюючому тут будівельному магазині. Це дає можливість заощадити кошти, щоб не їхати по необхідне до найближчих Слов’янська чи Краматорська.
“Наразі приблизно 518 домогосподарств залишається у Святогірську, в яких люди намагаються жити. 1,5 тис. людей не мають власного житла, бо воно розбите. Дуже великий відсоток, приблизно 1300 будинків, пошкоджено. Це по громаді загалом. Святогірськ — адміністративний центр громади. Тобто всі населені пункти, без винятку, були на лінії зіткнення. Якщо говоримо про деокуповані, то в нашій громаді їх кілька: Богородичне, Мазанівка, Долина, Краснопілля”, — розповів голова міської військової адміністрації Святогірська.
Сьогодні в місті періодично чути звуки бойових дій. Через близькість лінії фронту та постійні бойові дії місцева влада тут поки що не може налагодити повноцінне життя, але в біді людей не кидає. Уже зараз разом із міжнародними донорами готуються до майбутньої зими і забезпечують мирних жителів теплими речами, ковдрами, калориферами. Крім того, триває інформування про можливість отримання субсидії на електроенергію. Буде відкрито і пункти обігріву.
Читайте також: Донецька область потерпає від постійних обстрілів армії РФ: як живе колись курортний Святогірськ (ВІДЕО)