Повне припинення співпраці та запровадження санкцій проти “Росатому” будуть можливі лише після того, як західні країни налагодять власне виробництво ядерного палива та зможуть забезпечити свою енергетичну незалежність. Про це сьогодні, 20 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економічний експерт Ілля Несходовський.
“Захід не розраховував на те, що будь-коли виникнуть проблеми з Росією. Враховуючи, що виробництво ядерного палива — це дорогий, шкідливий та небезпечний процес, європейські та американські компанії із задоволенням купували відповідну продукцію у “Росатому”, — сказав він.
Експерт зазначив, що основні уранові руди не розташовуються на території Росії.
“Тобто вони купували уранові руди в інших країнах, переробляли їх, отримували паливо та продавали його як на станції, збудовані ще в Радянському Союзі, так і на нові станції, збудовані “Росатомом”. Продукція постачалася, у тому числі до США та інших країн, де атомні електростанції не побудовані за радянськими технологіями”, — пояснив Несходовський.
За його словами, внаслідок цих факторів на сьогоднішній день існує залежність різних компаній та країн від своєчасності постачання ядерного палива.
“Під час війни, коли США усвідомили свою серйозну залежність від “Росатома”, вони ухвалили рішення, по-перше, накласти санкції на купівлю палива, які трохи розтягнули у часі. По-друге, вони почали інвестувати у виробництво власного атомного палива”, — розповідає гість ефіру.
Але при цьому, як він зазначив, певну обмежену співпрацю з “Росатомом” продовжують здійснювати і європейські, і американські компанії.
“Тобто було введено обмеження на участь європейських компаній у проєктах “Росатому”. Це створює певні складнощі для реалізації поточних проєктів “Росатому”. На сьогоднішній день, у рамках поточного року, повні санкції запровадити неможливо; їх можна лише розтягнути у часі та акцентувати увагу на цьому. Коли буде налагоджено власне виробництво атомного палива, санкції можна буде запровадити у повному обсязі”, — підсумував Ілля Несходовський.
Читайте також: Через війну наступного року в РФ настане тотальний дефіцит бюджету — прогноз економіста