Як діяти мігрантам, щоб позбутися російського громадянства та уникнути відправки на фронт — рекомендації від правозахисниці

Трудові мігранти в Росії. Фото: ТАСС

Позбутися російського громадянства виявляється досить складним завданням, але для мігрантів існують певні хитрощі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомила правозахисниця, безоплатний юрист для мігрантів Валентина Чупик.

“Багато емігрантів, які отримували російське громадянство, надавали завідомо неправдиві відомості про себе, — повідомляють, що живуть за такою-то адресою, проте за такою-то адресою вони не жили. Тому, я раджу людям піти за місцем їхньої фіктивної реєстрації та взяти довідку про те, що реєстрація була фіктивна, — їх швиденько позбавлять російського громадянства. Це дуже надійний спосіб”, — сказала вона. 

Згідно з її словами, другий варіант полягає в тому, щоб покинути Росію і відновити громадянство своєї рідної країни, потім — викинути російський паспорт.

“У більшості країн — це можливо. Рідна країна, якщо ти вже її громадянин, тебе, як правило, не видає. Винятком є Киргизстан, який видає всіх і всіх, якщо вони їм не подобаються. Тому, якщо у вас конфлікт із владою Киргизстану і це країна вашого громадянства, — вас видадуть”, — розповіла Чупик. 

До того ж правозахисниця поділилася інформацією про те, як мігрант може захистити себе від вербувань у російську армію.

“По-перше, не вірити в те, що російське громадянство дасть якісь плюси, — воно дасть мінуси, а дискримінація нікуди не зникне. Єдине, чого у вас не буде — депортації, за те буде війна, що нічим не краще за депортацію, навпаки, значно гірше. По-друге, не підписувати документи, які ви не читали, особливо, не підписувати пачки документів одночасно, цього робити не можна. Якщо вам не дають прочитати — відмовляйтеся від підписів або пишете “не розумію”, — пояснила Валентина Чупик.

Читайте також: Північний Кавказ, Москва, козацтво: про ставлення до мобілізації в регіонах РФ говоримо з правозахисником Олегом Орловим

Нагадаємо, про те, що в Росії відправляють мігрантів на війну проти України стало відомо рік тому. Так, у жовтні 2022 року правозахисниця Валентина Чупик розповіла, що в міграційному центрі “Сахарово” в Москві мігрантів обманом змушували підписувати контракти з Міністерством оборони. 

Прямий ефір