24 лютого 2022 року з території Білорусі російські війська зайшли на територію суверенної України. Коли одна з колон рухалася через Чорнобильську зону на Київ о 8:30, українське посольство в Мінську надіслало першу офіційну ноту Міністерству закордонних справ Білорусі — почалася агресія. За словами посла України в Білорусі Ігоря Кизима, того дня глава білоруського МЗС Володимир Макей ігнорував усі дзвінки, повідомляє FREEДОМ.
“О 06:30 я намагався додзвонитися міністру закордонних справ Макею. Він не брав слухавки. Я надіслав йому інформацію, яку мав донести до керівництва Білорусі. Я бачив у WhatsApp, що він прочитав її — були галочки. Відповіді не було. Відсутність відповіді в дипломатії — це теж відповідь”, — розповів в інтерв’ю виданню Liga.net надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим.
Український дипломат вважає, що союз Білорусі та Росії зміцнюватиметься, Лукашенко продовжить надавати Путіну зброю і дозволить користуватися інфраструктурою.
“Лукашенко неодноразово говорив, що він є учасником “спеціальної військової операції” Росії. Тут тренуються російські війська, видається озброєння і боєприпаси. Ми будемо говорити про розмір відповідальності після перемоги. Є факт, що Білорусь є співучасницею війни. Сам Лукашенко говорить про це”, — повідомив в інтерв’ю Liga.net Ігор Кизим.
Олександр Лукашенко прийшов до влади в Білорусі майже 30 років тому. Проросійський вектор політики став прерогативою його президентства. Уже 1999 року Москва і Мінськ підписали перший договір про створення Союзної держави, де Білорусь формально зберігала свою незалежність від Росії, проте поетапно мала інтегруватися в спільний політичний, економічний, військовий і ринковий простір із РФ. За інформацією низки європейських і американських ЗМІ, які отримали доступ до внутрішнього документа російської влади, Білорусь до 2030 року опиниться під повним контролем Москви.
“Той документ, який було опубліковано під гучним заголовком про поглинання Білорусі до 2030 року, на практиці являє собою просто опис російської політики щодо пострадянських країн загалом і Білорусі зокрема за останні роки. Там згадані якісь спільні білорусько-російські навчання, але не враховується контекст війни. Тому насправді те розміщення російських військ, яке відбувається в Білорусі, те, як Росія використовує білоруську територію фактично, ось це все представляє набагато більший російський вплив”, — пояснив аналітик Білоруського інституту стратегічних досліджень Вадим Можейко.
За майже три десятиліття безроздільної влади 68-річний Лукашенко усунув усіх своїх конкурентів. У 1990-х роках у Білорусі зникли безвісти, були вбиті або загинули за нез’ясованих обставин його політичні опоненти. З 2000-х років Лукашенко почав використовувати для боротьби з опозицією новий метод — посадки.
Цього тижня лідерку опозиції Світлану Тихановську суд у Білорусі заочно засудив до 15 років позбавлення волі. Тихановська втекла з Білорусі після того, як балотувалася на посаду президента 2020 року разом із Лукашенком. Опозиція оголосила результати виборів сфальсифікованими. Люди вийшли на протести. Репресивна машина режиму Лукашенка за повної підтримки Москви жорстко придушила протести й далі набирає обертів. Сьогодні громадяни Білорусі ризикують опинитися у в’язниці навіть за пост у соціальних мережах.
“Ми всі сподівалися, і коли ми побачили цю приголомшливу жорстокість — людей просто били, перетворювали на тварин, як якісь істоти, не люди. Для білорусів — це величезний шок, і ця травма наша, з якою ми, не знаю, коли впораємося, тому що відчуття безсилля”, — сказав громадянин Білорусі Денис Герасимчик.
Безсилля відчувають не всі. На боці України проти Росії воюють громадяни Білорусі з полку імені Кастуся Калиновського. Вони кажуть, що їхня мета — перемога України та звільнення Білорусі від диктатури Лукашенка. З перших днів повномасштабного російського вторгнення в Україну Мінськ став фактичним союзником Володимира Путіна в цій війні та співучасником злочину агресії.
“Наш шматок відповідальності — це співучасть в агресії, порушення принципу незастосування сили або загрози силою. Хоча це не виключає особистої відповідальності вищих посадових осіб Білорусі, якщо їхню провину за ці діяння буде доведено”, — сказала в інтерв’ю The New Voice of Ukraine білоруська юристка-міжнародниця, експертка Білоруського Гельсінського комітету Катерина Дейкало.
Повномасштабна війна Росії проти України стала фатальною помилкою Путіна, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. А поразка в ній невідворотно вплине не тільки на Росію, а й на майбутнє Білорусі.
Читайте також: Лукашенко обдурив Путіна, коли сказав, що Білорусь зачищена від диверсантів і партизанів, — Мацкевич