Ринок цивільної продукції та сірі схеми допомогли Ірану обійти санкції та придбати запасні мікрочіпи та комплектуючі для дронів із побутових приладів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
“Те, що зробив Іран зі своєю програмою зброї, — використав комплектуючі та елементи цивільного ринку багато в чому. І плюс, наприклад, беруться мікросхеми із цивільного ринку. Це приблизно те саме, як у 1990-ті та 2000-ті роки існували, і останнім часом вони знову з’явилися, гаражі приватні, які ремонтують імпортні машини та масово їх викидають на ринок. Те саме багато в чому зробив Іран”, — сказав Їжак.
Також експерт нагадав про вагому підтримку Ірану Китаєм. Це його своєрідний “економічний тил”.
“Плюс у Ірану є ще суттєвий, так би мовити, дах у вигляді Китаю, який забезпечує йому економічний тил, який дозволяє йому витримувати санкції та розвивати певні власні програми”, — уточнив Їжак.
Крім того, в Ірані давно вже навчилися обходити санкції через підставні фірми.
“Ось ці три компоненти допомагають іранцям. Не всі санкції оминати, але деякі. Вони використовували компоненти цивільного ринку, які не контролюються так, як військові елементи, вони мали певну комерційну підтримку, щоб ці технології якимось чином локалізувати та впроваджувати у себе. І ось ми бачимо цей результат. Він не можна сказати, що шалений і карколомний. Все-таки ці “мопеди” літаючі ми навчилися збивати буквально за тиждень. Швидко стало зрозуміло, як їх збивати. Проте вони показали, що навіть в умовах санкцій можна створювати проблему у війні, до того ж в далекій війні”, — пояснив Їжак.
За словами експерта, заборонити Ірану обходити санкції юридично дуже важко, рішення має представляти комплекс заходів.
https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fkanalfreedom%2Fvideos%2F570450984888403%2F&show_text=false&width=560&t=0“З іранськими дронами треба боротися так само, як із будь-яким іншим іранським озброєнням — у кілька етапів. Спершу дипломатичний тиск, санкції. Потім, якщо дрони є проблемою, ізраїльський варіант удару по виробництвах. Ми пам’ятаємо, що виробництво в Сирії іранських дронів просто було знищено ізраїльськими ударами. Далі — недопущення логістики їхнього постачання до зони конфлікту. І, зрештою, знищення у зонах конфлікту”, — сказав Їжак.
Читайте також: Іранські ракети в руках Росії: до чого варто готуватися українцям, розповіли експерти
Нагадаємо, російські військові випустили по території України понад 400 дронів, більша частина була збита.