Сотні бойових медиків зараз працюють на передовій у найгарячіших точках фронту. Їхнє завдання — стабілізувати та евакуювати поранених українських військовослужбовців. Разом з евакуаційним підрозділом 28 окремої механізованої бригади (ОДШБр) імені лицарів Зимового походу один день на чергуванні провели кореспонденти FREEДОМ.
“Ти можеш на бочок спробувати перевернутися?” — звертається медик з позивним “Плюсик” до пораненого побратима. “Не можу, там уламок“, — відповідає той. “Зрозумів тебе, значить, будемо дивитися так“, — погоджується медик.
Бойовий медик надає першу допомогу військовослужбовцю з осколковим пораненням обличчя. З такими бойовими травмами лікарі, які працюють на передовій, стикаються щодня.
“Закриті черепно-мозкові — дуже часто, пневмоторакси, а переважно — уламкові поранення верхніх та нижніх кінцівок, обличчя. Стабілізуємо в машинах і намагаємося якнайшвидше доставити”, — розповідає про свою роботу начальник медичного пункту 28-й ОДШБр імені лицарів Зимового походу із позивним “Плюсик”.
Оперативно доставляти поранених до стабілізаційних пунктів або госпіталів медикам допомагає польова карета швидкої допомоги. Її подарували їм закордонні партнери. HMMWV — маневровий та зручний у використанні. Двигун об’ємом понад 6 л, підвищена прохідність бездоріжжям. Цей військовий автомобіль спрощує евакуацію: на ньому одночасно можна вивезти з поля бою 4 тяжко поранених бійців.
“Можна ще посадити одного легкого. Все буває. Бувало, що за один раз вивозили й по 8, і по 10 осіб”, — розповідає водій-санітар евакуаційного відділення Данило.
Кузов військового автомобіля обладнаний усім необхідним для комфортної та оперативної роботи медиків.
“Ідеальна машина, ще жодного разу не було нагоди, щоб вона застрягла, вона проїде скрізь і завжди. Можемо їхати так, що пацієнти спочатку лаються, а потім кажуть “дякую”, тому що іноді швидкість теж вирішує”, — пояснює водій-санітар.
Бойові медики Збройних сил України на фронті часто стають мішенню для російської армії. Іноді за їхніми евакуаційними екіпажами ведеться справжнє полювання. За словами начальника медичного пункту 28-ї ОДШБр, під обстріли він із колегами потрапляв неодноразово, але завжди вибиралися.
“Ми вивезли [пораненого] з “передка” і надавали допомогу, і був приліт метрів зо 10 від нас”, — згадує начальник медичного пункту 28-й ОДШБр імені лицарів Зимового походу з позивним “Плюсик”.
Чергування у бойових медиків не припиняються. Реанімобілі цілодобово готові виїхати до зони бойових дій, щоб евакуювати поранених військовослужбовців. Медики кажуть, що у їхній роботі важлива кожна хвилина: швидко приїхати, надати необхідну допомогу тим, хто дістав поранення, та евакуювати у безпечне місце — це основа порятунку життя бійців.
Читайте також: Дитячу лікарню атаковано вже тричі: як лікарі та волонтери рятують малюків у Херсоні