Латвія допоможе Чехії купити боєприпаси для України. Рига приєднається до чеської ініціативи щодо закупівлі 800 тис. снарядів для Збройних сил України (ЗСУ). Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс заявив — ці боєприпаси критично важливі для перемоги над Росією. Сама ж Латвія продовжує позбуватися російського впливу, передає FREEДОМ.
Двоє громадян Росії покинули Латвію 8 березня. Ще четверо мають зробити це найближчим часом. Усі вони не виконали вимоги закону про імміграцію і не подали документи на отримання посвідки на тимчасове проживання, тому міграційне відомство в Ризі видало приписи про їхній виїзд. Це перший випадок, коли латвійські чиновники ухвалили таке рішення на підставі нових міграційних правил, які затвердили восени 2022 року.
“Будь-хто, хто хоче продовжувати легально жити в Латвії з російським паспортом, тепер має подати заяву на отримання статусу постійного жителя і — за деякими винятками — довести, що він вільно володіє латиською мовою на мовному тесті. Особи, які не надали своєчасно докази і не виконали вимоги законодавства для отримання посвідки на проживання, повинні покинути країну ЄС і НАТО”, — з публікації видання Der Standart з посиланням на главу Управління у справах громадянства та міграції Латвії Майру Розе.
У Латвії живе близько півмільйона російських іммігрантів. Більшість — ті, хто переїхав до республіки ще до розпаду Радянського Союзу, мають латвійський паспорт “негромадянина”.
Ще близько тисячі осіб так і живуть із російськими паспортами, вони можуть спробувати залагодити проблеми з документами до кінця березня 2024 року. В іншому разі на них чекає депортація.
Крім цього, Росія становить загрозу для Латвії через свою непередбачуваність.
“Ми живемо поруч із сусідом, який, як якийсь алкоголік або наркоман, дії якого ми не можемо прогнозувати”, — заявила прем’єр-міністр країни Евіка Сіліня.
Країни Балтії вирішили побудувати на кордонах з Росією і Білоруссю оборонні споруди. Латвія в зміцнення кордону вкладе понад 300 млн євро.
“Зрозуміло, що ми захищаємося разом, у НАТО, але важливо, щоб і ми зробили своє домашнє завдання. І щоб справді можна було сказати, що ми виконали наш план, як ми зміцнюватимемо кордони сьогодні, завтра і в найближчі роки. Ми робимо своє домашнє завдання і показуємо, що сюди не варто приходити. Крім того, це відповідає військовому плану НАТО”, — наголосила Сіліня.
“У нинішніх умовах, підготовка до можливого вторгнення в країни Балтії з боку Росії, звичайно ж, триває. При цьому не виключається і гібридний сценарій, подібний до того, як у 2014 році було в Криму і на Донбасі, і до цілком відвертого вторгнення військового. У цих умовах дії країн Балтії щодо посилення кордонів, щодо будівництва укріплень, щодо підтримки України, як однозначного союзника, вони є абсолютно адекватними”, — зазначив політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.
Через російсько-латвійський кордон на ринок Євросоюзу країна-агресор постачала значні обсяги своєї агропродукції. Але тепер овочі, фрукти, ягоди та горіхи, всі види зернових, кормова сировина та готові корми більше не потраплять до Латвії з Росії та Білорусі. Рішення про заборону такого імпорту набуло чинності 8 березня 2024 року.
“Латвія, як прикордонна з Росією країна, намагається домогтися якнайшвидшого розриву економічних зв’язків із країною-агресором, і ця латвійська ініціатива заборонити ввезення сільськогосподарської та кормової продукції з Росії та Білорусі, а також із третіх країн, якщо відповідна продукція має російське або білоруське походження, є додатковим елементом загальної санкційної політики ЄС”, — з повідомлення на сайті уряду Латвії.
За підсумками 2023 року Латвія посіла перше місце серед країн-членів ЄС за загальною вартістю російського імпорту. Сьогодні ж вона намагається позбутися статусу транзитної для російської та білоруської продукції держави, а отже й економічної залежності від Москви та Мінська.
Читайте також: 800 тис. артилерійських снарядів і далекобійні ракети: як союзники шукають ресурси для української армії (ВІДЕО)