Ядерної зброї до кінця цього століття залишиться символічна кількість — оцінка Їжака

Ракети комплексу "Іскандер". Фото: gettyimages.com

Кількість ядерної зброї у світі скорочується. Але Росія вносить елемент дестабілізації тим, що не утилізує свої боєголовки. Ще один такий елемент — Китай. Про це сьогодні, 12 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

“Озброєння скорочується не тільки тоді, коли є політична воля, а й тоді, коли є загальне розуміння, що його занадто багато, і є розуміння військових, що щось старіє і щось треба прибирати. У принципі, ядерна зброя, тим не менш, є, попри те, що її кількість скорочується у світі. Тому що після того піку, який був на початку 80-х, приблизно 70 ядерних вибухових пристроїв у світі, тепер їх, скажімо, 15. Різні оцінки, але я б сказав, 10-15. Усе-таки цей процес іде. Але Росія вносить елемент дестабілізації, вона надто сильно тримається за ці свої боєголовки і не виводить, не утилізує і не робить це прозоро. Але, на жаль, зараз з’явився новий елемент дестабілізації — це Китай”, — сказав він.

Їжак нагадав, що Китай вирішив зрівнятися протягом найближчих 10 років з Росією і США, і разом з ними потім починати етап скорочень, і зазначив, що “в принципі, це логіка неминуча”.

Проте, експерт прогнозує, що до кінця цього століття якщо ядерну зброю не буде повністю знищено, то її залишиться символічна кількість.

“Питання економіки і питання військової технології все ще вимагають скорочення ядерних боєприпасів. Це об’єктивний процес. Зараз виникла така нестабільність, і Росія вносить сум’яття разом із Китаєм. Але загалом економіка переможе, і військова раціональність переможе до кінця цього століття, я думаю, якщо ядерна зброя не буде і повністю знищена, то буде в символічних кількостях залишатися”, — вважає Їжак.

Хоча, як зазначає експерт, це не означає, що не з’явиться інша, ще страшніша зброя.

Читайте також: Світова спільнота продовжує тиснути на Путіна: застосування ядерної зброї малоймовірне, — Самусь (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, Китай включається в ядерні перегони. У низці доповідей Пентагону зазначено, що до 2030 року США доведеться стримувати одразу дві країни з великими ядерними потенціалами. Сама ж КНР відкрито заявляє про плани збільшити кількість атомних бомб до півтори тисячі до 2035 року.

Прямий ефір