Китай не готовий переходити до формату відкритого конфлікту із Заходом, насамперед зі США. До 2035 року він планує наздогнати Захід за паритетом військових можливостей. Гонка озброєнь — дорогий захід, у якому західний блок має низку переваг перед Пекіном. Росія ж залишається для Китаю важливим партнером у питанні розвитку ядерної програми і як сировинна база. Таку думку сьогодні, 13 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив філософ, політолог, академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.
Він прокоментував думку, що співпраця Москви з КНДР у ядерній сфері, тобто снаряди в обмін на високі технології з Росії, які потім їй стануть у пригоді для підводних човнів або якихось ракет, не відбувається без нагляду Китаю.
“Співпраця Росії з Північною Кореєю йде. Але тут для Китаю немає великих проблем, тому що Пхеньян не робитиме нічого, що не буде схвалено в Пекіні. У Пхеньяна є своя програма розвитку саме ядерних сил. Тому, звичайно ж, тут Росія може виступити як технологічний донор. Але я не думаю, що Путін буде радісно ділитися цими речами саме з Північною Кореєю, тому що з Північної Кореї Путін може отримати досить прості речі, примітивне озброєння — боєприпаси тощо. І Росії тут є чим розрахуватися, тому що у Північної Кореї величезний дефіцит і продовольства, і енергоресурсів”, — сказав Полегкий.
Політолог вважає, що в цьому сенсі якраз Росія не розглядає Північну Корею як такого рівноцінного партнера, з яким вона готова поділитися якимись більш серйозними речами.
“А ось Китай якраз — це країна, яка може ставити свої умови. Я думаю, ці умови будуть поставлені. Я не думаю, що Москва буде дуже радісно віддавати все, що можливо, але, найімовірніше, Пекін змусить Москву принаймні допомагати в цій програмі переозброєння. Тому що з точки зору кількісного насамперед, Китай дуже сильно поступається і Росії, і Сполученим Штатам, і Китай розвиватиме, на жаль, ядерні сили. Буквально нещодавно Росія вийшла з договору про нерозповсюдження і непроведення ядерних випробувань. Відповідно, ядерна гонка у світі збільшуватиметься. Сусіди Китаю так само напружаться і почнуть свої програми. Тут я маю на увазі насамперед Індію”, — каже він.
Полегкий зазначив, що в темі протистояння США, Китаю і Росії, — це всього лише три великі серйозні гравці. Але не варто забувати про величезну кількість інших країн, які зараз точно також дуже уважно дивляться на події.
“І, я думаю, досить сильно напружуються. Насамперед питання про Індію, тому що Китай і Сполучені Штати, безумовно, перебувають у певній конфронтації, але можливий військовий конфлікт між Індією та Китаєм, я б сказав, можливо, навіть реалістичніший у якійсь середньостроковій перспективі, ніж між Китаєм і Сполученими Штатами. У Китаю є територіальні суперечки практично з усіма своїми сусідами. Якщо ми подивимося тільки на останній рік, Філіппіни, В’єтнам, Японія — усі мали певні проблеми зі реваншизмом, що зростає, Китаю. Усі ці країни не сидітимуть склавши руки. Ми бачимо, як інтенсивно починають прискорюватися процеси формування союзів. І тут Китай теж перебуває в такій ситуації, коли йому потрібен час. Я не думаю, що Китай готовий уже зараз виходити у формат такого більш відкритого конфлікту. Китай намагатиметься грати роль миротворця, сили, яка виступає за мирне врегулювання тощо. А в цей час намагатиметься все-таки наздоганяти і Штати, і загалом Захід”, — пояснив експерт.
Він нагадав, що Пекін давно озвучив свої завдання — до 2035 року Китай має стати країною, яка багато в чому наздогнала західні країни і за рівнем життя, і за паритетом військових спроможностей.
“А після 2035 року Китай розраховує, що вони можуть вийти в лідери. Тут є, я думаю, великі проблеми насамперед пов’язані з економікою. Все-таки китайська економіка зараз розвивається набагато менше, ніж цього б хотілося Пекіну. Я особисто вважаю, що потенційні проблеми в економіці Китаю можуть бути набагато більшими, і це може дуже сильно скоригувати позицію Китаю, тому що все-таки гонка озброєнь — це дуже дорогий захід. Так, є величезний потенціал для залучення й інших країн, і ресурсів, але, тим не менш, так званий західний блок поки що все одно має перевагу і технологічну, і фінансову, і тут ніхто не буде сидіти склавши руки”, — розповів політолог.
А США озвучили свою програму. Її попередню версію було ухвалено 2009 року. Це досить серйозний документ, що показує стратегічні перспективи.
“Програма містить бачення Сполучених Штатів, і Сполучені Штати показують, що вони готові втягнутися в таку гонку озброєнь. Якщо ж не буде кроків з боку країн, таких як Китай, Росія у зменшенні напруги, Сполучені Штати мають набагато кращі стартові позиції. Але, на жаль для всіх, я вважаю, що це, звичайно, ситуація дуже потенційно песимістична. І, загалом-то, нічого хорошого для світу з цього не випливає”, — резюмував Олексій Полегкий.
Читайте також: Світ увійшов в епоху дуже жорстких протистоянь, зіткнення США і Китаю неминуче, — політолог
Нагадаємо, як заявив президент України Володимир Зеленський під час засідання у форматі “Рамштайн” у Брюсселі (Бельгія), Росія вже не може самостійно вести війну, яку вона розв’язала проти України, і потребує допомоги інших країн, зокрема таких, як Іран і Північна Корея.