Заява міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського про те, що країна розглядає можливість закриття прикордонних переходів із Білоруссю, серйозно налякала не тільки Мінськ, а й інші країни, зацікавлені у збереженні такого транзитного коридору. Але цей крок важливо зробити, щоб допомогти не тільки Україні перемогти РФ, а й Білорусі звільнитися від диктатора Лукашенка, а західним країнам — відстояти інтереси Європи та захистити демократичні цінності. На цьому наголосив в ефірі телеканалу FREEДOM радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.
“Закрити кордон для товарів між Білоруссю, Польщею, Литвою і Латвією — це “ядерний” крок. Хоча цей метод сильно вдарить по інтересах не тільки Кремля, а й Китаю, і низки інших країн, які через цей кордон торгують. Міністр Сікорський зробив досить сильну заяву. І це не блеф — якщо Лукашенко не зупинить провокації, не випустить політв’язнів, то Польща закриє кордон. Звісно, це налякало Мінськ одразу”, — розповів Вячорка.
Він зазначив, що це миттєво дало певний результат.
“За кілька днів кількість мігрантів на кордоні з Польщею зменшилася, а чиновники Лукашенка заговорили тоненьким голоском: “А давайте дружитимемо з Польщею і налагоджуватимемо відносини”. До цього часу ніхто таких заяв, яка прозвучала від Сікорського, не робив. Тому що регуляції Європейського Союзу не дозволяють закривати кордон, окрім як у разі загрози національній безпеці”, — звернув увагу радник Світлани Тихановської.
Франак Вячорка впевнений: те, що нині робить Лукашенко — уже загроза безпеці, і є країни, які це розуміють. Хоча водночас є й певний спротив.
“Польща, Литва, Латвія вважають: те, що робить Лукашенко, — це вже загроза і достатній аргумент, щоб дійсно ухвалити такий захід. Але зрозуміло, що є опір, є величезні інтереси великого європейського бізнесу, який і купує, і експортує продукцію, і для Лукашенка, і для Росії. І вони будуть цьому чинити опір. Але ми пояснюємо, що зараз — час не бізнес-інтересів, а час відстоювання інтересів Європи, демократичних цінностей. Тому якщо ви хочете допомогти Україні та Білорусі, зокрема у звільненні, то ви маєте бути готові йти на цей крок”, — констатував Франак Вячорка.
Читайте також: Гармонізація санкцій — єдиний спосіб запобігти допомозі від Білорусі Росії, — Губаревич